Evropski voditelji so se na neformalnem vrhu o vojni v Ukrajini sešli iz bojazni, da se bodo ZDA z Rusijo pogovarjale o končanju vojne, Evropa pa bo iz pogovorov izključena. Ti pomisleki so se pojavili po telefonskem pogovoru med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom.
V Evropi se bojijo, da jih Trump ne želi za pogajalsko mizo, obenem pa od njih pričakuje, da bodo nosili breme izvajanja dogovora o Ukrajini.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v Parizu med drugim sprejel britanskega premierja Keira Starmerja, nemškega kanclerja Olafa Scholza in italijansko premierko Giorgio Meloni, ki je po poročanju tujih tiskovnih agencij na srečanje nekoliko zamudila. Na pogovorih so sodelovali tudi premierji Poljske, Španije, Danske in Nizozemske.
Pogovorov v francoski prestolnici sta se v imenu EU udeležila predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Na srečanje v Elizejski palači pa je prišel tudi generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte.
Voditelji so razpravljali o tem, kako zagotoviti trajen mir v Ukrajini in okrepiti evropsko obrambo. Francoski predsednik je pred srečanjem po telefonu govoril z ameriškim kolegom Trumpom. Pogovor, vsebine katerega niso razkrili, je po navedbah Elizejske palače trajal približno 20 minut.
"To je začetek procesa, v katerega bodo v nadaljevanju vključeni vsi partnerji, zavezani miru in varnosti v Evropi. Evropska unija in njene članice bodo v tem procesu igrale osrednjo vlogo," je pred srečanjem na družbenem omrežju X zapisal Costa.
"Evropska varnost je na točki preloma. Da, gre za Ukrajino, a gre tudi za nas," je medtem zapisala Ursula von der Leyen, ki je že prispela v Pariz. V še eni objavi je zapisala, da je varnost Evrope na prelomnici. "Da, gre za Ukrajino, vendar gre tudi za nas. Potrebujemo mislenost urgentnosti. Potrebujemo vzpon v obrambi. In oboje potrebujemo zdaj," je zapisala na X.
K takojšnji okrepitvi obrambe bo kolege iz drugih evropskih držav v Parizu pozval tudi poljski premier Donald Tusk.
"Če Evropejci zdaj ne bomo veliko namenjali za obrambo, bomo morali porabljati desetkrat več, če ne preprečimo širše vojne. Kot poljski premier lahko to povem jasno in glasno, saj Poljska že namenja skoraj pet odstotkov BDP za obrambo. In to bomo še naprej počeli," je pred srečanjem sporočil na družbenem omrežju X.
Evropa in ZDA morata sodelovati na področju varnosti, je po srečanju evropskih voditeljev v Parizu poudaril nemški kancler Olaf Scholz. Ponovil je, da je prezgodaj za razpravo o pošiljanju vojakov v Ukrajino.
"Zveza Nato je vedno temeljila na našem sodelovanju in deljenju tveganj, kar zagotavlja našo varnost. Tega se ne sme nikoli postaviti pod vprašaj," je povedal. Poudaril je, da je treba Ukrajino še naprej podpirati v njenem boju z rusko agresijo. Za razpravo o pošiljanju evropskih vojakov v Ukrajino pa je medtem še "povsem prezgodaj" in "zelo neprimerno", medtem ko vojna še poteka.
Voditelji ključnih evropskih držav, EU in zveze Nato so se sicer strinjali, da morajo evropske države zvišati izdatke za obrambo.
Pirc Musarjeva: Samo enotna Evropa je lahko močna Evropa
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je danes sporočila, da obžaluje, da v prizadevanjih za mir v Ukrajini iz Evrope prihajajo napačna sporočila. Na izrednem vrhu o Ukrajini namreč ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU.
"Na simbolni ravni s tem sklicatelji pariškega vrha svetu dokazujejo, da niti v Evropi države niso obravnavane enakopravno," je opozorila. Poudarila je, da je samo enotna Evropa lahko močna Evropa.
Kritična tudi Madžarska: Namen je preprečiti mirovni dogovor za Ukrajino
Tudi Madžarska je bila danes kritična do srečanja voditeljev več evropskih držav v Parizu. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je menil, da je njihov namen preprečiti mirovni dogovor za Ukrajino. "Danes se v Parizu srečujejo razočarani evropski voditelji, ki so za vojno in proti Trumpu, da bi preprečili mirovni dogovor v Ukrajini," je Szijjarto dejal na novinarski konferenci v Astani, ki so jo v živo prenašali na njegovem računu na Facebooku.
"V nasprotju z njimi mi podpiramo prizadevanja (ameriškega predsednika) Donalda Trumpa. V nasprotju z njimi mi podpiramo pogajanja med Rusijo in ZDA," je dodal.
Madžarski premier Viktor Orban, eden najtesnejših zaveznikov Trumpa in Moskve v EU, se že ves čas zavzema za pogajanja o koncu vojne v Ukrajini, obenem pa zavrača kakršnokoli vojaško pomoč Kijevu.
Pogajanja o končanju vojne v Ukrajini medtem dobivajo zagon. Ta teden naj bi se v Savdski Arabiji sestali ameriški državni sekretar Marco Rubio in visoki ruski predstavniki, da bi razpravljali o koncu vojne. V tej državi naj bi tudi pripravili srečanje Trumpa in Putina.
Predsednik Münchenske varnostne konference dogodek označil za evropsko nočno moro
Da bi morala glede mirovnih pogovorov o vojni v Ukrajini Evropa stopiti skupaj, je ob ob zaključku Münchenske varnostne konference povedal tudi predsednik Christoph Heusgen "Pokazati moramo veliko več moči," je še dodal.
Varnostno konferenco je sicer označil za evropsko nočno moro. "Dogodek je pokazal, da Amerika pod Trumpom živi na drugem planetu. Opazili smo tudi, da so celo republikanski senatorji zelo previdni pri javnem nastopanju, ker se bojijo svojega predsednika," je za nemško televizijo ZDF ocenil Heusgen.