V Srbiji so potekale predčasne parlamentarne volitve, pokrajinske volitve v Vojvodini ter lokalne volitve v Beogradu in še 65 drugih lokalnih samoupravah.
S terena so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina prišle tudi informacije o domnevnih incidentih in nepravilnostih na voliščih. Na več voliščih naj bi prejeli pritožbe med drugim o poskusih kupovanja glasov volivcev, skupni privedbi volivcev na volišče, skupnem glasovanju družinskih članov, vodenju vzporedne evidence volivcev in njihovem glasovanju ter pomanjkljivem preverjanju identitete volivcev.
Portal srbske televizije N1 je poročal o skupnem prihodu volivcev z avtobusi iz Republike srbske v Beograd.
Volitve spremlja rekordno število opazovalcev
Vodja skupine mednarodnih opazovalcev volitev Albert Johnson je opoldne sicer po navedbah srbske tiskovne agencije Tanjug dejal, da volitve potekajo brez težav. "Zdi se, da postopek poteka zelo gladko, z dobro udeležbo, vendar bomo končno oceno lahko podali šele, ko se volilni dan konča," je dejal.
Današnje volitve je besedah predsednika volilne komisije Vladimirja Dimitrijevića spremljalo rekordno število opazovalcev. Skupno naj bi bilo 5587 domačih in tujih opazovalcev, navaja srbska tiskovna agencija Beta. Volilna komisija je navedla, da so zabeležili dva incidenta, a da so volitve sicer potekale mirno. Dimitrijević pa je dodal, da je "nedopustno širjenje panike in vršenje pritiska na organe za izvedbo volitev s strani nekaterih nevladnih organizacij".
"Predvsem na družbenih omrežjih, predvsem pa navajanje trditev, da prihaja do nepravilnostih na voliščih, brez navajanja konkretnih volišč. Kjer bi do teh dejansko prišlo, bodo vse težave reševali neposredno člani volilnega odbora," je dejal in poudaril, da je večina članov volilnih odborov iz vrst opozicije.
Favorit parlamentarnih volitev je vladajoča Srbska napredna stranka (SNS), opozicija pa ima največ možnosti za zmago v Beogradu.
Vučić: Verjamem, da bo lista Srbija blizu absolutne večine ali bo imela absolutno večino
Srbski predsednik Aleksandar Vučić, do nedavnega predsednik vladajoče Srbske napredne stranke (SNS), je ob oddaji svojega glasu na volišču v Beogradu povedal, da pričakuje veliko volilno udeležbo in prepričljivo zmago njegove stranke. "Ko govorim o prepričljivi zmagi, verjamem, da bo lista Srbija blizu absolutne večine ali bo imela absolutno večino. In mislim, da je to pomemben pogoj, da Srbija nadaljuje pot blaginje in uspeha," je dejal po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug.
Dodal je, da upa, da se bodo vsi sodelujoči v volilni tekmi obnašali odgovorno, resno in racionalno, čeprav, kot je dejal, v to ni prepričan.
SNS, ki je na oblasti že od zmage na parlamentarnih volitvah leta 2012, bi tokrat glede na javnomnenjske ankete lahko dobila okoli 40 odstotkov glasov. Socialistična stranka Srbije (SPS) Ivice Dačića, ki je koalicijski partner v vsaki vladi od leta 2008, bi lahko dobila okoli osem odstotkov glasov.
Za vodilno opozicijsko koalicijo, zbrano na listi Srbija proti nasilju, ki jo sestavljajo levoliberalne stranke in stranke centra, bi po javnomnenjskih anketah glasovalo dobrih 25 odstotkov volivcev. Večino bi proevropska opozicija po ocenah analitikov lahko osvojila v beograjski skupščini.
Čez parlamentarni prag, za katerega so potrebni najmanj trije odstotki glasov, bi lahko prišle še dve ali tri stranke oz. zavezništva. To sta skrajno desni stranki Dveri in Zavetniki, ki jima ankete pripisujejo okoli 6,5 odstotka glasov, prav tako desna Nada z okoli šestodstotno podporo in liberalno-konservativna stranka desnega centra Narodna stranka, ki ji ankete pripisujejo 2,8 odstotka glasov.
Zadnje parlamentarne volitve v Srbiji, tudi takrat predčasne, so bile aprila lani. SNS, ki jo je do nedavnega vodil srbski predsednik Aleksandar Vučić, je dobila 120 od 250 poslanskih sedežev, Dačićevi socialisti pa 32. SNS tedaj prvič ni osvojila večine, ki bi ji omogočila, da sama oblikuje vlado. Podobno je bilo z beograjsko skupščino, kjer je osvojila 48 sedežev od 110.
V Srbiji je po podatkih republiške volilne komisije 6,5 milijona volilnih upravičencev.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.