Po navedbah prič so na ulicah Kartuma danes odjeknile številne eksplozije, po tem, ko so pripadniki paravojaških enot sporočili, da imajo pod nadzorom predsedniško palačo, letališče v Kartumu in druge pomembne objekte. Vojska je te trditve zanikala.
Sudanska vojska je danes sprožila zračne napade na paravojaško oporišče v bližini prestolnice, da bi ponovno prevzela nadzor nad državo.
Nasilje je izbruhnilo po tednih vse večjih napetosti med vojaškim voditeljem Abdelom Fatahom al Burhanom in poveljnikom paravojaških enot (RSF) Mohamedom Hamdanom Dagalom zaradi načrtovane vključitve RSF v redno vojsko in prehoda na civilno vlado.
Vojska in RSF, ki ima po mnenju analitikov 100.000 vojakov, se borita za oblast, medtem ko se politične frakcije pogajajo o oblikovanju prehodne vlade po vojaškem udaru leta 2021.
Mednarodna skupnost poziva h končanju spopadov v Sudanu
K prekinitvi ognja in dialogu je strani pozval generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je v tvitu obsodil izbruh spopadov in izpostavil, da je v stikih z Afriško unijo in voditelji držav v regiji. Znova je potrdil zavezanost Združenih narodov podpori prebivalcem Sudana v prizadevanjih za obnovo demokratične tranzicije.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je s ciljem ustavitve spopadov prav tako v stikih z državami, ki imajo vpliv na Sudan, pa so sporočili iz Washingtona. Afriška unija je pozvala "vojaške in politične predstavnike Sudana k politični rešitvi krize, ki je posledica vojaškega udara oktobra 2021 in njegovih katastrofalnih posledic". Takrat je sudanska vojska pod poveljstvom generala Abdela Fataha al Burhana prevzela oblast v državi.
Podobne pozive h končanju sovražnosti in nadaljevanju dialoga o vzpostavitvi civilnih oblasti so na obe strani naslovili tudi Arabska liga, Evropska unija, Velika Britanija, Kitajska in Rusija. Papež Frančišek pa je dejal, da dogajanje spremlja z zaskrbljenostjo in prav tako pozval k dialogu.
Kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo zaskrbljenost in obe strani pozvalo, naj preprečita, da bi prišlo do naraščanja napetosti. Zaradi razmer v Sudanu se bo Afriška unija danes sestala na nujnem zasedanju, prav tako Arabska liga na zahtevo Egipta in Savdske Arabije. Iz Kaira so medtem sporočili, da sta predsednika Egipta in Južnega Sudana v telefonskem pogovoru stranema ponudila posredovanje v konfliktu.
Vendar nič ne kaže, da bi bila generala - dejanski predsednik države al Burhan in njegov namestnik, poveljnik močnih paravojaških sil za hitro podporo (RSF) Mohamed Hamdan Dagalo - pripravljena na pogovore. Dagalo, ki je znan tudi kot Hameti, je v pogovoru za Sky News Arabia dejal, da se mora "kriminalec Burhan predati".
Sudanska vojska je Dagala razglasila za "iskanega kriminalca", njegove sile pa za uporno milico. Poudarila je, da ne bo nobenih pogajanj ali pogovorov, dokler se RSF, ki naj bi štela 100.000 pripadnikov, ne bo razpustila.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.