Na območje Berova odhaja že druga odprava, ki jo sestavlja 43 gasilcev in 9 pripadnikov civilne zaščite, ki bodo skrbeli, da bodo gasilci na terenu varno in učinkovito opravljali svoje naloge. Ta enota bo zamenjala odpravo, ki je v Severni Makedoniji že od 6. avgusta. Predvidoma naj bi se druga odprava v Slovenijo vrnila 17. avgusta, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Razmere v Severni Makedoniji ostajajo resne. Gori praktično na istem mestu, kamor se je odpravila že prva odprava. Veter še naprej menja smeri, vlaga v ozračju pa ostaja nizka, kar ohranja pogoje za širitev požara, je povedal Janez Bordon, vodja intervencije druge odprave. Požar je še vedno aktiven, ogromno pa je ponovitev požara, kar lahko prepreči le zadostno število gasilcev in drugih sil za gašenje požara.
Posebna vozila za gašenje požarov v naravnem okolju ostajajo v Severni Makedoniji, menjala se bo le ekipa, saj gre za zelo dolgo in naporno delo, ki za prvo enoto traja že od 5. avgusta po najmanj 12 ur na dan v izredno težkih razmerah. Do sedaj je bila le ena lažja poškodba gasilca, ki se je zgodila pri popravilu gasilskega vozila.
Gasilci delujejo v dveh ekipah. "Ko so eni v ognju, si drugi med tem lahko odpočijejo," je dejal Marko Adamič, operativni vodja druge odprave, ki je poudaril, da je treba paziti na zdravje in varnost gasilcev. S podobnimi požari smo se v Sloveniji spopadali v letih 2003 in 2006, le da so se ti odvijali na precej manjšem območju. Tovrstni požari so izjemno nevarni, saj so nepredvidljivi, zato mora vodstvo odprave izredno dobro preučiti obnašanje požara in na podlagi tega načrtovati območje delovanja gasilcev.
Gasilci tokratne odprave prihajajo iz Severno-primorske regije, in sicer: PGD Cerkno, PGD Tolmin, PGD Col, PGD Selo, PGD Sp. Idrija, PGD Kanal, PGD Dobrovo, PGD Šempeter, PGD Vipava, PGD Dornberk ter Obalno-kraške regije, in sicer: PGD Postojna, PGD Sežana, PGD Komen, ZGRS Sežana, PGD Knežak, PGD Podgrad, PGD Pobegi-Čežarji, PGD Gradin, PGD Hrvatini, PGD Izola ter GB Koper.
"Požar se širi, dela preskoke in vrtince, take stvari, ki jih nismo vajeni"
Sredi minulega tedna so slovenski gasilci iz Severne Makedonije prejeli klic na pomoč. In že čez nekaj ur so naše enote s 17 vozili krenile na 20-urno pot. Od tedaj zanje ni počitka, obupanim domačinom pomagajo tudi po 10 ur na dan. "Vse z namenom, da rešimo vasi," je dejal Turk in dodal, da so gotovo rešili že tri vasi in več hiš.
"Dežja ni bilo že več kot dva meseca, tudi odkar smo mi tukaj, ni bilo niti kaplje. Požar se širi, dela preskoke in vrtince. Take stvari, ki jih nismo vajeni," je dejal Blaž Turk, gasilec na odpravi v Severni Makedoniji.
Da požar obsega skoraj štiri tisoč hektarjev, je pojasnil Adamič. "To je štirikrat večji požar, kot smo ga imeli na Krasu," je dodal. Na prizorišču je sicer še 135 avstrijskih gasilcev, a je iniciativa zaradi podobnosti terena s kraškim pogosto na naših enotah, ki so se, kljub izkušenosti, v tednu dni kar trikrat znašle v nevarnih razmerah. "Čeprav smo poslali res izkušene fante, jih je požar trikrat skoraj zajel," je dejal Adamič.
Slovenijo za pomoč zaprosila še Grčija
Gasilska zveza je medtem že dobila nov klic na pomoč, tokrat iz Grčije. "To pa ne bo šlo po cesti," je dejal Franci Petek z Gasilske zveze Slovenije in dodal, da so jim Grki pripravljeni poslati trajekte. In ko naše enote pomagajo na Balkanu, mora vsaj del sil bedeti doma. Zaradi pomanjkanja padavin je namreč tudi doma večja nevarnost, da bi zagorelo. Zaradi vetrovnega vremena je treba imeti pripravljenih dovolj ekip za hitro posredovanje.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.