Džihadisti so Daliborja in še pet delavcev malteško-avstrijskega naftnega podjetja VAOS, ki je upravljalo z enim največjih najdbišč nafte v tej severnoafriški državi, ugrabili marca leta 2015. Kot je leta 2017 sporočilo avstrijsko zunanje ministrstvo, so avstrijskega državljana ubili po treh mesecih v ujetništvu. Dalibor S. je sicer nekaj časa služil kot podčasnik v avstrijski vojski, med vojno v nekdanji Jugoslaviji pa je bil pripadnik mirovnih sil.
Preiskovalcem je po več letih preverjanja sledi in informacij naposled vendarle uspelo izslediti lokacijo šestih trupel – štirih Filipincev, Čeha ter avstrijskega državljana srbskega rodu. Trupla so bila po poročanju avstrijskega Kronen Zeitunga pokopana na majhnem pokopališču približno deset kilometrov od mesta Darna.
V Libiji od strmoglavljenja dolgoletnega samodržca Moamerja Gadafija leta 2011 divja državljanska vojna. Za oblast se spopadajo rivalske milice, v konflikt pa so se vpletle tudi tuje sile.
Glavna podpornica mednarodno priznane vlade s sedežem v Tripoliju je Turčija, ki je v Libijo poslala tudi vojaško osebje in opremo. Rivalske sile pod vodstvom odpadniškega generala Kalife Haftarja pa podpirajo Rusija, Egipt in Združeni arabski emirati. Te so nadzirale vzhod države, mednarodno priznana vlada pa zahod. Sprti strani sta se oktobra lani dogovorili za prekinitev ognja.
Delegacije rivalskih libijskih frakcij so na začetku meseca izvolile začasnega premierja in tričlanski predsedniški svet, ki bosta od vojne razdejano Libijo vodila do volitev 24. decembra.

KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.