"To je eden najtežjih dni v povojni zgodovini Novega Sada. To je strašna tragedija. Izražam sožalje družinam umrih," je dejal srbski premier Miloš Vučević.
"Vztrajali bomo, da se najdejo odgovorni," je dodal in zatrdil: "To je črni petek za vso Srbijo in Novi Sad."
Zvečer je o tragediji spregovoril tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić. Vučić je izrazil globoko sožalje družinam in prijateljem žrtev ter pohvalil prizadevnost reševalcev, ki so ves dan neutrudno delali, da bi rešili kar največ življenj. "Pokazali smo srce in dušo našega naroda," je dejal in dodal, da so se v tem težkem trenutku združili ne samo prebivalci Novega Sada, temveč celotna Srbija.
Predsednik se je spomnil tudi ganljivega trenutka, ko so reševalci rešili mlado žensko, pri čemer so zdravniki že razmišljali o amputaciji njene roke. "Videl sem solze sreče pri naših reševalcih. To so ljudje z velikim srcem," je poudaril.
Vučić je nato naslovil vprašanje odgovornosti za to tragedijo. Izrazil je zahtevo, da Višje tožilstvo v Novem Sadu preuči odgovornost odgovornih in zagotovi, da bodo ustrezno kaznovani. "Investirali smo veliko sredstev v obnovo, vendar smo zanemarili prav ta nadstrešek. Nekdo bo moral odgovoriti, zakaj se to ni zgodilo," je dejal Vučić in dodal, da morajo v prihodnosti pogosteje skrbeti za infrastrukturo, da bi preprečili takšne tragedije.
Tragedija se je zgodila okoli 12. ure. Na teren je prihitelo sedem reševalnih vozil in tri gasilska vozila. Na kraju nesreče sta bila tudi dva bagra za odkopavanje ruševin.
Reševalci so se morali soočiti z zelo težko situacijo, med drugim so se za življenje 14-letnice, ki je bila ujeta pod ruševinami, borili za štiri ure. Ko gre za ranjene pa so pristojni povedali, da je stanje vsaj ene osebe še vedno resno, saj so ji morali amputirati obe nogi.
Kot poroča portal Nova.rs, so na postaji pred kratkim potekala dela, ki jih je izvajalo kitajsko podjetje, cena celotnega projekta pa je ostala skrivnost. Pa čeprav vprašanj ni manjkalo. Glede na to, da se je obnova začela oktobra 2021, postaja pa je bila med volilno kampanjo marca 2022 slavnostno odprta, nato pa ponovno zaprta, je namreč portal 021 prosil Ministrstvo za promet in infrastrukturo, da jim posreduje pogodbe in račune v zvezi s projektom, a se to ni zgodilo.
Srbski mediji medtem že poročajo, da bi do zrušitve lahko prišlo zaradi malomarnosti pri gradnji. Srbski arhitekt Slobodan Maldini je za srbski portal N1 dejal, da je "nekdo v tej verigi naredil veliko napako in da bo preiskava pokazala svoje".
Železniška postaja je bila zgrajena leta 1964.