V Mariupolu so mrtve začeli pokopavati v množična grobišča, pretresljivo vest navajajo različni tuji mediji. Kot so novinarju AP, ki poroča s terena, povedali tamkajšnji socialni delavci, so v torek in sredo k njim prepeljali približno 70 trupel. Mrtvašnice so prepolne, službe, ki poskrbijo za umrle v običajnih razmerah, pa ne obratujejo več, zato so se mestne oblasti odločile, da bodo v bližini glavnega mariupolskega pokopališča izkopali okoli 25 metrov dolg jarek in vsa trupla položili tja.
"Pokop smo morali zaradi nenehnega bombardiranja večkrat ustaviti," pripovedujejo uradniki, ki so bdeli nad organizacijo pokopa. Svojci umrlih niso bili prisotni. Med mrtvimi so bili vojaki in civilisti, poroča AP. Med trupli je bilo tudi nekaj civilistov, ki so umrli zaradi naravnih vzrokov oziroma bolezni.
Mesto, odrezano od sveta
Danes sta bila v novem ruskem zračnem napadu na Mariupol uničena porodnišnica in otroški oddelek. Ranjenih je bilo najmanj 17 ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na družbenih omrežjih objavil videoposnetek popolnoma uničenih bolnišničnih oddelkov. "Pod ruševinami so ljudje in otroci," je ob pretresljivih posnetkih zapisal Zelenski.
Medtem v javnost curljajo tudi srce parajoče zgodbe različnih ljudi, ki si obupano prizadevajo navezati stik s sorodniki, ujetimi v Mariupolu. Med njimi je Viktorija Zaburina, ki je svojo 76-letno mamo večkrat prosila, naj pobegne pred vojno, a ona tega ni želela. Nazadnje sta se slišali pred nekaj dnevi. V telefonskem pogovoru je mama hčeri zaupala, da se skriva na hodniku, potem ko je bomba uničila bližnjo šolo, njen stanovanjski blok pa zasula z ruševinami. "Zdaj je nekako tiho, tako da se bom verjetno vrnila domov," ji je dejala in dodala: "Ne skrbi zame." Viktorija mame od takrat ni več slišala, vse linije so prekinjene.
Zaburina je le ena od tisočih Ukrajincev, ki obupno iščejo informacije o svojih ljubljenih. Ne vedo niti tega, ali jim je po zadnjem klicu morda uspelo pobegniti ali pa so bili v vojni ubiti. Oleg Maksimčuk pogreša svojega starejšega brata Viktorja, ki je star 63 let. "Je upokojen, živi v vasi vzhodno od Mariupola. Govorila nisva od 26. februarja, ko se je še skrival v svoji kleti," je Oleg zaupal novinarjem. Viktor je bratu, preden je prekinil povezavo, povedal, da se je začelo bombardiranje. "Vidim tudi vojaško letalo," je bilo zadnje, kar mu je še uspelo povedati. "Upam, da je moj brat živ," je v pogovoru za Reuters zajokal Oleg.
V Mariupolu naj bi bilo sicer od začetka ruske invazije pred 14 dnevi ubitih najmanj 1170 civilistov, je danes zatrdil podžupan mesta, Serhij Orlov. "Ljudje so brez vode, ogrevanja, elektrike in plina, prebivalstvo topi sneg za pijačo," je dejal. Moskva medtem še naprej zanika trditve, da v Ukrajini napada civilne tarče.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.