Pod nanosi morskega mulja so našli skrbno zložene kamnite plošče, ki so bile del štiri metre široke povezave med umetno ustvarjenim otokom in obalo.
S pomočjo radiokarbonske analize ohranjenega lesa, ki so ga našli v tamkajšnji zadnji arheološki kampanji, so ocenili, da je naselbina nastala že okoli leta 4900 pred našim štetjem. To pomeni, da so ljudje tam hodili pred skoraj 7000 leti.
Raziskava je plod sodelovanja več institucij in podjetij, poleg vodje Mata Parice z Univerze v Zadru so sodelovali še Domagoj Perkić (Muzeji Dubrovnika), Ivan Šuta in Vedran Katavić (Muzej mesta Kaštela), Katarina Batur (Univerza v Zadru), Marta Kalebota (Mestni muzej Korčula), Eduard Visković (Kantharos), asistiral pa je Dalibor Ćosović iz potapljaškega centra Lumbard Blue.
Kot so še sporočili z Univerze v Zadru, arheologi z iste univerze na drugi strani otoka raziskujejo kopno v bližini zaliva Gradina pri Veli Luki. Igor Borzić, vodja raziskave, je namreč opazil čudne strukture v morju zaliva. Arheološka ekipa, ki se je potapljala na najdišču Soline, je pregledala osrednji del zaliva Gradina in ugotovila, da so na globini štiri do pet metrov skoraj enake naselbine kot na Solinah. Na najdišču so našli neolitske predmete, kot so rezila iz kremena, kamnite sekire in fragmenti mlinskih kamnov.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.