Izraelski mediji poročajo, da je Hamas izpustil dve talki
Hamas je izpustil dve ameriški talki, šlo naj bi mamo in hčer, poroča CNN, ki kot vir navaja osebo, ki naj bi bila seznanjena s pogajanji, in diplomatski vir. Po poročanju BBC-ja so izpustitev ameriških talk potrdili tudi izraelski uradniki. Gre za Judith in Natalie Raanan.
Obe ženski naj bi predali Rdečemu križu, izpustili pa naj bi ju zaradi "humanitarnih razlogov", ker je mati slabega zdravstvenega stanja, je povedal vir, seznanjen s pogoji. Za zdaj sicer še ni jasno, če bosta Gazo zapustili prek Egipta ali Izraela.
Njuna izpustitev naj bi bila rezultat pogajanj med Katarjem in Hamasom, ki so se začela kmalu po tem, ko je Hamas 7. oktobra ugrabil okoli 200 ljudi. "V odgovor na katarska prizadevanja je brigada Al-Qassam izpustila dva ameriška državljana (mamo in njeno hčer) iz humanitarnih razlogov in zato, da bi dokazala ameriškemu ljudstvu in svetu, da so trditve Bidna in njegove fašistične administracije lažne in neutemeljene," je v izjavi dejal tiskovni predstavnik Hamasa Abu Obaida.
Diplomatski vir, ki je seznanjen z dogajanjem, upa, da bodo izpustili še več oseb. Potrdil je tudi, da v zameno za njuno izpustitev niso zahtevali ničesar, še poroča CNN.
Izrael znova odredil evakuacijo bolnišnic
Palestinski Rdeči polmesec pravi, da so izraelske sile izdale ukaz o evakuaciji bolnišnice Al-Quds v Gazi. Po podatkih Rdečega polmeseca je v bolnišnici trenutno več kot 400 bolnikov in 12.000 razseljenih civilistov.
V objavi na družbenem omrežju X je humanitarna organizacija mednarodno skupnost pozvala "k nujnemu ukrepanju in preprečitvi nove katastrofe, ki bi bila podobna katastrofi, ki se je odvila v bolnišnici Al-Ahli". V zvezi z eksplozijo Hamas krivi Izrael, vendar pa so Izraelci nato predložili dokaze, ki naj bi kazali, da je eksplozijo povzročila raketa, izstreljena iz notranjosti Gaze.
V napadu na Gazo več mrtvih in ranjenih v cerkvi, kjer so iskali zatočišče
Po navedbah palestinskega notranjega ministrstva v Gazi je bilo v napadu na kompleks grške pravoslavne cerkve svetega Porfirija ubitih in ranjenih več razseljenih oseb, ki so tam našle zatočišče. Očividci so povedali, da je bilo v napadu poškodovano pročelje cerkve, sosednja stavba pa se je porušila.
V izraelski vojski so za francosko tiskovno agencijo AFP pojasnili, da so njihova vojaška letala napadla poveljniški in nadzorni center, od koder skrajneži izstreljujejo rakete proti Izraelu, pri tem pa je bil poškodovan tudi zid bližnje cerkve. Povedali so tudi, da so seznanjeni s poročili o žrtvah in da o dogodku poteka preiskava.
Patriarhat grške pravoslavne cerkve v Jeruzalemu je napad ostro obsodil. "Napadanje cerkva in njihovih ustanov ter zatočišč, ki jih zagotavljajo za zaščito nedolžnih državljanov, zlasti otrok in žensk, ki so zaradi izraelskih letalskih napadov na stanovanjska območja v zadnjih 13 dneh izgubili svoje domove, je vojni zločin, ki ga ni mogoče prezreti," so zapisali v sporočilu za javnost.
Varnostne razmere zaostrene tudi na Zahodnem bregu
Narašča tudi število izraelskih operacij na Zahodnem bregu. "Izraelska okupacijska vojska je med včerajšnjim napadom na taborišče Nur Šams v Tulkaremu zagrešila pokol, pri čemer je umrlo 13 ljudi, od tega tudi pet otrok," je sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje v Ramali.
Napad je potrdila tudi izraelska vojska, ki pa trdi, da je v begunskem taborišču ubila več teroristov. "Prišlo je do izmenjave ognja z oboroženimi strelci, ki so na izraelske varnostne sile metali eksplozivne naprave," so pojasnili.
Po navedbah palestinskih oblasti so izraelske sile v četrtek ubile še 17-letnika v taborišču blizu Betlehema in 32-letnika v Budrusu zahodno od Ramale.
V času najnovejše zaostritve bližnjevzhodne krize so izraelske sile in naseljenci na Zahodnem bregu po navedbah oblasti v Ramali ubili najmanj 81 Palestincev.
Varnostne razmere na Zahodnem bregu so se zaostrile, odkar so pripadniki palestinskega oboroženega gibanja Hamas 7. oktobra izvedli obsežen napad na izraelsko ozemlje. Izraelske sile so v sklopu protiterorističnih operacij na Zahodnem bregu od izbruha spopadov s Hamasom pridržale 524 ljudi, od tega najmanj 330 aktivnih članov te islamistične organizacije.
Med palestinskim prebivalstvom Zahodnega brega, kjer vlada Palestinska osvobodilna organizacija (PLO), je podpora Hamasu še vedno močna. Ta se sicer ne odraža na političnem parketu, saj v Palestini od leta 2006 niso organizirali volitev.
Odrejena evakuacija mesta s 25.000 prebivalci
Izraelska vojska je preteklo noč nadaljevala tudi topniške in raketne napade na položaje proiranskega Hezbolaha in domnevne teroriste v Libanonu. Kot so sporočili, je šlo za odgovor na sredino streljanje šiitske organizacije. Po podatkih misije ZN-a v Libanonu je bil pred tem v obstreljevanju na libanonsko-izraelski meji v Libanonu ubit en človek.
Po več dneh medsebojnega obstreljevanja s Hezbolahom ob meji z Libanonom pa je bila danes odrejena evakuacija mesta Kirjat Šmona na severu države. V mestu, ki je od meje oddaljeno okoli dva kilometra, živi kakih 25.000 ljudi.
Izraelsko obrambno ministrstvo in vojska sta sporočila, da bodo tamkajšnje prebivalce namestili v gostišča, ki jih subvencionira država.
Za evakuacijo so se odločili po več raketnih napadih Hezbolaha na sever Izraela. V Kirjat Šmoni so bili v četrtek v raketnem napadu ranjeni trije ljudje.
Od začetka nove vojne med Izraelom in palestinskim oboroženim gibanjem Hamas se je stanje zaostrilo tudi na meji med Izraelom in Libanonom, kjer se medsebojno obstreljujeta izraelska vojska in Hezbolah, odgovornost za nekatere napade iz Libanona, kjer živi številčna palestinska skupnost, pa je prevzel tudi Hamas.
Izrael od ponedeljka evakuira prebivalstvo na severu države vzdolž meje, potem ko je po medsebojnem obstreljevanju izraelska vojska v nedeljo območje zaprla za civiliste. Na območju so razporedili rezerviste in tanke.
V stopnjevanju sovražnosti na izraelsko-libanonski meji je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na libanonski strani umrlo okoli 20 ljudi. Večinoma gre za borce Hezbolaha, med žrtvami pa so tudi novinar tiskovne agencije Reuters in dva civilista. Na izraelski strani so bili ubiti najmanj trije ljudje.
Strah pred razširitvijo spopadov
Ameriška mornarica pa je na Rdečem morju prestregla tri raketne izstrelke iz Jemna, ki naj bi jih v smeri Izraela izstrelili iranski zavezniki Hutiji. Rušilec Carney nadzoruje Rdeče morje kot del okrepljene ameriške prisotnosti na Bližnjem vzhodu, ki jo je ukazal predsednik Joe Biden po napadih Hamasa na Izrael 7. oktobra.
Biden je v bližino Izraela poslal dve bojni skupini ladij z letalonosilkama Ford in Eisenhower, da se spopad ne bi razširil. Pentagon je v torek na morebitno napotitev v regijo pripravil 2000 vojakov.
Ameriški mediji pa poročajo tudi o napadih z raketami in brezpilotniki na ameriške sile v Jemnu in v Iraku.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.