Po vrnitvi v domovino sta ruska obveščevalca Artjom Dulcev in Anna Dulceva v ekskluzivnem intervjuju za rusko državno televizijo Rossiya TV delila podrobnosti o nedavni zgodovinski izmenjavi ujetnikov med ZDA in Rusijo. Intervju je potekal na dan, ko je njun sin praznoval svoj deveti rojstni dan. To je bil sicer njegov prvi rojstni dan, ki ga je praznoval v domovini in z zavedanjem, da je Rus.
Otroka sta namreč šele na letalu na poti v Rusijo izvedela, da nista Argentinca, pač pa Rusa. "Otrokom sva povedala, da smo Rusi, da sta Rusa, da smo Dulcevi," je dejala. Hči je začela jokati, sin pa se je odzval bolj umirjeno, a zelo pozitivno, je dodal Atrjom.
Par je v pogovoru razkril, da jima je, ko sta bila v slovenskem zaporu, argentinska stran želela odvzeti otroke. "Da bi lahko bili otroci dodeljeni v rejniško družino. Toda čutili smo, da je slovenska obveščevalna služba prav tako storila vse, kar je bilo mogoče, da bi otroke obdržali v Sloveniji, da bi bili skupaj," je dejala Anna. Dodala je, da sta čutila pritisk na Slovenijo s strani obveščevalnih služb drugih držav, še posebej agentov ameriške Centralne obveščevalne službe (CIA).
Povedala sta, da so jima pazniki slovenskega zapora dovolili komuniciranje z otrokoma. Starša sta jima celo pomagala pri domačih nalogah in pri pripravi na tekmovanja.
Dulcev je dejal, da sta medtem ko sta bila zaprta v tujini, čutila ogromno podporo ruskega predsednika Vladimirja Putina in ruske obveščevalne službe (SVR). Razkril je celo, da ju je v zaporu obiskoval pripadnik SVR. "Na enem od teh sestankov nam je prenesel pozdrave predsednika," je razkril ruski vohun in dodal, da jima je zagotovil, da Putin in SVR počneta vse, kar je v njihovi moči, da ju spravijo na prostost.
Ruske posebne službe so postavile pogoj za izmenjavo: da se otroka vrneta skupaj s staršema.
Prevoz družine iz Slovenije v Turčijo je organiziralo ameriško veleposlaništvo. V Ankari, kjer je potekala izmenjava, so najprej vse Ruse dali na en avtobus, sta zaupala novinarju Vitaliju Karmazinu. "Njega so posedli samega, ločeno, obkrožen je bil s petimi predstavniki posebnih služb iz različnih držav," je povedala Anna.
Artjom je dejal, da se mu je izmenjava zdela kot teater, ki bi se mu lahko izognili. "Čelada, lisice pripete za pas, barvne hlače. Ampak to je bil njihov cilj – narediti šov," je prepričan.
Par je povedal tudi, da je že na letalu v domovino vladalo vzdušje podpore in da so jih ruski specialci ves čas spraševali, ali kaj potrebujejo. Na letališču Vnukovo jih je osebno pričakal ruski predsednik in jim čestital ob vrnitvi v domovino.
"Najpomembnejša nam je družina in to nas drži skupaj. Družina je tudi država," je dejal Artjom.
V Sloveniji sta bila Dulceva znana kot Ludwig Gisch in Maria Mayer Muñoz iz Argentine. Njuna otroka sta se rodila v tej latinskoameriški državi in sta bila vzgajana kot špansko govoreča katolika. Družina je pred prijetjem živela v Ljubljani, Anna je bila pod krinko lastnica umetniške galerije, Artjom pa ustanovitelj IT start-upa. Prijeli so ju po namigu CIA, ko sta otroka odšla v šolo.
Otroka se morata povsem od začetka spoznavati z rusko kulturo in ruskim jezikom. A tudi starša imata po toliko letih pretvarjanja, da sta Argentinca, težave z materinščino. "Ne razmišljaš v jeziku. Ves čas se nadzoruješ. Ko smo prišli sem, smo ugotovili, da ne znamo govoriti, sploh ne znamo ruskega jezika," je pojasnila Anna. Kot primer je navedla, kako je svoji mami po telefonu sporočila, da so prišli domov. Na list si je zapisala sporočilo v ruščini in ga nato prebrala, a ko ji je mama začela postavljati vprašanja, se je zjokala, saj ji ni znala odgovoriti. "Preprosto postaneš druga oseba in razmišljaš v drugem jeziku," je dodal Artjom.
Par je novinarju razkril tudi, da sta se spoznala v diskoteki, se kmalu poročila, nato pa zaradi svojega dela izginila.
Novinar ju je vprašal tudi o občutkih, ko je letalo pristalo na ruskih tleh. Anna je povedala, da je najprej zagledala častno stražo in začela jokati. "Čutila sem ogromno hvaležnost naši državi, ogromno hvaležnost Vladimirju Vladimiroviču."
Priznala je, da sta bili zadnji dve leti zanju zelo težki. "Niti za trenutek nismo podvomili, da nas je država pozabila, da za nami stojita Rusija in služba, in da bo na koncu vse v redu. Da bomo skupaj. Ena velika družina. Tako se je tudi zgodilo," pa je dejal Dulcev.
Otroka sta se po besedah staršev v nekaj dneh že naučila nekaj fraz v ruščini. Oče je dejal, da sta ju otroka, potem ko sta jima povedala, kdo so in da se vračajo domov, vprašala, ali lahko tudi onadva postaneta vohuna. Na vprašanje, kaj sledi po vrnitvi, je par dejal, da se bodo najprej spočili, nato pa nameravata nadaljevati svoje delo in to je – služiti Rusiji.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.