Leta 2019 so se najmlajši volivci v Nemčiji precej množično odzvali na pridobljeno volilno pravico in glasovali za 'zeleno agendo'. Analitiki so temu rekli 'zeleni val', kar tretjina mladih Nemcev je takrat glasovala za Zelene.
Pet let kasneje pa povsem drugačna zgodba. Tokratne volitve so bile prve, ko so lahko svoj glas oddali tudi 16-letniki. Starostna meja je bila znižana na 16 oz. 17 let tudi v Avstriji, Belgiji, Grčiji in na Malti. Dejstvo, da je veliko število mladih prav v dneh po 80. obletnici izkrcanja v Normandiji glasove oddalo za skrajno desno AfD, je šokantno, ocenjuje CNN. 16 odstotkov starih med 16 in 24 let je glasovalo za AfD, kar je 11 odstotkov več kot pred petimi leti. Večina mladih je sicer še vedno naklonjena sredinskim in levim opcijam, vendar porast podpore pri mnogih povzroča zaskrbljenost.
Nekateri vidnejši člani AfD namreč uporabljajo prepovedane nacistične slogane ter propagirajo komaj prikriti rasizem in islamofobijo, stranka pa je pridobila skoraj toliko glasov mladih kot zmagovalno zavezništvo Krščansko-demokratske unije in Krščansko-socialne unije (CDU/CSU) in veliko več kot Zeleni. Ankete kažejo, da je tema migracij obrnila številne volivce vseh starosti na desno. 95 odstotkov nemških volivcev AfD je dejalo, da bi morala Nemčija omejiti dotok tujcev in beguncev v Nemčijo. Skoraj toliko jih je dejalo, da jim je vseeno, ali je AfD skrajna desničarska stranka, če le obravnava najpomembnejše teme.
Tik pred volitvami, 20. maja, je vodilni kandidat stranke Maximilian Krah naznanil, da niso bili vsi pripadniki enot SS avtomatsko tudi zločinci. AfD se je odzvala tako, da je Kraha umaknila iz kampanje, a ga nekaj časa pustila na vrhu seznama kandidatov. Potem ko so se okrog njega nakopičili še drugi škandali, se je odločila, da ga odstrani s seznama.
Izjava je bila tako sporna in žaljiva, da je skupina Identiteta in demokracija, zavezništvo desničarskih strank v evropskem parlamentu, ki vključuje tudi francoski Nacionalni zbor Marine Le Pen, izključila AfD iz svojih vrst. Seznam škandalov, povezanih s stranko AfD, je bil pred volitvami iz tedna v teden daljši. Stranka je pod budnim očesom nemške obveščevalne službe zaradi grožnje, ki jo predstavlja demokraciji, izpostavila CNN. Še vedno je v zraku možnost prepovedi delovanja. V nedavni preiskavi so v Nemčiji tudi ugotovili, da je bilo 28 članov AfD, ki delujejo v nemških zakonodajnih organih, obsojenih zaradi kaznivih dejanj, povezanih z nasiljem, vključno z verbalnim nasiljem in spodbujanjem sovraštva.
Kako je torej takšni stranki uspelo pritegniti naslednjo generacijo nemških volivcev? To se ni zgodilo čez noč, ugotavljajo nekateri analitiki. Nemške raziskave kažejo splošno nezadovoljstvo z gospodarskimi in političnimi razmerami po pandemiji. "Zdi se, kot da je spopadanje s pandemijo koronavirusa mlade razjezilo, vse skupaj pa se odraža v globoki negotovosti," ugotavljajo avtorji študije Jugend in Deutschland 2024. Najbolj pomembna vprašanja zanje so bila: osebne finance, poklicne priložnosti, zdravstveni sektor, stanovanje in družbeno priznanje.
AfD sicer ne slovi po tem, da tovrstna vprašanja posebej podrobno naslavlja, veliko poudarka pa daje na preprečitev migracij in nadzor na mejah EU. To ni omejeno zgolj na Nemčijo: na nedavnih volitvah na Portugalskem, v Italiji, Švedski, Nizozemski in Franciji so najmlajši volivci v večjem številu podprli skrajno nacionalistične in evroskeptične stranke, izpostavlja ameriška medijska hiša.
Zagotovo, pravijo poznavalci, imajo pri tem ključno vlogo pandemija in družbeni mediji, predvsem TikTok, ki da ga je skrajna desnica izkoristila sebi v prid. Mladi so lahko še posebej impulzivni, čustveni in so na strmi krivulji učenja, pojasnjujejo in dodajajo, da je razumljivo njihovo nezadovoljstvo zaradi počasnega gospodarskega okrevanja, pandemije, ki jih je nepravično kaznovala, in sotočja drugih kriz v svetu.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.