"Na jugu Manchestra sta bila drevi pridržana dva najstnika. Ostajata v priporu," je v nedeljo zvečer sporočila lokalna policija. Pridržala ju je britanska protiteroristična policija, ki ju je tudi zaslišala v povezavi z zajetjem talcev v ZDA.
Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) je sicer pred tem navedel, da ni znakov, da bi bil v zajetje talcev v sinagogi v kraju Colleyville poleg 44-letnega domnevnega napadalca Malika Faisala Akrama vpleten še kdo. 44-letni britanski državljan je med posredovanjem policije umrl.
Moški, ki se je predstavil kot Akramov brat Gulbar, je medtem na Facebooku zapisal, da je imel brat težave z duševnim zdravjem. "Kot družina bi radi sporočili, da ne opravičujemo njegovih dejanj in bi se radi iskreno opravičili vsem žrtvam, vpletenim v ta nesrečni incident," je sporočil. Dodal je, da so v stikih s teksaškimi oblastmi in izrazil upanje, da bodo lahko dobili bratovo truplo, da ga bodo lahko pokopali.
V sinagogi v majhnem mestecu v Teksasu je moški v soboto zajel štiri talce, med njimi priljubljenega lokalnega rabina Charlieja Cytron-Walkerja. Po več kot desetih urah napetosti so policisti vdrli v sinagogo in nepoškodovane osvobodili še zadnje tri talce.
Ameriški predsednik Joe Biden je dejanje označil za terorizem. Obenem je posredno potrdil navedbe, da je ugrabitelj zahteval izpustitev pakistanske znanstvenice Afije Sidiki, ki je bila leta 2010 v New Yorku obsojena na 86 let zapora zaradi domnevnega umora ameriških agentov v Afganistanu. Kazen prestaja v zaporu v Teksasu. Njen odvetnik je sporočil, da Sidikijeva nikakor ni povezana z zajetjem talcev in to dejanje obsodil.
Kot dejanje terorizma in antisemitizma je incident obsodila tudi britanska zunanja ministrica Liz Truss.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.