Protest v Loznici, ki se ga je udeležilo več tisoč ljudi, se je začel malo po 19. uri pred tamkajšnjim domom kulture. Pred tem je v mesto na skrajnem zahodu Srbije prispela skupina mladih aktivistov iz Novega Sada in Beograda, ki je pred tremi dnevi peš krenila z železniške postaje Novi Beograd na več kot 100 kilometrov dolgo pot.
Predstavniki Srbske zveze ekoloških organizacij (SEOS) so na protestu znova zatrdili, da je projekt rudarjenja litija škodljiv za zdravje ljudi in okolje, proteste je podprlo tudi več opozicijskih strank in državljanskih gibanj.
Organizatorji so poudarili, da bodo blokirali železnico med Beogradom in Loznico, če ne bodo ugodili njihovi zahtevi po popolni zakonski prepovedi izkoriščanja litija in bora v Srbiji. Ob tem so bili kritični tudi do srbskih oblasti, ker da podjetju Rio Tinto niso jasno sporočile, da državljani Srbije nasprotujejo projektu rudarjenja litija. Protestniki so svoje nasprotovanje izražali s transparenti in vzkliki, med drugim so vzklikali tudi "Vučić lopov".
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v začetku tedna dejal, da želi, da o odprtju rudnika litija odločajo državljani, in da to ni odločitev, ki bi jo bilo treba sprejeti hitro in zlahka.
Leta 2022 je po množičnih protestih srbska vlada umaknila licence za 2,4 milijarde dolarjev (2,24 milijarde evrov) vreden projekt Rio Tinto Jadar v bližini Loznice. Protestniki namreč opozarjajo, da bi rudnik nepovratno onesnažil zemljo in vodo v rodovitni dolini Jadar in bližnji reki Drini.
Novi protesti pa so izbruhnili po tem, ko je Vučić za The Financial Times ta mesec dejal, da bi Srbija lahko začela kopati litij že leta 2028, potem ko so prejeli nova zagotovila angleško-avstralskega rudarskega velikana Rio Tinto.
Litij, ki ga EU in ZDA uvrščajo med ključne materiale, se uporablja v baterijah za električna vozila in mobilne naprave.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.