Romunsko sodišče je odredilo ponovno preverjanje in štetje vseh glasovnic na predsedniških volitvah 24. novembra, potem ko je kandidat Cristian Terhes drugouvrščeni kandidatki Eleni Lasconi očital, da je izvajala spletno kampanjo tudi po začetku volilnega molka.
Poleg Terhesa je rezultat izpodbijal tudi Sebastian Popescu, vendar je sodišče njegovo zahtevo po razveljavitvi rezultatov prvega kroga zavrnilo, ker jo je oddal po zakonskem predpisanem roku.
Popescu je sicer navajal, da je bila kampanja Calina Georgescuja financirana netransparentno, saj je kandidat volilni komisiji zatrdil, da za obsežno spletno volilno kampanjo ni namenil nikakršnih finančnih sredstev.
Tudi tretjeuvrščeni kandidat Socialdemokratov in trenutni premier Marcel Ciolacu je izrazil pomisleke o volilnih rezultatih. Ciolacu domneva, da je bila Georgescujeva kampanja financirana iz tujine, zato je od pristojnih organov zahteval preiskavo s kampanjo povezanih finančnih tokov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Na nedeljskih predsedniških volitvah je največ glasov prejel proruski skrajno desni nestrankarski kandidat Calin Georgescu. Na drugo mesto se je uvrstila vodja desnosredinske opozicijske stranke USR Elena Lasconi, medtem ko se je aktualnemu premierju iz Socialdemokratske stranke PSD uvrstitev v drugi krog izmuznila za nekaj tisoč glasov.
Lasconi je poudarila, da je treba spoštovati oddane glasove, "ne glede na to, ali nam je izid volitev všeč ali ne".
O zahtevi po razveljavitvi prvega kroga predsedniških volitev bo ustavno sodišče odločalo v petek ob 14. uri po lokalnem času.
Romunska ustava določa, da lahko ustavni sodniki razveljavijo rezultate predsedniških volitev, če temeljijo na goljufiji ali so vplivali na razvrstitev kandidatov, ki so se uvrstili v drugi krog. Številni komentatorji v Romuniji sumijo, da je volilni rezultat Georgescuja omogočila podpora Rusije.
Del romunske javnosti v preteklih dneh nezadovoljstvo nad slavjem Georgescuja izkazuje tudi na ulicah. V Bukarešti se je v sredo zvečer tako zbralo okoli 2000 ljudi. Nekateri med njimi so mahali z zastavami Evropske unije in z antifašističnimi slogani izkazovali nasprotovanje zmagovalcu prvega kroga volitev. Manjši protesti so potekali tudi v več ostalih večjih mestih.
Romunija TikToku očita prednostno obravnavo zmagovalca prvega kroga predsedniških volitev
Romunski svet za nacionalno varnost vodi predsednik države Klaus Iohannis, v njem pa so še vodje obveščevalnih služb, vojske in več ministrov. Danes je ta organ zasedal na temo kibernetskih groženj, pri čemer so se osredotočili predvsem na omrežje TikTok, ki naj bi odigralo osrednjo vlogo pri presenetljivem uspehu Calina Georgescuja v prvem krogu volitev.
Kot so ugotovili, je družbeni medij Georgescuja, ki ga sicer niso poimensko navedli, omogočil prednostno obravnavo, saj ga v nasprotju z drugimi niso označili kot političnega kandidata in zato niso v skladu z zakonodajo ustrezno označili niti njegovih vsebin. Posledično so tako močno okrepili njegovo vidnost, so sporočili.
Tako pravosodne kot volilne organe so po poročanju tujih tiskovnih agencij pozvali, naj posredujejo v zadevi.
Sporočili so še, da so pristojni zaznali kibernetske napade, usmerjene v pravilnost volilnega procesa. Podrobnosti niso navedli, so pa dodali, da so opazili vse večji interes Rusije, da vpliva na javno razpravo v romunski družbi.
Georgescu je trditve glede vpliva TikToka že zavrnil, češ da njegovi nasprotniki poskušajo "odstraniti zmožnost romunskega naroda, da razmišlja in izbira v skladu s svojo moralo, krščanskimi in demokratičnimi načeli".
Tudi TikTok je odločno zavrnil obtožbe. Kot popolnoma napačne je označil trditve, da so račun Georgescuja obravnavali drugače od ostalih kandidatov. "Podvržen je bil popolnoma enakim pravilom in omejitvam" kot ostali kandidati, so zatrdili v izjavi za francosko tiskovno agencijo AFP.
Politični nasprotniki nepričakovan uspeh ultranacionalista in teoretika zarot Georgescuja povezujejo z njegovo kampanjo na družbenem omrežju TikTok, kjer so objave v dnevih pred volitvami dosegale več milijonov uporabnikov priljubljene aplikacije.
Evropska komisija je v sredo potrdila, da je s strani romunskega medijskega regulatorja prejela zahtevo za preiskavo vloge TikToka v prvem krogu predsedniških volitev.
Namestnik šefa romunske agencije za telekomunikacije pa je pozval k suspenzu TikToka do konca preiskave njegove vloge v času volitev, poročanje romunskih medijev povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.