Po navedbah mehiških oblasti je voznik tovornjaka na avtocesti med mestom Chiapa de Corzo in prestolnico zvezne države Tuxtla Gutierrez izgubil nadzor nad vozilom in se zaletel v zid. Voznik, ki naj bi pred tem pospešil, je pobegnil s kraja nesreče. "Doslej je umrlo 53 ljudi, še trije pa so huje poškodovani," je sporočilo tožilstvo v Chiapasu. Dodali so, da so prevzeli preiskavo nesreče. "Po navedbah preživelih je večina iz Gvatemale," je povedal vodja regionalne civilne zaščite.
Med poškodovanimi tudi otroci
Na kraj dogodka je po nesreči prihitela Sabina Lopes, ki živi v bližini. Kot pravi, je bilo na ulici na desetine ljudi, ki so kričali od bolečin, nekateri so bili ujeti v razbitine, drugi so nezavestni ležali na tleh. "Grozno je bilo slišati te krike. Razmišljala sem samo o tem, kako jim lahko pomagam," je za AFP povedala 18-letnica.
Približno 15 minut po nesreči je na kraj prihitel tudi Isaias Diaz, ki je reševalcem pomagal pri negi ljudi, ki so kazali znake življenja. "Videl sem tudi pet ali šest otrok, ki so bili očitno poškodovani. Bili so ljudje z zlomljenimi nogami in rebri, pa tudi poškodovanimi glavami in urezninami na vratu," je dejal. "Jok, bolečina in obup. To je bil grozen prizor," je še povedal za AFP.
Lokalni prebivalci so preživelim v nesreči ponudili vodo in mobilne telefone, da so lahko poklicali bližnje. Dejali so, da so videli tudi voznika in še eno osebo, ki je bila z njim. Po njihovih besedah sta bila oba poškodovana, a sta s kraja pobegnila.

Za zdaj še ni jasno, kaj točno je povzročilo nesrečo. Migranti so bili natlačeni v tovornjaku, so še sporočili iz civilne zaščite. Migracije iz držav Srednje Amerike, kot so Honduras, Gvatemala in Nikaragva, so sicer pogoste, saj številni zaradi nasilja, korupcije, negotovosti s hrano in pomanjkanja gospodarskih priložnosti niso imeli druge izbire, poroča CNN.
Guverner zvezne države Rutilio Escandon je pozval k hitri pomoči poškodovanim. "Organi pregona bodo ugotovili, kdo je odgovoren," je povedal. Na družbeno omrežje je sicer zapisal, da naj bi bilo poškodovanih še najmanj 105 oseb, še poroča CNN. Gvatemalski predsednik Alejandro Giammattei je medtem na Twitterju zagotovil, da bodo svojim državljanom pomagali tudi pri vrnitvi domov. Mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador pa je izrazil sožalje in nesrečo opisal kot zelo bolečo.
Mehiški inštitut za migracije, ki deluje v okviru notranjega ministrstva, je sporočil, da bodo preživelim ponudili humanitarne kartice za obiskovalce. Nudili pa jim bodo tudi humanitarno pomoč, kot sta hrana in namestitev. V sodelovanju z lokalnimi in zveznimi oblastmi jim bodo zagotovili konzularno pomoč, poskrbeli za identifikacijo trupel in krili stroške pogreba.
Tihotapci migrante pogosto prevažajo v tovornjakih
Tihotapljenje migrantov v tovornjakih je najpogostejši način delovanja tihotapcev ljudi na meji med Gvatemalo in Mehiko. Nato gredo migranti naprej proti meji z ZDA. Številni se medtem proti severu odpravijo peš v velikih množicah.
Število migrantov, ki bežijo pred nasiljem in revščino v svojih domačih državah – večinoma v Srednji Ameriki – se je od prihoda ameriškega predsednika Joeja Bidna na oblast povečalo. Mehiške oblasti so med januarjem in septembrom letos zabeležile več kot 190.000 migrantov, trikrat več kot leta 2020. Okoli 74.000 so jih deportirali.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.