Kot je pred dnevi pojasnil slovaški obrambni minister, bodo v okviru bojne skupine imeli na voljo tudi protizračni obrambni sistem Patriot. "V bližnji prihodnost pričakujemo neposredni vojaški napad Ruske federacije proti letališču Uzhhorod (v Ukrajini) v bližini meje s Slovaško," je še povedal Nad. V skupini bo sprva okoli 1200 vojakov iz Češke, Nemčije, Nizozemske, ZDA, Poljske in Slovenije.
Vladni predlog vzpostavitve bojne skupine je potrdilo 134 slovaških poslancev, 15 jih je bilo proti. Parlament je o predlogu glasoval tik pred napovedanim obiskom ameriškega obrambnega ministra Lloyda Austina v četrtek v Bratislavi, kjer se bo srečal z Nadom.
V četrtek se bo slovaški minister srečal tudi s slovenskim obrambnim ministrom Toninom, obisk pa bo priložnost tudi za pogovor o vzpostavitvi nove bojne skupine. Vzpostavitev bojne skupine je del okrepljene prisotnosti Natovih sil na vzhodu Evrope, predvsem v luči vojne v Ukrajini. Tonin je že pred časom dejal, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti prisotnost Slovenske vojske v vzhodnih članicah Nata.
O bojni skupini in številu slovenskih vojakov bo odločala tudi slovenska vlada, zaenkrat postopki o tem še tečejo, so pojasnili na Morsu. Koliko vojakov konkretno bi Slovenija lahko zagotovila, Tonin danes ni mogel povedati. To bo odvisno od dogovora s slovaškim kolegom, je dejal. V minulih dneh se je omenjalo, da bi lahko naša država zagotovila do sto vojakov.
A Slovenija ocenjuje, da je v tem trenutku sposobna zagotoviti do 200 pripadnikov Slovenske vojske, je pojasnil Tonin. "Številka sto, ki se je pojavljala tudi v slovaških medijih, pa izhaja iz najinih uvodnih razgovorov s slovaškim ministrom," je dodal.
O pomoči Ukrajini
Na današnjem zasedanju obrambnih ministrov Nata je bila sicer poudarjena "enotnost". "Enotnost je tisto najmočnejše orodje, ki ga zavezništvo ima," je povedal Tonin. Ukrajina pri tem predstavila seznam opreme, ki jo nujno potrebuje, da lahko zagotovi svoje obrambne zmogljivosti. "Ukrajinci ne pričakujejo, da se bo zahodni svet boril namesto njih, pričakujejo pa, da jim bomo v materialnem smislu pomagali, ker se borijo tudi za zahodnoevropske vrednote," je povedal Tonin za slovenske dopisnike v Bruslju po koncu zasedanja.
Tega, ali bo Slovenija Ukrajini ponudila dodatno pomoč v orožju in opremi, minister ni želel komentirati. Dejal je le, da naša država Ukrajini pomaga na različne načine, od humanitarne pomoči do oskrbe beguncev.
"Dogovorili smo se, da bomo po še naprej po svojih zmožnostih tehnično pomagali Ukrajini, da bomo enotno nastopali pri uveljavljanju sankcij in da smo dolžni storiti vse, da Rusi slišijo resnico," je povzel dopoldansko razpravo, ki je bila posvečena Ukrajini.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.