Zveza Nato se je za bombardiranje tedanje ZRJ, ki so jo sestavljali Srbija, Črna gora in Kosovo, odločila po neuspelih pogajanjih za prekinitev vojne in rešitev krize na Kosovu, da bi preprečila humanitarno katastrofo. To je bilo prvo oboroženo posredovanje Nata v njegovi zgodovini brez soglasja Varnostnega sveta ZN, podprle pa so ga vse takratne članice zavezništva. Z napadi so prisilili Miloševićev režim k umiku s Kosova.
Prva bomba je padla 24. marca 1999 okoli osme ure zvečer, napadi pa so nato trajali še dva meseca in pol, vse do 10. junija, ko je Slobodan Milošević pristal na pogoje mednarodne skupnosti.
Po srbskih podatkih je Nato izvedel 2300 letalskih napadov na 995 objektov. Ubitih je bilo okoli tisoč vojakov in 2000 civilistov. Po podatkih organizacije Human Rights Watch je umrlo okoli 500 civilistov, ob Srbih tudi kosovski Albanci in Romi. Več kot 12.500 ljudi je bilo ranjenih, umrlo ali izginilo pa je tudi 1008 pripadnikov vojske in policije.
Ena od bomb je zadela tudi Radiotelevizijo Beograd ter ubila 15 ljudi, ena pa kitajsko veleposlaništvo, kjer so umrli trije kitajski novinarji. Napadi so povzročili za več deset milijard evrov materialne škode.
S podpisom sporazuma v Kumanovu sta se srbska vojska in policija umaknili s Kosova, VS ZN pa je sprejel resolucijo 1244 in vzpostavil misijo ZN (Unmik), ki je prevzela nadzor nad pokrajino. Na Kosovo so bile napotene tudi mirovne sile Kfor. Sestavljalo jih je 37.200 vojakov iz 36 držav, ki so skrbeli predvsem za ohranjanje miru med kosovskimi Albanci in Srbi.
Po podatkih ZN je sicer Kosovo od prihoda Kforja zapustilo okoli 230.000 Srbov in Romov, vrnilo pa se je približno 800.000 albanskih beguncev.
Kosovo je nato leta 2008 razglasilo neodvisnost, a to ni doživelo splošnega priznanja v mednarodni skupnosti. Srbija neodvisnost Kosova kategorično zavrača, ker ima pokrajino za zibelko srbstva. Prav tako neodvisnosti Kosova ne priznavata Rusija in Kitajska ter tudi pet članic Evropske unije – Španija, Slovaška, Ciper, Romunija in Grčija. Kosova ne priznava tudi Vatikan.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.