Cel svet pozorno spremlja prihajajoče ameriške volitve, novinarji z vseh koncev sveta pa so se odpravili v ZDA, da bi rezultate in odzive spremljali v živo. V Washington so se odpravili tudi novinarji medijske skupine Izvestija, ki ima v lasti televizijske postaje in časopis. Vendar jim ob prihodu ni vse gladko steklo.
Po domnevno desetih urah zasliševanja, naj bi enemu vzeli vizo in ga izgnali iz države. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je že napovedal, da bodo podrobno raziskali incident."Takšen odnos do novinarjev seveda ne kaže ameriških oblasti v dobri luči, še posebej potem, ko so novinarji opravili vse formalnosti in postopke ter pridobili vsa dovoljenja za vstop," je poudaril.
Peskov je dodal, da je ravnanje ZDA "v nasprotju z načeli svobode medijev". "Za nas je to nesprejemljivo," je opozoril.
Moskva je sicer večkrat opozorila, da zahodne države prepovedujejo nekatere ruske novičarske službe, in jih obtožila, da omejujejo ruske novinarje. Washington pa Rusijo obtožuje, da se z uporabo državnih medijev vmešava v volitve v ZDA pa tudi drugod, poroča Telegraph.
Nevladna organizacija Novinarji brez meja s sedežem v Franciji trenutno Rusijo uvršča na 162. mesto med 180 državami glede svobode tiska. Štirje ruski novinarji so namreč trenutno na sojenju za zaprtimi vrati zaradi domnevnih povezav s prepovedano organizacijo pokojnega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Dva ameriška novinarja, ki sta bila zaprta v Rusiji, sta bila sicer nedavno izpuščena v okviru izmenjave zapornikov z Zahodom. Novinar časopisa Wall Street Journal Evan Gerškovič je bil denimo obsojen zaradi vohunjenja, Alsu Kurmaševa z Radia Svobodna Evropa pa je bila spoznana za krivo širjenja lažnih informacij o ruski vojski. Oba sta zanikala obtožbe, Rusija pa je dejala, da nikakor ne gre za preganjanje novinarjev.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.