Marakeš je mesto, ki ga Maročani in številni turisti obožujejo predvsem zaradi srednjeveških mošej, palač in bogato okrašenimi uličicami, zdaj pa je staro mestno jedro napolnjeno z ruševinami.
V potresu, ki je bil najbolj močen v Maroku v zadnjih 120 letih, so se podirale stavbe, padali so zidovi, celotna območja so zasuta z ruševinami, prebivalci pa so se z veliko težave prebijali skozi ostanke.
Staro mesto, znano tudi ko medina, je bilo leta 1985 uvrščeno na Unescov seznam svetovne dediščine, stavbe tam pa segajo v 11. stoletje. Obzidje, ki obdaja staro mesto je narejeno iz rdeče zemlje, zato si je Marakeš prislužil naziv "rdeče mesto". Staro mesto je bilo tudi najbolj prizadeto, saj so stavbe nagnjene k porušitvi, nekatere pa se lahko zaradi svoje krhkosti porušijo tudi brez potresa, poroča Al Jazeera.
V tem predelu mesta se nahaja tudi svetovno znan trg Jemaa el-Fna, kamor so se zatekli številni prebivalci, ko je potres postajal silovitejši in pred sabo rušil praktično vse. Trg je sicer ostal skoraj nedotaknjen.
Na udaru so bile številne mošeje, visoki minaret mošeje Koutoubia, je bil sicer nepoškodovan, vendar se je minaret druge mošeje porušil in padel na avtomobile. Majhna mošeja je bila dragoceno mesto prebivalcev, ki so tam molili. Zdaj v njo ne morejo več vstopiti. Imela je čudovit stolp, stavba pa je zdaj komaj prepoznavna.
"Takoj po močnem potresu smo morali bežati," je za Al Jazeero pojasnil Jaouhari Mohamed, prebivalec starega dela mesta. "Še vedno ne morem spati v hiši zaradi šoka. Staro mesto sestavljajo stare hiše in če pade ena od njih, se bodo zrušile tudi druge."
Namesto, da se ljudje počasi vračajo v stavbe, se moški, ženske in otroci, od strahu pred popotresnimi sunki, zatekajo na ulice in tam čakajo, da nevarnost mine.
"Težava je v tem, da tam, kjer so uničujoči potresi res redki, stavbe niso zgrajene dovolj dobro, da bi se lahko spopadle z močnim tresenjem tal," je za AP pojasnil Bill McGuire, profesor geofizikalnih in podnebnih tveganj. "Pričakujem, da se bo končno število žrtev povzpelo na tisoče."
V Maroku je silovit potres z magnitudo 6,8 zahteval več kot 2000 življenj, večinoma v Marakešu in petih provincah v bližini, več kot 2000 ljudi je tudi ranjenih.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.