Med njimi so otroci, katerih matere potrebujejo več dni hoda, da pridejo do pomoči, otroci, ki se borijo za preživetje in katerih življenje visi na nitki. Pri hudo podhranjenih otrocih obstaja do 11-krat večja verjetnost, da bodo umrli zaradi driske in ošpic, kot pri dobro prehranjenih. Ob takšni stopnji podhranjenih otrok je Somalija na robu tragedije, v obsegu, kakršnega nismo videli več desetletij, opozarja tiskovni predstavnik Unicefa v Ženevi James Elder.
Za to osupljivo statistiko so otroci, tisti, katerih družine dejansko zmorejo pot do zdravstvenega centra. V državi, kjer je dostop do najranljivejših stalno oviran zaradi terorizma in groženj humanitarnim delavcem, se Unicef boji, da več tisoč otrok sploh ne dobi podpore, ki jo potrebujejo.
Unicef v Somaliji zagotavlja mobilne ekipe za detekcijo in zdravljenje podhranjenih otrok, ki lahko dosežejo tudi otroke na težko dostopnih lokacijah. V letošnjem letu je organizacija zagotovila zdravljenje za več kot 300.000 hudo akutno podhranjenih otrok, samo v zadnjih treh mesecih pa so 500.000 ljudem dostavili čisto pitno vodo, so sporočili iz Unicefa.
A izzivi glede financiranja ostajajo. Medtem ko so v preteklih mesecih bila zagotovljena znatna sredstva, zahvaljujoč USAID, vladi Združenega kraljestva in Evropski komisiji, je ključno dolgoročno financiranje, če želimo, da preprečimo ponovne izbruhe lakote. Unicefov triletni program pomoči družinam in skupnostim v regiji Afriškega roga pri krepitvi odpornosti na tovrstne krize je trenutno le 3-odstotno financiran.
Ko je govora o krizi, s katero se danes sooča Somalija, se razmere pogosto primerjajo z grozljivimi podatki iz leta 2011, ko je zaradi lakote v tej državi umrlo 260.000 ljudi. Ljudje na terenu – od prehranskih strokovnjakov do pastirjev – pa zagotavljajo, da so razmere danes videti še slabše.
Leta 2011 je bilo po treh neuspešnih deževnih sezonah prizadetega za pol manj prebivalstva kot danes, razmere pa so se takrat že pričele izboljševati. Danes pa se soočamo s posledicami štirih neuspešnih deževnih sezon, mračno napovedjo glede pete sezone in enkrat več prizadetimi ljudmi kot leta 2011. Razmere so slabe in vse kaže, da se bodo še poslabšale.
Brez pomembnejših ukrepov in večjih naložb državi grozi smrt otrok v obsegu, kakršnega nismo videli že pol stoletja.
V Unicefu so še sporočili, da sredstva za pomoč podhranjenim otrokom zbirajo tudi v Sloveniji. Pomagati je mogoče s SMS sporočilom s ključno besedo HRANA5 na 1919 (darujete pet evrov) ali z nakazilom na TRR SI56 0201 3025 9875 526, referenca: SI 00 41106, namen: CHAR, BIC: LJBASI2X, prejemnik: Slovenska fundacija za UNICEF, Pavšičeva 1, 1000 Ljubljana.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.