Pripadniki Libijske narodne vojske (LNA) so turški dron sestrelili nad južnim delom prestolnice. Po prvih poročilih naj bi šlo za brezpilotno letalo Bayraktar TB2, ki je poskušalo napasti konvoj vozil LNA.
Kalifa Haftar je poskrbel že za drugi incident s Turčijo v zadnjih nekaj tednih, potem ko so konec decembra njegove enote zasegle turško ladjo s člani posadke. Turčija je po incidentu še okrepila vojaško prisotnost v Libiji, kjer podpira prehodno vlado.
V četrtek je turški parlament odobril dodatno napotitev vojakov, svetovalcev in opreme v Libijo, ki bodo okrepili sile vlade narodne enotnosti (GNA). Ta sicer nadzira le majhen del države. Zaenkrat še ni znano, kakšen bo obseg turške pomoči v opremi in moštvu. Na odločitev turškega parlamenta se je odzval Haftari, ki se je v imenu uporniške vlade v Tobruku zavezal, da državo očistil tujih sil.
"Oznanjamo džihad in splošno mobilizacijo, s katero se bomo zoperstavili turški invaziji. Naši turški prijatelji se morejo dvigniti proti pustolovščini njihove vojske v Libiji," je dejal Haftar. LNA se sicer že od aprila bori za nadzor nad Tripolijem, pod nadzorom pa ima večji del države, z izjemo odročnih puščav na jugu.
Tripoli zavrnil turško pomoč
Libijski parlament je danes soglasno zavrnil sporazume o vojaškem in varnostnem sodelovanju, ki jih je mednarodno priznana libijska vlada novembra lani sklenila s Turčijo, poroča STA. Poslanci so tudi soglasno podprli prekinitev stikov z Ankaro. Vodjo vlade narodne enotnosti Fajeza al Saradža pa so obtožili izdaje, ker je iskal vojaško pomoč druge države.
Sporazume sta novembra lani v Istanbulu podpisala Saradž in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Libijski parlament je o njih odločal, potem ko je turški parlament v četrtek podprl napotitev turških vojakov v Libijo.
Zaenkrat ni znano, ali bo Saradževa vlada upoštevala mnenje parlamenta, naklonjenega rivalski vladi v mestu Tobruk na vzhodu države.
Libija je od strmoglavljenja režima Moamerja Gadafija leta 2011 vpeta v konflikt med mednarodno priznano vlado in silami uporniškega generala Kalife Haftarja, ki je povezan z rivalsko vlado v Tobruku. Haftarjeve sile so aprila sprožile ofenzivo za zavzetje Tripolija, ki pa je trenutno na mrtvi točki.
Obe strani imata sicer svoje tuje podpornike. Medtem ko vodjo vlade narodne enotnosti Fajeza al Saradža podpirajo Turčija, Katar in Italija, so na strani uporniškega generala Egipt, Združeni arabski emirati, Savdska Arabija in Rusija. Pojavlja se zaskrbljenost, da bi lahko več let trajajoč konflikt v Libiji dobil regionalne razsežnosti.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.