V torkovih spopadih v mestu Guayaquil je bilo obglavljenih najmanj pet zapornikov, ostali so bili ustreljeni. Policijski poveljnik Fausto Buenaño je dejal, da so zaporniki metali tudi granate. Za to, da so ponovno prevzeli nadzor nad zaporom, so potrebovali 400 policistov.
Lokalni mediji poročajo, da so upor naročile močne mehiške tolpe, ki danes delujejo v Ekvadorju. Direktor ekvadorske službe za zapore Bolivar Garzon je za lokalni radio povedal, da so razmere "grozne". "Včeraj je policija nadzor prevzela ob 14.00 po lokalnem času, vendar pa je sinoči prišlo do ponovnega streljanja in metanja eksplozivov, danes zjutraj pa smo prevzeli popoln nadzor, vstopamo v paviljone, kjer je prišlo do spora. Našli smo že več trupel," je dejal.
Buenaño je razkril še, da so se zaporniki iz enega krila zapora splazili skozi luknjo in tako prišli do drugega krila, kjer so napadli člane druge tolpe. Policiji je sicer uspelo pravočasno priti do šestih kuharjev, ki so bili ujeti v tem delu zapora, in jih spraviti na varno, še poroča BBC.
Ekvadorski predsednik razglasil izredne razmere v zaporniškem sistemu države
Tudi ekvadorski predsednik Guillermo Lasso je spopade v zaporu označil za "nesrečen dogodek" in razglasil izredne razmere v zaporniškem sistemu države. Varovanje enega od najbolj z zaporniki prenapolnjenega in z osebjem podhranjenega zapora Litoral v največjem ekvadorskem mestu Guayaquil je medtem prevzela tudi vojska.
Po poročanju tamkajšnjih uradnikov je skupaj umrlo že 116 zapornikov, zaradi česar je to najhujše zaporniško nasilje v zgodovini države. Iz zapora so medtem sporočili, da lahko potrdijo smrt več kot 100 zapornikov, 52 ljudi naj bi bilo ranjenih. Že dan prej so iz urada ekvadorskega generalnega državnega tožilca sporočili, da je bilo šest zapornikov v spopadih obglavljenih.
Policija zasegla 500 kosov streliva, ročno granato in več nožev
Glavno ekvadorsko pristaniško mesto Guayaquil je glavno središče za tihotapljenje južnoameriškega kokaina proti severu, predvsem v ZDA.
Pretekli teden je policija v enem od tamkajšnjih zaporov zasegla dve pištoli, revolver, 500 kosov streliva, ročno granato, več nožev in doma izdelan eksploziv. Pred dvema tednoma pa so zapor številka 4, ki je prav tako v Guayaquilu, napadli z droni. Po navedbah vodstva zapora je bil napad, ki sicer ni zahteval žrtev, del "vojne med mednarodnimi karteli".
Torkov spopad je tako le zadnji v vrsti spopadov med zaporniki, povezanimi z različnimi mehiškimi mamilarskimi karteli, v ekvadorskih zaporih. Ekvador ima okoli 60 zaporov, v katerem je prostora za 29.000 zapornikov, zaprtih pa jih je 39.000. Soočajo se tudi s pomanjkanjem osebja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.