V nedeljo zvečer so se ob Pirotu v Srbiji prevrnili štirje vagoni, napolnjeni z amonijakom. Kasneje so v bližini nesreče našli dve trupli, ki so ju poslali na obdukcijo. Inštitut za sodno medicino v Nišu je potrdil, da sta bili obe smrti povezani z amonijakom.
60-letni moški, ki so ga našli v avtomobilu, je umrl zaradi zastrupitve, čeprav so sprva domnevali, da je podlegel srčnemu infarktu. Druga žrtev, voznik tovornjaka s Turčije, ki so ga našli pod nadvozom, pa je umrl zaradi kemičnih opeklin dihalnih organov in hudih poškodb ob padcu.
Reke onesnažene, voda iz vodovoda naj bi bila pitna
V bolnišnici je sicer zaradi zastrupitve danes ostalo šest odraslih in trije otroci, vendar je njihovo stanje stabilno. Na območju so še vedno zaprte šole in vrtci, potrdili pa so tudi onesnaženost vodnih virov. Prepovedana je uporaba vode iz Niša za rekreacijo, ribolov, pa tudi uporaba ulova iz reke in njenih bližnjih pritokov. Amonijak je namreč nevaren tudi v primeru, da pride v stik z vodo, ki postane toksična. Spojina lahko povzroči zastrupitev, v večji količini tudi smrt.
Voda iz javnega vodovoda v Nišu je primerna za pitje in je pod rednim dnevnim nadzorom Inštituta za javno zdravje Niš, so sporočili iz mestnega štaba za izredne razmere mesta Niš ter dodali, da prisotnost amonijaka redno merijo na 30 različnih mestih.
Župan Pirota Vladan Vasić je sicer zatrdil, da zrak ni več onesnažen z amonijakom, tako da bi se lahko v sredo otroci vrnili v šole, zaposleni pa na delovna mesta. Poudaril pa je, da izrednih razmer ne bodo odpravili, dokler ne bodo odstranili cisterne, iz katere še vedno uhaja amonijak.
V okolici mesta je sicer tudi dva dni po nesreči še viden oblak dima, ki nastane ob stiku amonijaka z vodo. Zaradi slabe vidljivosti je še vedno zaprt del avtoceste.
Nesreča je ekološka katastrofa
"Uhajanje amonijaka zaradi nesreče, ki se je zgodila v Pirotu, je ekološka katastrofa," je za Blic povedal profesor na Fakulteti za kemijo Univerze v Beogradu in nekdanji predsednik Evropskega združenja za okoljsko kemijo Branimir Jovančićević.
Po njegovih besedah posledice nesreče ogrožajo zdravje ljudi in njihovo oskrbo z vodo. Čiščenje pa bo zahtevno, saj so procesi in ukrepi v takih primerih zelo specifični, je povedal Jovančićević in dodal, da je amonijak lažji od zraka, zato se zlahka širi po zraku, kar posledično ogroža zdravje ljudi.
Na istem kraju že večkrat iztirili vlaki
Minister za promet Goran Vesić je pojasnil, da skušajo ustaviti uhajanje plina, če pa to ne bo mogoče, bodo počakali, da se cisterna v celoti izprazni. Nato jo bodo skupaj z drugimi cisternami odstranili s proge. Železniški promet so medtem na območju ustavili, preusmerili so tudi cestni promet.
Vzrok nesreče še preiskujejo, vendar je minister mnenja, da je kriva slaba infrastruktura, saj so na istem kraju že večkrat iztirili vlaki.
Iztiril je vlak, ki iz Bolgarije vsakodnevno po tej progi prevaža surovine v Srbijo, so sporočili iz javnega podjetja Srbija Kargo. Dodali so, da je bilo v kompoziciji 20 cistern, po dosedanjih ocenah pa je iz poškodovane cisterne izteklo približno 20 ton amonijaka.
Do nesreče je prišlo v nedeljo, ko je v Srbiji iztiril tovorni vlak z amonijakom, ki se je ob stiku z vodo začel raztapljati in izhlapevati. Bel dim nad Pirotom ni bil amonijak, temveč vodna para, ki pa je vsebovala tudi določeno koncentracijo amonijaka.
Amonijak sicer spada v kategorijo nevarnih kemikalij, zato je pri transportu treba upoštevati predpise o prevozu nevarnih snovi. V tem primeru nadzor ni bil niti na zadovoljivi ravni, je za Blic povedal Jovančićević. Amonijak se v industriji večinoma uporablja za proizvodnjo umetnih gnojil.
Kakšni so simptomi zastrupitve?
Ljudje imajo v primeru zastrupitve občutek razdraženih oči, razdraženega grla in nosu. Pri osebah s kroničnimi boleznimi pa še pospešeno bitje srca in bolečine v prsnem košu.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.