"Ocenjujemo, da je ljudi več kot 200.000," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila policija v bavarski prestolnici. Ob začetku protesta je policija število udeležencev najprej ocenila na 100.000.
Organizatorji münchenskega protesta so sporočili, da želijo pred volitvami dati jasen signal v podporo raznolikosti, človeškemu dostojanstvu, koheziji in demokraciji.
Protesti so potekali tudi v več drugih nemških mestih.
Podobni protesti so potekali že v preteklih tednih. Prejšnji konec tedna se je v Berlinu zbralo 160.000 ljudi.
Proteste je še spodbudilo zbliževanje krščanskih demokratov (CDU), ki se jim obeta zmaga na volitvah v bundestag 23. februarja, s skrajno desnico. CDU je namreč v parlamentu s pomočjo Alternative za Nemčijo (AfD) sprejela sicer nezavezujoč predlog o tem, da bi vstop v Nemčijo na meji zavrnili vsem brez ustreznih dokumentov, vključno s prosilci za azil.
Doslej so tradicionalne nemške stranke odločno zavračale sodelovanje s skrajno desnico. Zaveza je postala znana kot ukrep požarnega zidu.
V CDU sicer poudarjajo, da se njihova politika glede tega ni spremenila in da izključujejo možnost oblikovanja vlade z AfD. Tej se na volitvah glede na javnomnenjske raziskave obeta drugo mesto.
Skrajni desničarji v Madridu za obrat Evrope za 180 stopinj
V Madridu pa so se na srečanju zbrali predstavniki več skrajno desnih strank iz Evrope, ki v Evropskem parlamentu sestavljajo skupino Domoljubi za Evropo. Srečanje poteka pod geslom Naredimo Evropo spet veliko po vzoru gesla ameriškega predsednika Donalda Trumpa, na njem pa govorijo o tem, kako se mora Evropa obrniti za 180 stopinj. V Madridu pa ni predstavnikov Alternative za Nemčijo ali Bratov Italije italijanske premierke Giorgie Meloni, saj niso del skupine Domoljubov v Evropskem parlamentu.
Srečanje organizira španska skrajno desna stranka Vox, med udeleženci so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP madžarski premier Viktor Orban, ustanoviteljica francoskega Nacionalnega zbora Marine Le Pen, podpredsednik italijanske vlade in vodja Lige Matteo Salvini, nekdanji češki premier Andrej Babiš ter nizozemski skrajni desničar Geert Wilders, čigar stranka je lani zmagala na parlamentarnih volitvah.
"Obdobja bruseljske elite je konec," so predstavniki stranke Vox zapisali v vabilu na srečanje ter obsodili "podnebni fanatizem, nezakonite migracije in prekomerno birokracijo", ki jih po njihovem prepričanju zagovarja Evropska komisija. "Potreben je obrat za 180 stopinj," so dodali.

Orban je na srečanju svojo državo označil za laboratorij konservativne politike, v katerem "že 15 let dela za svobodo in proti nezakonitemu priseljevanju". "Nihče ne more prečkati naše meje brez dovoljenja, posledica je, da ni nezakonitih migrantov, temveč namesto tega podpiramo madžarske družine," je dejal.
Le Pen je v nagovoru dejala, da je rezultat volitev v ZDA prebudil Evropo. "Ključno je, da se znebimo projekta gospodarskega pešanja, ki spodbuja imigracijo," je dejala po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa.
Vodja avstrijskih svobodnjakov in mandatar za sestavo nove vlade Herbert Kickl, ki se srečanja ne udeležuje, je poslal videosporočilo. V njem je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal, da mora Evropa spet postati velika in da tega gibanja ni mogoče zatreti.
Domoljubi za Evropo imajo v Evropskem parlamentu 86 od skupno 720 poslancev in so tretja največja skupina za Evropsko ljudsko stranko in socialisti. Skrajno desne stranke imajo sicer v parlamentu več poslancev, saj nekateri delujejo v drugih političnih skupinah.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.