Po besedah Ahmeda Mismarija, tiskovnega predstavnika libijske narodne vojske, je v močno prizadetem mestu Derna, kjer sta se pod pritiskom poplav zrušila dva jezova, umrlo več kot 2000 ljudi, še približno 6000 pa jih pogrešajo. A kasneje je notranje ministrstvo vzhodne libijske vlade po poročanju CNN, ki navaja državni medij LANA, sporočilo, da je število žrtev naraslo že na najmanj 5300. CNN ni mogel neodvisno preveriti števila mrtvih ali pogrešanih.
Humanitarne agencije so doslej poročale o nižjih številkah, vendar opozarjajo, da bi lahko število žrtev močno naraslo, saj je še vedno pogrešanih na tisoče oseb.
Celotna stanovanjska območja so zdaj izbrisana, večnadstropne stanovanjske stavbe so se sesule, poplave pa so pod seboj odnašale mostove, druge zgradbe, avtomobile in drevesa, poroča AP.
Čudežne zgodbe preživelih: beg po strehah blokov, oklepanje pohištva, čakanje na umik poplav
Oblasti se, po poročanju Al Jazeere, le stežka prebijajo do Derne, saj so ceste uničene. Komunikacija z mestom je bila prekinjena, kar je še dodatno otežilo zbiranje informacij o žrtvah in škodi. "Mesto Derna je v celoti obdano z gorami," poroča novinar Al Jazeere iz libijske prestolnice Tripoli. "Nekateri pravijo, da se je v mesto zlilo več kot 30 milijonov kubičnih metrov vode."
"Razmere so katastrofalne, trupla še vedno ležijo po ulicah," je za CNN dejal zdravstveni minister v vladi vzhodne Libije, Othman Abduljalil. To je potrdil tudi minister za civilno letalstvo, Hichem Chkiouat, ki je obiskal Derno. "Trupla ležijo povsod - v morju, v dolinah, pod stavbami," je dejal. "Ne pretiravam, če rečem, da je izginilo 25 odstotkov mesta."
Preživeli so za agencijo Reuters dejali, da so sprva mislili, da gre le za močno deževje. "Toda ob polnoči smo zaslišali silovito eksplozijo in jez je počil," je dejal 39-letni Raja Sassi, ki se je z ženo in majhno hčerko uspel rešiti. Njegova preostala družina ni imela te sreče. Pripoveduje, da je središče mesta posejano s trupli. Njegova 31-letna žena Nouriya al-Hasadi, ki se je med begom oklepala hčerke, pravi, da so preživeli le po čudežu.
41-letna Safia Mustafa, mati dveh sinov, je povedala, da so iz doma zbežali še preden se je zgradba zrušila. Pobegniti so uspeli tako, da so splezali na vrh zgradbe in pobegnili čez strehe sosednjih blokov.
Med preživelimi pa so tudi 46-letna Saliha Abu Bakr in njeni sestri. Njihova mama je na žalost v poplavah umrla. Poplavna voda je namreč vdrla v njihovo stanovanje in se dvignila skoraj do stropa. Salida je dejala, da se je več ur držala kosa pohištva, da bi ostala na površju. "Znam plavati, a ko sem poskušala rešiti družino, nisem mogla storiti ničesar," je dejala za Reuters.
Poplavna voda se je naposled umaknila, stavbo pa so sestre zapustile tik preden se je zrušila. V njej je bila takrat še vedno njihova mama.
V Derni ni elektrike, vode in internetne povezave. Razsežnost katastrofe pa se iz minute v minuto povečuje, je dodal Hani Shennib, predsednik Nacionalnega sveta za odnose med ZDA in Libijo. Kot je pojasnil za Al Jazeero, številka mrtvih še zdaleč ni končna. Pričakuje se, da je voda odnesla še veliko več ljudi. Libijski predsedniški svet s sedežem v Tripoliju je zaradi poplav razglasil tri dele vzhodne province Kirenajka za območja nesreče in zaprosil za mednarodno pomoč.
Ossama Hamad, predsednik vlade vzhodne Libije, je Derno razglasil za območje naravne nesreče, napovedal tridnevno žalovanje in odredil, da se zastave spustijo na pol droga.
Poplave udarile tudi v drugih libijskih mestih
Nevihta ni prizadela le Derne, temveč tudi mesta Bengazi, Susa, Bayda in al-Marj. Izven Derne so v Baydi poročali še o 12 mrtvih, v obmorskem mestu Susa na severovzhodu Libije je po podatkih uprave za nujno medicinsko pomoč umrlo še sedem ljudi. Tudi v mestih Shahatt in Omar al-Mokhtar so poplave terjale vsaj sedem žrtev.
V Bengazi je vlada poslala letalo s 14 tonami zalog, zdravil in druge opreme, tja pa odhaja tudi zdravstveno osebje.
Libijski ekvivalent Rdečem križu Rdeči polmesec je sporočil, da je izgubil stik z enim od svojih delavcev, ko je ta poskušal pomagati družini, ki je obtičala v Baydi. Med pogrešanimi je tudi sedem pripadnikov libijske narodne vojske, ki jo vodi vojaški poveljnik Khalifa Haftar, ki nadzoruje vzhodni del razdeljene države, poroča Al Jazeera. Haftar je napotil enote, da bi pomagale prebivalcem Bengazija in drugih vzhodnih mest.
Začasno so zaprta štiri glavna libijska naftna pristanišča: Ras Lanuf, Zueitina, Brega in Es Sidra. Zaprte so tudi šole in trgovine, uvedena je policijska ura, v državi pa vladajo izredne razmere.
Nevihta se je sicer pomaknila naprej, dosegla naj bi nekatere dele zahodnega Egipta.
Reševanje oteženo zaradi politične situacije v državi
Od vstaje leta 2011, v kateri je bil strmoglavljen in ubit dolgoletni vladar Libije Moamer Gadafi, ta država sploh nima osrednje vlade, zaradi brezpravnega sistema pa se zmanjšujejo naložbe v ceste, prav tako je gradnja urejena slabo. Derna je bila skupaj z mestom Sirta dolga leta pod nadzorom skrajnih skupin, nekoč tudi tistih, ki so obljubile zvestobo skupini Islamska država, dokler jih niso leta 2018 izgnale sile, zveste vladi na vzhodu države.
Tuje vlade pošiljajo podporo
Predsednik Združenih arabskih emiratov, šejk Mohamed bin Zajed al Nahyan je sporočil, da bo njegova država poslala humanitarno pomoč v vzhodno Libijo ter ekipe za iskanje in reševanje, poroča AP.
Turčija, ki je podpornik vlade v Tripoliju, je izrazila sožalje, v Libijo so poslali 150 reševalcev, šotore, reševalna vozila in druge potrebščine. Francoski predsednik Emmanuel Macron je izrazil "solidarnost z Libijci" in dejal, da država zbira sredstva za zagotavljanje nujne pomoči.
"Smo v tesnem stiku z Združenimi narodi in libijskimi oblastmi, da bi ugotovili, kako hitro lahko zagotovimo pomoč tam, kjer je najbolj potrebna," je ameriško veleposlaništvo v Libiji objavilo na družbenemu omrežju X.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.