Olega Sokolova so novembra lani prijeli zaradi suma umora, potem ko so ga pijanega potegnili iz ledene reke Mojka v Sankt Peterburgu. V njegovem nahrbtniku so namreč takrat našli odrezani roki in plašilno pištolo.
Po aretaciji je priznal umor svoje ljubice in študentke ter tudi, da ji je odžagal glavo, roke in noge. Njeno truplo je nameraval odvreči, potem pa preoblečen v Napoleona storiti samomor na javnem kraju, je povedal preiskovalcem. Sprva je sicer trdil, da ga je ljubica napadla z nožem med prepirom.
Obglavljeno truplo 24-letne študentke Anastazije Eščenko, s katero sta živela več let in tudi sodelovala pri raziskavah, so našli na njegovem domu. Sokolov je vse od prijetja v priporu.
Obtoženec, sicer priznani profesor zgodovine na sanktpeterburški državni univerzi, strokovnjak za Napoleona Bonaparteja, ki je blizu oblastem, je bil leta 2003 odlikovan s francosko legijo časti.
Na sojenju v stekleni kletki
Na današnjem začetku sojenja je bil v sodni dvorani navzoč tudi Sokolov v stekleni kletki. V skladu z ukrepi ob epidemiji covida-19 je imel na obrazu zaščitno masko, na rokah pa kirurške rokavice.
Obravnavo so sicer preložili na ponedeljek, potem ko so odvetniki sporočili, da so na dan prišli novi posnetki in da potrebujejo dodaten čas za njihovo preučitev. "Kesa se," je dejal njegov odvetnik Aleksander Počujev in namignil na obstoj možnosti, da je žrtev profesorja izzvala, saj naj bi pred umorom prišlo do "travmatične situacije".
Po aretaciji Sokolova so se sicer vrstili pozivi k preiskavi njegovih domnevnih zlorab študentk na ugledni univerzi. Mnogi študenti so trdili, da je že dolgo znan zaradi agresivnega obnašanja in da je vodstvo univerze pritožbe ignoriralo. Domnevno naj bi leta 2008 pretepel neko študentko in ji grozil z umorom, a za to dejanje ni bil obtožen.
Primer v Rusiji sprožil razpravo o nasilju v družini
Sojenje je znova sprožilo tudi javno razpravo o kaznovanju nasilja v družini v Rusiji, kjer je letno okoli 16,5 milijona žensk žrtev nasilja družinskih članov ali partnerjev. Ruski predsednik Vladimir Putin je nekatere oblike nasilja v družini dekriminaliziral leta 2017, tako da večino storilcev doleti samo globa.
Aktivisti izpostavljajo, da zaradi pomakanja zakonodaje in varnih hiš po vsej državi ter neodzivnosti policije ostajajo ženske v Rusiji nezaščitene pred nasiljem v družini. To se je med karanteno zaradi covida-19 še povečalo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.