Tujina

Več kot 5300 smrtnih žrtev, 'trupla ležijo v morju, v dolinah, pod stavbami'

Tripoli, 12. 09. 2023 07.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Neurje Daniel je v Libiji povzročilo uničujoče poplave, ki so porušile jezove in odnesle celotne soseske v več obalnih mestih na vzhodu te severnoafriške države. Umrlo naj bi več kot 5300 ljudi, največje uničenje pa so poplave pustile v Derni, mestu, ki je bilo v preteklosti v rokah islamskih skrajnežev. Pogrešanih naj bi bilo okoli 10.000 ljudi. Medtem preživeli opisujejo svoje čudežne zgodbe pobega. Imeli so srečo, a v poplavah so izgubili številne sorodnike in prijatelje.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Vodni val je izbrisal celotne soseske
    03:17
    Iz 24UR: Vodni val je izbrisal celotne soseske
  • Iz SVETA: Na tisoče mrtvih
    03:00
    Iz SVETA: Na tisoče mrtvih

Po besedah Ahmeda Mismarija, tiskovnega predstavnika libijske narodne vojske, je v močno prizadetem mestu Derna, kjer sta se pod pritiskom poplav zrušila dva jezova, umrlo več kot 2000 ljudi, še približno 6000 pa jih pogrešajo. A kasneje je notranje ministrstvo vzhodne libijske vlade po poročanju CNN, ki navaja državni medij LANA, sporočilo, da je število žrtev naraslo že na najmanj 5300. CNN ni mogel neodvisno preveriti števila mrtvih ali pogrešanih.

Humanitarne agencije so doslej poročale o nižjih številkah, vendar opozarjajo, da bi lahko število žrtev močno naraslo, saj je še vedno pogrešanih na tisoče oseb.

Celotna stanovanjska območja so zdaj izbrisana, večnadstropne stanovanjske stavbe so se sesule, poplave pa so pod seboj odnašale mostove, druge zgradbe, avtomobile in drevesa, poroča AP.

Čudežne zgodbe preživelih: beg po strehah blokov, oklepanje pohištva, čakanje na umik poplav

Oblasti se, po poročanju Al Jazeere, le stežka prebijajo do Derne, saj so ceste uničene. Komunikacija z mestom je bila prekinjena, kar je še dodatno otežilo zbiranje informacij o žrtvah in škodi. "Mesto Derna je v celoti obdano z gorami," poroča novinar Al Jazeere iz libijske prestolnice Tripoli. "Nekateri pravijo, da se je v mesto zlilo več kot 30 milijonov kubičnih metrov vode."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Razmere so katastrofalne, trupla še vedno ležijo po ulicah," je za CNN dejal zdravstveni minister v vladi vzhodne Libije, Othman Abduljalil. To je potrdil tudi minister za civilno letalstvo, Hichem Chkiouat, ki je obiskal Derno. "Trupla ležijo povsod - v morju, v dolinah, pod stavbami," je dejal. "Ne pretiravam, če rečem, da je izginilo 25 odstotkov mesta."

Preživeli so za agencijo Reuters dejali, da so sprva mislili, da gre le za močno deževje. "Toda ob polnoči smo zaslišali silovito eksplozijo in jez je počil," je dejal 39-letni Raja Sassi, ki se je z ženo in majhno hčerko uspel rešiti. Njegova preostala družina ni imela te sreče. Pripoveduje, da je središče mesta posejano s trupli. Njegova 31-letna žena Nouriya al-Hasadi, ki se je med begom oklepala hčerke, pravi, da so preživeli le po čudežu.

Ne samo poplave, za Libijo predstavljajo izziv tudi operacije iskanja in reševanja. Država namreč ostaja razdeljena med dvema rivalskima upravama, eno na vzhodu in eno na zahodu, ki ju podpirajo milice in tuje vlade.

41-letna Safia Mustafa, mati dveh sinov, je povedala, da so iz doma zbežali še preden se je zgradba zrušila. Pobegniti so uspeli tako, da so splezali na vrh zgradbe in pobegnili čez strehe sosednjih blokov.

Med preživelimi pa so tudi 46-letna Saliha Abu Bakr in njeni sestri. Njihova mama je na žalost v poplavah umrla. Poplavna voda je namreč vdrla v njihovo stanovanje in se dvignila skoraj do stropa. Salida je dejala, da se je več ur držala kosa pohištva, da bi ostala na površju. "Znam plavati, a ko sem poskušala rešiti družino, nisem mogla storiti ničesar," je dejala za Reuters.

Poplavna voda se je naposled umaknila, stavbo pa so sestre zapustile tik preden se je zrušila. V njej je bila takrat še vedno njihova mama.

V Derni ni elektrike, vode in internetne povezave. Razsežnost katastrofe pa se iz minute v minuto povečuje, je dodal Hani Shennib, predsednik Nacionalnega sveta za odnose med ZDA in Libijo. Kot je pojasnil za Al Jazeero, številka mrtvih še zdaleč ni končna. Pričakuje se, da je voda odnesla še veliko več ljudi. Libijski predsedniški svet s sedežem v Tripoliju je zaradi poplav razglasil tri dele vzhodne province Kirenajka za območja nesreče in zaprosil za mednarodno pomoč.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ossama Hamad, predsednik vlade vzhodne Libije, je Derno razglasil za območje naravne nesreče, napovedal tridnevno žalovanje in odredil, da se zastave spustijo na pol droga.

Poplave udarile tudi v drugih libijskih mestih

Nevihta ni prizadela le Derne, temveč tudi mesta Bengazi, Susa, Bayda in al-Marj. Izven Derne so v Baydi poročali še o 12 mrtvih, v obmorskem mestu Susa na severovzhodu Libije je po podatkih uprave za nujno medicinsko pomoč umrlo še sedem ljudi. Tudi v mestih Shahatt in Omar al-Mokhtar so poplave terjale vsaj sedem žrtev. 

V Bengazi je vlada poslala letalo s 14 tonami zalog, zdravil in druge opreme, tja pa odhaja tudi zdravstveno osebje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Libijski ekvivalent Rdečem križu Rdeči polmesec je sporočil, da je izgubil stik z enim od svojih delavcev, ko je ta poskušal pomagati družini, ki je obtičala v Baydi. Med pogrešanimi je tudi sedem pripadnikov libijske narodne vojske, ki jo vodi vojaški poveljnik Khalifa Haftar, ki nadzoruje vzhodni del razdeljene države, poroča Al Jazeera. Haftar je napotil enote, da bi pomagale prebivalcem Bengazija in drugih vzhodnih mest. 

Začasno so zaprta štiri glavna libijska naftna pristanišča: Ras Lanuf, Zueitina, Brega in Es Sidra. Zaprte so tudi šole in trgovine, uvedena je policijska ura, v državi pa vladajo izredne razmere.

Nevihta se je sicer pomaknila naprej, dosegla naj bi nekatere dele zahodnega Egipta.

Reševanje oteženo zaradi politične situacije v državi

Od vstaje leta 2011, v kateri je bil strmoglavljen in ubit dolgoletni vladar Libije Moamer Gadafi, ta država sploh nima osrednje vlade, zaradi brezpravnega sistema pa se zmanjšujejo naložbe v ceste, prav tako je gradnja urejena slabo. Derna je bila skupaj z mestom Sirta dolga leta pod nadzorom skrajnih skupin, nekoč tudi tistih, ki so obljubile zvestobo skupini Islamska država, dokler jih niso leta 2018 izgnale sile, zveste vladi na vzhodu države.

Tuje vlade pošiljajo podporo

Predsednik Združenih arabskih emiratov, šejk Mohamed bin Zajed al Nahyan je sporočil, da bo njegova država poslala humanitarno pomoč v vzhodno Libijo ter ekipe za iskanje in reševanje, poroča AP.

Turčija, ki je podpornik vlade v Tripoliju, je izrazila sožalje, v Libijo so poslali 150 reševalcev, šotore, reševalna vozila in druge potrebščine. Francoski predsednik Emmanuel Macron je izrazil "solidarnost z Libijci" in dejal, da država zbira sredstva za zagotavljanje nujne pomoči.

"Smo v tesnem stiku z Združenimi narodi in libijskimi oblastmi, da bi ugotovili, kako hitro lahko zagotovimo pomoč tam, kjer je najbolj potrebna," je ameriško veleposlaništvo v Libiji objavilo na družbenemu omrežju X.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (219)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nightingale
13. 09. 2023 11.05
+2
Mati narava je neusmiljena in zdaj zahteva davek za človeško uničevanje planeta. Libijci pa bodo kmalu na poti v EU...
Na pol ovca
12. 09. 2023 21.50
-1
Sedaj ko je demokracija se pač ne vzdržuje infrastrukture iz časov diktatorja, potem pač kak diktatorjev jez popusti
UtisanBimbambom
12. 09. 2023 21.53
+2
Torej doktatorji dajo vse za svoje ljudi? Opisi mi enega kjer ljudje ne stradajo.
Zoran Župevec
13. 09. 2023 08.12
-1
Ni le to. NATO je med 'človekoljubnim in miroljubnim' bombardiranjem Libije uničil precej civilne infrastrukture. Med drugim cevi "Velike reke", ogromnega cevovoda, ki je vodo izza jezu odvajal v sušne predele Libije.
junij66
12. 09. 2023 21.38
+2
Kam je prišla ta država. Državljanska vojna,država je čisto na psu. Ko so imeli Gadafija na oblasti je ta država naravnost cvetela. T.i.svoboda po USA je odnesla t.i.diktaturo Gadafija. Spominja me na našo državo. Pride svoboda pride kolaps. Drvimo v prepad. Nekateri pa še zmeraj podpirajo naslednike bivšega režima. Žalostno je,da smo edina država v EU ki ima na oblasti naslednike komunizma.Nimamo elektricnega omrezja primernega casu ,nimamo cestnega omrezja primernega casu ,nimamo vodovodnega omrezja primernega casu ,nimamo zdavstva....kaj sploh ima ta vukojebina slovenija razen lopovov ?????? IMAMO 200% PREVELIK JAVNI SEKTOR, KI GA ŽIVI GOSPODARSTVO V PROPADU IN VISOKI DAVKI,CENE... DAVKE IMAMO SKANDINAVSKE PLAČE PA BALKANSKE.
Pajo_36
12. 09. 2023 21.35
+4
Marija, ja narava nas ma dost. UAE, lahko bi se arabske države združle v kako močnejšo zvezo kot samo arabsko ligo, s katero ni nič, ki jo upravlja Amerika.
Juzles Iters
12. 09. 2023 21.15
+6
42ru.moc
12. 09. 2023 20.59
+5
Upam, da nima kdo okužbe dihal. To pa bo šele hudo.
enaleteca
12. 09. 2023 20.58
+5
Zemlja ima ocitno dovolj unicevanja, ki ga povzroca Homo sapiens.
enaleteca
12. 09. 2023 20.56
+2
Ocitno ima planet Zemlja poln kufer Homo sapiensa, ki ga unicuje … 🤔
PomisliNaSonce
12. 09. 2023 20.52
+7
Kdo je naslednji, to je zdej vprašanje
ReAnDa
12. 09. 2023 20.47
+8
Narava v protiofenzivi.
Harpuna
12. 09. 2023 20.45
+12
Maroko Libija so muslimanske države in ne bi smelo biti problema za pomoč in obnovo s strani njihovih bogatih islamskih držav,mi recimo sedaj vidimo,da največ si moramo pomagati sami pri cca.6 milijardah škode,nam naša vrla EU daje 400 milijonov,sramota.
reakcionar
12. 09. 2023 20.39
-3
Pričakujem od Francije, Britanije, Nemčije, da zdaj pomegajo v obnovi. Ker če so lahko rušili Gadafija, potem bodo pa že našli teh par milionov. Pač dnar ne bo žel za orožja ki ubija življenje, pač pa za cement, jeklo, hrano, vodo....ki življenje obnavlja in gradi.
UtisanBimbambom
12. 09. 2023 21.17
+3
Rusi bi lahko pomagali ne pa da dajejo denar Severni Koreji. Kaj mislis?
avgust.
12. 09. 2023 20.39
+5
Poplave: Grčija, Bolgarija, Libija, Slovenija, El Salvador, Arizona, Anglija...Potresi 6,8 Maroko, 6 Filipini, vse v zadnjih nekaj dneh. Preko 10.000 mrtvih v Libiji, preko 3000 v Maroku. Mogoče bi novinarji povprašali kakšnega strokovnjaka iz ministrstva za podnebje za obrazložitev, kaj se dogaja? Še na ARSU ne govorijo več, da je to normalno.
reakcionar
12. 09. 2023 20.35
+4
Tu pa eni jokajo ko jim je zalilo avto pa klet. Zato jaz pravim ljudem ki nekaj jamrajo: vi ne veste kaj pomeni beseda tragedija. Dokler še imaš sebe, svoje bližnje, zdravje, itd.....vse do takrat ne gre za tragedijo.
medvescak
12. 09. 2023 20.19
+7
Če njih vprašaš, je vse božja volja.
Gorka
12. 09. 2023 20.18
-3
Bog nam pomaga vedno.... Mi pa velikokrat pozabimo naj... 🙏Ubogi ljudje...
UtisanBimbambom
12. 09. 2023 20.26
+4
42ru.moc
12. 09. 2023 20.15
+2
Ni pravega voditelja več. Moamerja. Miljarderja.
majmun11223344
12. 09. 2023 20.14
+4
Pol so naše poplave bile mačji kašelj, ko gledam to grozo ki je doletela Libijo.
42ru.moc
12. 09. 2023 19.42
+13
Ubogo vse. Kaj pa Slovenci? Kje je 300 miljonov od EU?
medusa
12. 09. 2023 20.07
+6
Sončica1
12. 09. 2023 19.33
+14
Za večino ljudi tega sveta je življenhe eno samo trpljenje, žal. Bojim se, da Bog nima nič s tem. Pohlep pa je gonilo izkoriščanja, bede in trpljnja.