Ladja Saviz naj bi bila del iranske revolucionarne garde in služi kot plavajoča operativna soba v Rdečem morju, od koder Iran zbira obveščevalne podatke o dogajanju v Savdski Arabiji in Jemnu za pomoč šiitskim upornikom plemena Huti. Po poročanju izraelskega kanala 12 ladjo Saviz uporabljajo iranske sile, ki delujejo v Rdečem morju, pod pretvezo, da gre za tovorno ladjo.
Takšne ladje naj bi na krovu prevažale tudi manjše hitre čolne, primerne za tihotapljenje ali napade, ali pa bi lahko bile celo "ladje matere", s katerih bi lahko lansirali z eksplozivom napolnjena daljinsko vodena plovila.
Napad naj bi se zgodil ob jemenski obali, v bližini pa naj bi bila opažena podmornica razreda Dolphin izraelske mornarice.
Po poročanju arabske agencije Al Hadath je ladja utrpela "veliko škodo", ni pa potonila.
Ladja Saviz naj bi sicer že leta delovala z istega mesta, in čeprav ne oddaja informacij o plovbi preko AIS (avtomatskega identifikacijskega sistema), jo je enostavno opaziti in spremljati s pomočjo satelitskih posnetkov.
V Rdečem morju so v zadnjih mesecih na podoben način napadli več tankerjev, napade pa so pripisovali Hutijem v Jemnu.
Uradnega komentarja Izraela o napadu na ladjo Saviz še ni. Je pa eksplozijo potrdila iranska tiskovna agencija Tasnimnews, ki poroča, da je bila ladja napadena s prilepnimi minami.
Prilepna mina (limpet mine) je vrsta pomorske mine, ki je na tarčo pritrjena z magneti. Tako je poimenovana zato, ker je podobna vrsti morskega polža, ki se tesno oprime kamenja ali drugih trdih površin.
![Koronavirus pasica nova](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2021/b801dab1d00610caf27f_62528895.jpg?v=a976)
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.