Ladja se je zasidrala na zahodni strani Manhattna in bo lahko sprejela do 1000 bolnikov, ki niso okuženi s koronavirusom, s čimer naj bi razbremenila mestne bolnišnice. Na njej bo delalo 1200 ljudi, je danes potrdil newyorški guverner Andrew Cuomo.
Ladja Comofort, ki je nazadnje podobno posredovala v New Yorku po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, bo začela sprejemati paciente za operacije in nego v 24 urah, druga podobna ladja, ki jo premorejo ZDA, Mercy, pa to počne že od nedelje v Los Angelesu.
Tako Comfort kot Mercy veljata za največji ladji bolnišnici na svetu. Dolgi sta kot tri nogometna igrišča, premoreta pa 10 nadstropij. Cuomo je že večkrat opozoril, da je epidemija koronavirusa preobremenila newyorški zdravstveni sistem. Kot je povedal pretekli teden, bo zvezna država New York potrebovala še 140.000 bolniških postelj do sredine aprila. Država ima običajno na voljo okoli 53.000 postelj.
Trump užalil zdravstvene delavce
Predsednik ZDA Donald Trump je medtem užalil newyorške zdravstvene delavce. Zjutraj je na televiziji Fox News namreč zavračal kritike o počasnem odzivu zvezne vlade na koronavirus in dejal, da mu ni jasno, kam izginjajo vse maske, ki jih pošilja. Namig, da zdravstveni delavci v New Yorku po bolnišnicah kradejo maske in jih nosijo domov, je užalil vse, ki se te dni na robu izčrpanosti borijo proti pandemiji.
Župana mesta Bill de Blasio je dejal, da je taka izjava izjemno brezčutna, predsednik newyorškega združenja bolnišnic Kenneth Raske pa je dodal, da si ljudje v tem trenutku od predsednika zaslužijo kaj boljšega od namigov, da kradejo zaščitno opremo.
V nedeljo je Trump na Twitterju ugotavljal, da imajo njegove novinarske konference o koronavirusu večjo gledanost od najbolj popularnih zabavnih oddaj v ZDA. Doslej pa predsednik še ni izrazil prave empatije do vseh, ki so okuženi ali umirajo, in njihovih svojcev. Nekaj dni se je poigraval z idejo, da bo do velike noči odpravil omejevalne ukrepe, a je od nje pod pritiskom naraščanja števila okužb in mrtvih odstopil in v nedeljo omejevalne ukrepe podaljšal do konca aprila.
Direktor nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci, ki je v nedeljo menil, da bo v ZDA zaradi koronavirusa od 100.000 do 200.000 mrtvih, je v ponedeljek na televiziji CNN namignil, da so se morali strokovnjaki konec tedna precej truditi s prepričevanjem predsednika. "Menili smo, da bi bil umik ukrepov prehiter, ker bi s tem pospešili širjenje okužb in bi bili še na slabšem kot takrat, ko se je začelo," je dejal Fauci.
ZDA imajo trenutno po štetju univerzitetne bolnišnice John Hopkins 143.532 okuženih s koronavirusom in 2572 mrtvih. Samo država New York ima 66.497 okuženih ter 1026 mrtvih. V mestu New York je 33.768 okuženih in 776 mrtvih.
V ZDA nastaja nov epicenter koronavirusa New Orleans, kjer je doslej 1350 okuženih in 73 mrtvih, vendar ima New Orleans v primerjavi z osemmilijonskim New Yorkom le 400.000 prebivalcev. Število okužb je začelo v zadnjih dneh hitro naraščati in v mestu postavljajo zasilno poljsko bolnišnico ob konvencijskem centru, kjer je v času orkana Katrina leta 2005 več tisoč ljudi skoraj teden dni čakalo na hrano, vodo in zdravniško pomoč.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.