Število zabeleženih smrtnih žrtev v Gazi je od ponedeljka opoldne do danes po ponovni okrepitvi izraelskih napadov z 48.577 naraslo na 49.547. To pomeni da je v 48 urah umrlo 970 oseb, je sporočilo ministrstva za zdravje v Gazi.
V število so praviloma vključene tako nove žrtve kot tudi novo odkriti posmrtni ostanki oseb, ubitih v preteklih napadih. Kor je sporočilo ministrstvo, je med smrtnimi žrtvami tudi 183 otrok, poroča Al Jazeera. Po podatkih Unicefa pa naj bi bilo ubitih najmanj 130 otrok, kar je največje število smrtnih žrtev med otroki v enem dnevu v zadnjem letu.

Unicef je ob tem v torkovi izjavi opozoril, da so "poročila in podobe z območja Gaze po nedavnih napadih več kot grozljive". Nekateri od napadov naj bi zadeli tudi zavetišča s spečimi otroki in družinami, kar je "še en grozljiv opomin, da nikjer v Gazi ni varno". Dodali so še, da je dostop do življenjsko pomembne pomoči v Gazo še vedno blokiran. Opozarjajo, da je od prihoda zadnjega tovornjaka s humanitarno pomočjo v Gazo minilo 16 dni, močno okrnjena je tudi oskrba s pitno vodo.
Izrael je v noči na torek kljub krhki prekinitvi ognja, ki je veljala od 19. januarja, sprožil odtlej najobsežnejši val zračnih napadov na Gazo. Za obnovo napadov so okrivili palestinsko gibanje Hamas, češ da sredi zastalih pogajanj o podaljšanju prekinitve ognja zavrača izpustitev dodatnih talcev. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sporočil, da bodo vsa nadaljnja pogajanja potekala vzporedno z vojaškimi aktivnostmi.
Izrael v Gazo napotil vojake
Na družbenem omrežju je izraelska vojska sporočila, da so njene sile v zadnjih 24 urah "začele osredotočeno kopensko operacijo v središču in na jugu Gaze z namenom razširitve varnostnega območja in ustvarjanja delnega blažilnika med severom in jugom območja". Dodali so, da so v okviru operacije izraelske sile prevzele nadzor nad koridorjem Netzarim, s katerega so se v skladu s prvo fazo dogovora o prekinitvi ognja umaknile februarja.
Izraelske obrambne sile so napotitev vojakov v Gazo označile za "omejeno kopensko operacijo", vendar pa ob tem niso sporočile, ali bo ta ostala omejena zgolj na koridor Netzarim.

Izraelska vlada je v preteklih tednih večkrat izrazila zahtevo, naj Hamas privoli v podaljšanje prve faze prekinitve ognja, ki se je iztekla 1. marca, in izpusti preostale talce. Netanjahu pa je zagotovil tudi, da bo Izrael z napadi nadaljeval, vse dokler Hamas ne bo izročil vseh izraelskih talcev.
Uradnik Hamasa Taher al-Nono je sicer po poročanju Al Jazeere sporočil, da Hamas kljub izraelskemu bombardiranju ne zapira možnosti za pogajanja, a ob tem vztraja, da novi sporazumi niso potrebni, saj da že obstajajo tisto podpisani. Hamas pa podaljšanje prve faze zavrača in želi preiti na drugo, ki predvideva nadaljnje izmenjave ujetnikov in umik izraelske vojske iz Gaze. Ob tem so potrdili, da so pripravljeni na nadaljevanje pogajanj, vendar vztrajajo, da ni potrebe po novih dogovorih.