Nasilje v Bagdadu je izbruhnilo, potem ko je iraški klerik Moktada al Sadr napovedal umik iz politike, poroča BBC. Po poročanju očividcev je do spopadov prišlo med privrženci al Sadra in privrženci konkurenčnega šiitskega bloka, proiranskega Koordinacijskega okvira. Podporniki al Sadre so namreč v ponedeljek vdrli v vladno palačo, kjer so nekateri skočili in zaplavali tudi v tamkajšnjem bazenu.
Gre za enega najhujših izbruhov nasilja, ki je v zadnjih letih prizadelo iraško prestolnico. Iraški začasni premier in al Sadrov zaveznik Mustafa al Kadhimi je pozval k miru, vojska pa je po nemirih v več drugih mestih razglasila policijsko uro po vsej državi. Velik del spopadov je bil skoncentriran okoli zelene cone mesta, kjer se nahajajo vladne zgradbe in tuja veleposlaništva. Al Kadhimi je zato prekinil seje vlade in vplivnega klerika pa prosil, naj posreduje in ustavi nasilje. Klerikov višji pomočnik je kasneje napovedal tudi gladovno stavko, dokler se nasilje v državi ne ustavi.
Iraške varnostne oblasti so medtem sporočile, da nasilje poteka med Mirovnimi brigadami, milico, ki je zvesta al Sadru, in pripadniki iraške vojske. Videoposnetki, ki so zakrožili po družbenih omrežjih pa medtem prikazujejo, da v spopadih uporabljajo tudi težko orožje, vključno z granatami na raketni pogon (RPG).
Iraški zdravstveni viri, ki jih navaja Al Jazeera, trdijo, da je v spopadih umrlo že najmanj 30 oseb, še 700 pa naj bi jih bilo ranjenih. Med ranjenimi je tudi 110 pripadnikov varnostnih sil.
Svet poziva k miru
Razmere v Iraku medtem zaskrbljeno opazujejo tudi druge države. Iran je zaradi spopadov že zaprl mejo z Irakom, Kuvajt pa je svoje državljane pozval, naj nemudoma zapustijo državo. Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja Združenih narodov Antonia Guterresa je medtem dejal, da je nad dogajanjem zaskrbljen ter pozval k "takojšnjim korakom za umiritev razmer".
Tudi kanadski veleposlanik v Iraku Gregory Galligan je zaradi nasilja "močno zaskrbljen". "Ta položaj je zelo nevaren, stvari pa lahko hitro uidejo izpod nadzora," je dejal ter dodal, da Kanada vse strani poziva, naj sprejmejo ukrepe za hitro umiritev razmer in razrešitev nesoglasij s pogajanji v korist vseh Iračanov.
Podobno je zaskrbljena tudi ameriška veleposlanica Alina Romanowski, ki vse strani poziva, naj "ostanejo miroljubne in se vzdržijo dejanj, ki bi lahko vodila v krog nasilja". "Varnost, stabilnost in suverenost Iraka ne bi smele biti ogrožene," je dejala. Ob tem je dodala, da bi morali razlike reševati z dialogom, ne pa z nasilnim soočenjem. Romanowska je demonstrante pozval tudi, naj "spoštujejo institucije in lastnino iraško vlado, ki pripada in služi iraškemu ljudstvu in bi jim moralo biti dovoljeno delovati".
Al Sadr napovedal umik iz politike
Oktobra so kleriku, ki je napovedal umi, zvesti kandidati osvojili največ sedežev v iraškem parlamentu, vendar pa vseeno ni uspel sestaviti vlade. Vse od takrat je zavračal pogajanja s šiitskimi skupinami, ki jih podpira Iran, kar je sprožilo skoraj leto dni politične nestabilnosti. "Odločil sem se, da se ne bom vmešaval v politične zadeve, zdaj pa napovedujem svojo dokončno upokojitev in zaprtje vseh 'sadrističnih' ustanov," je dejal zdaj. Nekatera verska mesta, povezana z njegovim gibanjem, bodo sicer kljub temu ostala odprta.
48-letni klerik je v zadnjih dveh desetletjih postal prevladujoča osebnost v iraškem javnem in političnem življenju. Njegova vojska je postala tudi ena najmočnejših milic, ki so se borile proti ameriškim in zavezniškim iraškim vladnim silam po invaziji, ki je strmoglavila nekdanjega vladarja Sadama Huseina. Milico je kasneje preimenoval v Mirovne brigade, ostaja pa ena največjih milic, ki so zdaj del iraških oboroženih sil.
Al Sadr je sicer zagovarjal običajne Iračane, ki so jih prizadele visoka brezposelnost, nenehni izpadi električne energije in korupcija. Ob tem je tudi ena redkih osebnosti, ki bi lahko hitro mobilizirale na stotine tisoče privržencev na ulice in jih spet potegnile navzdol. Na stotine se je utaborilo pred parlamentom, odkar so julija in avgusta dvakrat vdrli vanj v znak protesta ob slepi ulici.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.