Na parlamentarnih volitvah na Hrvaškem prvi delni izidi kažejo prepričljivo prednost HDZ pred zasledovalci iz levosredinske koalicije Restart. Po preštetih približno 23 odstotkih glasov ima HDZ 71 poslanskih mandatov, Restart pa 45. Sledijo Domovinsko gibanje Miroslav Škoro ter Most neodvisnih list in Zmoremo!
Stranka Miroslava Škora, ki je v koaliciji s skrajno desnimi strankami Hrvaški suverenisti in Blok za Hrvaško, ima glede na prve neuradne izide 16 poslanskih mandatov.
Sledita konservativna stranka Most in levičarsko-zelena platforma Zmoremo! s po štirimi poslanci. Vstop v sabor so si zaenkrat zagotovili tudi sredinska liberalna koalicija Stranke z imenom in priimkom, Pametno in Fokus, Hrvaški narodni stranki (HNS) in Narodna stranka - reformisti, ki naj bi imeli po enega poslanca.
Volilna udeležba je pod 46 odstotki.
Prvi neuradni izidi, ki so prišli z večinoma manjših volišč, kažejo na še večjo prednost HDZ pred tekmeci, kot so to kazale vzporedne volitve, ki so jih objavili po zaprtju približno 6600 volišč ob 19. uri.
Za sestavo vlade bo potrebna podpora najmanj 76 poslancev v 151-članskem hrvaškem saboru.
Iz urada hrvaškega predsednika Zorana Milanovića so potrdili, da se je predsednik države pogovarjal s hrvaškim premierjem in predsednikom HDZ Andrejem Plenkovićem in predsednikom SDP Davorjem Bernardićem.
Evropska poslanka SDP Biljana Borzan je že dejala, da bi, če bi bila na mestu predsednika stranke Bernardića, v primeru hudega poraza SDP odstopila.
Janša že čestital Plenkoviću
Slovenski premier Janez Janša je po Twitterju že čestital hrvaškemu kolegu in predsedniku stranke HDZ Andreju Plenkoviću za zmago na današnjih parlamentarnih volitvah na Hrvaškem. "Čestitke za prepričljivo zmago," je tvitnil.
Na voliščih so veljali strogi
Na Hrvaškem se je ob 19. uri zaprlo približno 6600 volišč, na katerih je lahko nekaj več kot 3,8 milijona volivcev na parlamentarnih volitvah izbiralo 151 poslancev sabora. Javnomnenjske ankete so pred volitvami sicer kazale tesno tekmo med HDZ in levosredinsko koalicijo Restart, ki jo vodi SDP.
Svoj glas so seveda oddali tudi predstavniki političnih strank. Aktualni premier Andrej Plenković je že zjutraj glasoval v Zagrebu."Danes je trenutek, ko imamo to veliko srečanje z voljo naroda. Veselim se glasov naših prebivalcev in nadaljnjega dela za dobrobit Hrvaške," je ob prihodu na volišče dejal Plenković.
Vodja levosredinske koalicije Restart Davor Bernardić je pozval prebivalce, naj se udeležijo volitev. Na volišče je prišla tudi nekdanja hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović v spremstvu svojega moža Jakova.
Na volišča je do 16.30 ure prišlo skoraj 1,15 milijona od nekaj več kot 3,8 milijona hrvaških državljanov z volilno pravico. Predčasnih parlamentarnih volitev leta 2016 na Hrvaškem se je do 16.30 udeležilo več kot 1,3 milijone volivcev, to pomeni, da je bila volilna udeležba pred štirimi leti 37,21-odstotna.
Največja udeležba, 37-odstotna, je bila v prvi volilni enoti, ki obsega del Zagreba. Najnižja volilna udeležba, približno šest odstotnih točk nižja kot v prvi volilni enoti, pa je bila na območju južne Slavonije ob reki Savi.
Med županijami je bila najvišja udeležba v Gospiću in Virovitici, kjer se je volitev udeležilo nekaj manj kot 39 odstotkov volivcev. Najnižja volilna udeležba je bila v Vukovarju, kjer je volilo nekaj več kot 30 odstotkov volilnih upravičencev.
Podpredsednica državne volilne komisije Ana Lovrin je v pogovoru za regionalno televizijo N1 poudarila, da je na današnjih volitvah večja udeležba v hrvaški diaspori, kot je bila pred štirimi leti, posebej v Bosni in Hercegovini. Doslej se je volitev udeležilo več kot 19.000 hrvaških volivcev v BiH, medtem ko je pred štirimi leti do zaprtja volišč volilo približno 15.000 volilnih upravičencev.
Kot je dodala, so zabeležili nekaj kršitev volilnega molka, predvsem ko gre za pošiljanje besedilnih sporočil ali pa volilnih oglasov na družbenih omrežjih.
Na voliščih strogi preventivni ukrepi
Kot je še ocenila Lovrinova, je bila organizacija na voliščih dobra, ter da je večina udeležencev sledila navodilom epidemiologov. Spoštovali so medsebojno razdaljo 1,5 metra, uporabljali zaščitne medicinske maske ter na volišča prinesli svoje kemične svinčnike, s katerimi so izpolnili glasovnice.
Slovenska avtohtona narodna skupnost na Hrvaškem tudi tokrat ni imela kandidata iz svojih vrst, a je lahko izbirala med tistimi, ki so se potegovali za poslanski položaj predstavnika albanske, bošnjaške, črnogorske, makedonske in slovenske narodne manjšine.
Hrvaški volivci v tujini so lahko volili tudi na več kot 90 voliščih v drugih državah, med drugim na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.