Darwin Baca, župan Machu Picchuja, je sporočil, da so med okoli 300 popotniki, ki so obtičali v tem starodavnem mestu, Perujci, Južnoameričani, Američani in Evropejci, poroča CNN. "Vlado smo prosili za pomoč pri vzpostavitvi helikopterskih poletov, da bi evakuirali turiste," je povedal. Edini način, da pridete v mesto in iz njega, je vlak, te storitve pa so do nadaljnjega prekinjene, je dodal.
Opozoril je še, da Machu Picchu že občuti pomanjkanje hrane, saj vlak z zalogami ne more vstopiti. Ker je lokalno gospodarstvo 100-odstotno odvisno od turizma, je vlado pod vodstvom nove predsednice Dine Boluarte pozval, naj vzpostavi dialog z lokalnim prebivalstvom, da bi čim prej končali proteste.
Vlaki v in z območja te Unescove svetovne dediščine so bili v torek ustavljeni. Perujski železniški operater PeruRail je obljubil, da bo prizadetim potnikom pomagal pri spremembah datumov njihovega potovanja. "Obžalujemo nevšečnosti, ki jih to povzroča našim potnikom, vendar gre za posledice situacij, ki niso pod nadzorom našega podjetja. Prednost dajemo varnosti potnikov in naših delavcev," so zapisali.
Prav tako zaradi protestov ostaja zaprtih več letališč po vsej državi, med drugim tudi letališče v mestu Cusco, ki je vstopna točka za biser perujskega turizma, Machu Picchu. V mestu je tako obtičalo vsaj 5000 turistov, je v petek poročala agencija AFP.
Letalska družba LATAM Airlines Peru je sporočila, da so leti na in z mednarodnega letališča Alfredo Rodríguez Ballón v Arequipi in mednarodnega letališča Alejandro Velasco Astete v Cuscu, 75 kilometrov izven Machu Picchuja, začasno ustavljeni. "Nenehno spremljamo politične razmere v Peruju, da bi zagotovili ustrezne informacije glede naših letalskih storitev," so sporočili in dodali, da čakajo na navodila pristojnih organov, ki morajo sprejeti ukrepe za zagotovitev varnosti. "Obžalujemo nevšečnosti, ki jih je ta situacija, na katero ne moremo vplivati, povzročila našim potnikom, in vztrajamo pri zagotavljanju letalskih varnostnih standardov," so še dodali.

Ameriško veleposlaništvo v Peruju je v petek sporočilo, da perujska vlada organizira evakuacijo tujcev iz mesta Aguas Calientes, ki služi kot glavna dostopna točka do Machu Picchuja. "Sporočilo z navodili bomo objavili takoj, ko bo načrt pomoči potrjen. Potniki, ki se nahajajo v vasi Aguas Calientes/Machu Picchu, morajo upoštevati navodila lokalnih oblasti, če se odločijo ostati tam zaradi pomoči pri potovanju v Cusco, prav tako morebitni popotniki, ki bi se odločili, da bodo pot nadaljevali peš," so še dodali.
Kot je za CNN povedal tiskovni predstavnik State Departmenta, so ZDA v stiku z ameriškimi državljani, ki so obtičali v Peruju. "Zagotavljamo jim vso ustrezno konzularno pomoč in pozorno spremljamo situacijo. Zaradi zasebnosti in varnosti se ne bomo spuščali v dodatne podrobnosti o številu ameriških državljanov, s katerimi smo vzpostavili stik," je dodal.
Opozorila potnikom pred potovanji v Peru
Ameriško ministrstvo za zunanje zadeve je že izdalo opozorilo za državljane, ki potujejo v Peru. Državo so uvrstili med države, pri katerih potnikom svetujejo, naj razmislijo o potovanju. "Demonstracije lahko povzročijo zaprtje lokalnih cest, vlakov in večjih avtocest, pogosto brez predhodnega obvestila ali predvidenih rokov ponovnega odprtja. Zapore cest lahko znatno zmanjšajo dostop do javnega prevoza in letališč ter lahko motijo potovanja tako znotraj mest kot med njimi," opozarjajo.
Enako opozorilo so izdale britanske oblasti. "Britanski državljani bi morali biti še posebej previdni, da se izognejo vsem območjem protestov. Če je mogoče, bi morali ostati na varnem ..." je oddelek za zunanje zadeve v petek zvečer objavil na svoji spletni strani. Popotnike, ki prihajajo v glavno mesto Lima, so opozorili, da ni mogoče potovati na ali z številnih regionalnih območij – vključno s Cuscom in Arequipo – in da so možne dodatne motnje v prometu. Državljane so opozorili tudi, naj spoštujejo perujsko policijsko uro in naj spremljajo lokalne novice in družbena omrežja za več informacij.
Tudi kanadsko zunanje ministrstvo je svoje državljane opozorilo, naj bodo v Peruju "izjemno previdni" in naj se izogibajo nenujnim potovanjem v številnih regijah.
V nemirih po državi umrlo že 22 ljudi
Protesti po državi, ki so izbruhnili po aretaciji odstavljenega predsednika Pedra Castilla prejšnji teden, se medtem nadaljujejo. Po podatkih perujskega ministrstva za zdravje je umrlo že 22 ljudi. V spopadih med protestniki policijo v okrožju Pichanaki v regiji Junin sta umrla dva človeka, 52 ljudi pa je bilo ranjenih, od tega 43 protestnikov in devet policistov. Skupno je bilo po navedbah urada varuha človekovih pravic med protesti po državi ranjenih že 518 ljudi, med njimi 268 policistov. Skupine za človekove pravice so sporočile tudi, da je bilo pridržanih 147 ljudi, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Po podatkih perujskega ministrstva za zdravje je bilo v petek v več delih države v bolnišnice sprejetih 63 ljudi, od tega jih je 26 zdravstveno oskrbo potrebovalo v mestu Ayacucho. V luči tega je zdravstveni direktorat v mestu sporočil, da je 410 zdravstvenih ustanov in bolnišnic v regiji v rdeči pripravljenosti, da bi zagotovili prisotnost osebja, medicinske opreme in pravočasno oskrbo bolnikov.
Zaradi po njuni oceni nekorektnega odziva varnostnih sil na proteste sta v petek odstopila ministrica za izobraževanje Patricia Correa in minister za kulturo Jair Perez.
Spomnimo
Politični kaos v Peruju se je začel prejšnji teden z že tretjim poskusom ustavne obtožbe proti Castillu, odkar je ta nekdanji učitelj pred 18 meseci presenetljivo zmagal na predsedniških volitvah. 53-letni Castillo je tik pred predvidenim glasovanjem sporočil, da razpušča parlament, napovedal vzpostavitev izredne vlade in vladanje z dekreti ter uvedel policijsko uro.
Pri tem je bil med vladajočo elito povsem osamljen. 130-članski parlament je namreč izglasoval njegovo odstavitev. Castillo se je po glasovanju o odstavitvi s položaja odpravil na sedež policije v prestolnici Lima, kjer so ga nato tudi pridržali po nalogu posebne ekipe tožilcev, ki se ukvarja s politično korupcijo.
Od tedaj v državi potekajo nasilni protesti podpornikov odstavljenega predsednika, ki med drugim zahtevajo izpustitev Castilla, odstop nove predsednice Boluarte in izvedbo predčasnih volitev.
Parlament zavrnil predlog o izvedbi predčasnih volitev
Boluartejeva je v nedeljo napovedala, da bo parlamentu predstavila predlog zakona, s katerim naj bi nove volitve izvedli dve leti prej, kot je predvideno. S tem je skušala zmanjšati napetosti v državi, vendar njene izjave niso imele večjega učinka.
Parlament je predlog predčasnih volitev v petek zavrnil. Za sprejetje je bilo namreč potrebnih 87 glasov, a je za razpis predčasnih volitev glasovalo le 49 poslancev.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.