Odprtje, ki ga je režiral najbolj znani kitajski filmski režiser, 71-letni Zhang Yimou, je trajalo dobri dve uri. Odprtje je bilo zelo tehnološko obarvano s številnimi vizualni presežki.
Rdeča nit slovesnosti so bile snežinke. Po tradicionalnem mimohodu držav so se namreč snežinke z imeni držav združile v eno veliko snežinko, znotraj katere je ob koncu zagorel tudi olimpijski ogenj.
Tradicionalni mimohod držav so spremljale svetovno znane melodije klasične glasbe. Kot prva je tradicionalno vstopila Grčija, Slovenija, ki jo bo na igrah zastopalo 42 športnikov, je na stadion vkorakala v zadnji tretjini, zadnja pa je na stadion prišla gostiteljica iger Kitajska.
Slavnostna govora sta imela predsednik organizacijskega odbora iger Čaj Ki in predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach. "Vsi smo lahko prišli na te olimpijske igre po zaslugi mnogih zdravnikov, zdravstvenih delavcev, znanstvenikov," je v luči pandemije covida-19 dejal Bach. "Olimpijci boste pokazali, kako lahko izgleda naš svet, ko spoštujemu drug drugega in ko spoštujemo tudi pravila," je dodal.
Po njegovih besedah so prav športniki tisti, ki morajo svetu pokazati, da "se tudi z najtežjimi sovražniki in neprijatelji da živeti v miru in v spoštovanju drug drugega". Da je to tudi glavno sporočilo olimpijskih iger, je dejal Bach. "Skupaj tekmovati v miru. Graditi mostove in nikoli graditi zidov," je poudaril predsednik MOK.
Kot je še dejal, so olimpijski športniki promotorji miru in mesdebojnega razumevanja. "Obračam se k vsem politikom tega sveta: spoštujte olimpijsko premirje, dajte miru možnost v tem krhkem svetu," je zaključil Bach.
Igre je za tem za odprte razglasil kitajski predsednik Ši Džinping.
Olimpijsko zaprisego sta v imenu športnikov prebrala smučarski tekač Vang Kiang in deskarka Li Džiaju.
Olimpijski ogenj bo v Pekingu, prvem mestu, ki bo gostil tako poletne kot zimske olimpijske igre, ugasnil na zaključni slovesnosti iger 20. februarja.
Tudi letošnje igre kratijo okužbe s covidom-19
Organizatorji zimskih olimpijskih iger v Pekingu so danes, na dan uradnega odprtja iger, poročali o 21 novih primerih okužb z novim koronavirusom.
Zabeležili so skupno 14 novih okužb pri potnikih, ki so prispeli na Kitajsko, ter sedem novih okužb pri udeležencih iger, ki so že bili v olimpijskem mehurčku, so sporočili iz organizacijskega odbora. Na najnovejšem seznamu je bilo devet športnikov ali članov ekipe. Z novimi podatki skupno število okužb z novim koronavirusom, odkritih na zimskih igrah v Pekingu od 23. januarja, znaša 308.
Vsi udeleženci, športniki, spremljevalci, novinarji in tudi delavci organizacijskega komiteja iger ter člani mednarodnih športnih zvez, ki sodelujejo pri projektu, se morajo na virus testirati dnevno. Okuženi, ki ne kažejo bolezenskih znakov, morajo v izolacijo, ki jo lahko zapustijo, če v razmaku najmanj 24 ur opravijo dva negativna testa PCR, po desetih dneh izolacije zadostuje en negativni test.
Kitajci so s slavnostnim odprtjem in zaprtjem poletnih OI pred 14. leti, ki je prav tako potekalo v ikoničnem stadionu, navdušili svet, tokratna slovesnost pa je bila po besedah organizatorjev "preprosta, varna in krasna".
Trajala je nekaj več kot dve uri, štela pa je okoli 3000 sodelujočih, od tega približno 90 odstotkov študentov. Za primerjavo, otvoritev leta 2018 je trajala štiri ure.
Na otvoritvi iger so Kitajci s kulturnim programom predstavili svojo bogato zgodovino, del slovesnosti pa je bil tudi tradicionalni mimohod držav udeleženk iger. Letos so države prvič v zgodovini zimskih iger imela po dve zastavonoši, vseeno pa so nekatere države, kot je Indija, ki jih zastopa zgolj en športnik, imele zgolj enega nosilca zastave.
Živahno bo tudi na tekmovalnih prizoriščih, kjer so se prva predtekmovanja pričela že v sredo. Za Slovence bosta najbolj zanimiva drugi trening smuka za smučarje in drugi trening skakalk in skakalcev na srednji napravi. Olimpijske igre bodo potekale do 20. februarja, prvi kompleti medalj pa bodo podeljeni že v soboto.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.