V mestu Šangaj in Čongšing lahko vidimo bleščeča nakupovalna središča, lučke in bleščice po ulicah, a to je le v večjih kitajskih mestih, piše Reuters.
V jugozahodni provinci Junan so denimo prodajalce v nakupovalnih središčih pozvali, naj ne prodajajo božičnih voščilnic in daril, prebivalce pa, naj ne postavljajo božičnih dreves in okraskov. Ob tem so opozorili, da se ne smejo "slepo držati tuje tradicije in s tem zanemariti svoje lastne kulture".
Tudi šole v nekaterih mestih, od Donguana na jugu do Harbina na severovzhodu, so pozvale učence in starše, naj se ne prepustijo zahodni kulturi. V severozahodni kitajski provinci Gansu je lokalna stranka Zveze komunistične mladine svojim članom naročila, naj raje praznujejo "Bitko pri jezeru Čangdžin". Slednje je naslov kitajskega filma iz leta 2021, ki prikazuje hud boj med kitajsko ljudsko vojsko prostovoljcev in ameriškimi silami med korejsko vojno, piše hrvaški Index.
Kitajska sicer ne prepoveduje krščanstva, a kot vse dovoljene religije tudi to skrbno nadzoruje. Božič ni državni praznik na Kitajskem, kjer sta glavni veri budizem in taoizem, običajna praksa je tudi čaščenje prednikov. Komunistična partija pa je uradno ateistična.
V preteklih letih je prišlo do nesoglasij med Vatikanom in Pekingom zaradi enostranskega imenovanja škofov s strani Kitajske, ki ima okoli 12 milijonov katoličanov. Leta 2018 je mesto Langfang v provinci Hebej tudi uradno prepovedalo javno razstavljanje in prodajo predmetov, povezanih s praznikom med božično sezono.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.