Protesti v podporo Alekseju Navalnemu so danes ob poostrenih varnostnih ukrepih potekali od Vladivostoka na ruskem Daljnem vzhodu do Moskve in St. Peterburga. Po navedbah neodvisne organizacije OVD-Info, ki spremlja proteste, so kljub prepovedi potekali v več kot 50 ruskih mestih.
Ruska policija je doslej po podatkih OVD-Info pridržala več kot 4400 ljudi. Samo v Moskvi je policija pridržala več kot 1300 protestnikov, v St. Peterburgu pa skoraj tisoč. Po poročanju več opozicijskih medijev je policija aretirala soprogo Navalnega, Julijo, ko se je ta pridružila protestnikom. Policija je po vsej državi pridržala tudi najmanj 82 novinarjev.
Število pridržanih na današnjih protestih je tako višje kot prejšnjo soboto, ko je policija pridržala 4000 ljudi.
Policijsko nasilje nad miroljubnimi protestniki
Aktivisti za človekove pravice opozarjajo na množično policijsko nasilje nad miroljubnimi protestniki. V Moskvi in St. Peterburgu so varnostne sile uporabljale električne paralizatorje, proti protestnikom naj bi uporabili tudi gumijevke. V Kazanu, približno 700 kilometrov vzhodno od Moskve, so morali pridržani študentje sleči spodnje perilo in predati mobilne telefone in druge osebne predmete.
Oblasti so pred načrtovanimi shodi zaprle središča ruskih mest, tudi v Moskvi. Na ulicah mest je bilo nameščenih več tisoč pripadnikov policije, opremljenih za posredovanje v izgredih. V Moskvi so zaprli več postaj podzemne železnice in omejili gibanje, na ulicah v središču mesta je bilo opaziti na stotine policistov. Prestolnica je na nekaterih mestih dobila videz oblegane trdnjave.
Protestniki, ki so sprva načrtovali, da se bodo zbrali pred sedežem varnostne službe FSB, so se zato razkropili po različnih delih mesta, organizatorji so v zadnjem trenutku spreminjali lokacije protestov. Na protestnih shodih po prestolnici so v hudem mrazu in snegu vzklikali različna gesla, kot so "Svoboda" in "Putin je tat". Zbrali so se tudi pred zaporom, kjer je pridržan Navalni.
Številni so v povezavi z objavljenim videoposnetkom razkošne palače na obali Črnega morja, ki ga je objavila ekipa podpornikov Navalnega, nosili zlato pobarvane straniščne ščetke. Palača na obali Črnega morja naj bi bila Putinova, gradnjo pa naj bi financiral z denarjem iz podkupnin. Putin je to sicer odločno zanikal.
Spomnimo
44-letni Navalni se je 17. januarja vrnil v Rusijo po več mesecih bivanja v Nemčiji, kjer se je zdravil po zastrupitvi z živčnim strupom novičok. Po pristanku na moskovskem letališču Šeremetjevo so ga ruske oblasti prijele, naslednji dan pa zanj odredile 30-dnevni pripor. Sodišče naj bi v torek odločilo, ali mu bo pogojno kazen spremenilo v zaporno.
Rusija ZDA obtožila vmešavanja v notranje zadeve
ZDA so medtem obsodile ostro ukrepanje ruskih oblasti proti podpornikom zaprtega ruskega opozicijskega voditelja. Na kritike Washingtona se je nemudoma odzvalo rusko zunanje ministrstvo, ki je ZDA obtožilo "grobega vmešavanja" v ruske notranje zadeve. ZDA obsojajo ostro ukrepanje ruskih oblasti proti miroljubnim protestnikom in novinarjem v državi že drugi teden zapored, je na Twitterju zapisal ameriški državni sekretar Antony Blinken.
"Ponovno pozivamo Rusijo, naj izpusti vse pridržane zaradi zavzemanja za človekove pravice, vključno z Aleksejem Navalnim" je še zapisal Blinken.
V Moskvi pozive Washingtona vidijo kot vmešavanja v ruske notranje zadeve. "Grobo vmešavanje ZDA v notranje zadeve Rusije je dokazano dejstvo, tako kot širjenje ponaredkov in pozivi k nedovoljenim protestom s strani spletnih platform, ki jih nadzira Washington," je v izjavi, objavljeni na Facebooku, sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.