Tujina

Satelitski posnetki razkrivajo opustošenje, v Derni primanjkuje vreč za trupla

Derna, 14. 09. 2023 09.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
N.V., STA, K.H.
Komentarji
55

Silovite poplave v Libiji so terjale mnogo žrtev, številka pa vsak dan narašča. Po zadnjih ocenah naj bi umrlo kar 20.000 ljudi. Veliko trupel ostaja pod ruševinami, veliko jih je odneslo morje, reševalne ekipe pa prosijo za več vreč za trupla. Večino smrtnih žrtev poplav v Libiji pa bi bilo mogoče preprečiti, opozarjajo Združeni narodi. Unicef medtem po katastrofi opozarja na ranljivost libijskih otrok.

Novi satelitski posnetki, ki jih je objavil Maxar, kažejo, kakšne so razsežnosti poplav, ki so v nedeljo prizadele vzhod Libije. Posnetki so nastali v sredo, torej tri dni po silovitih poplavah. Ponekod se voda še vedno ni umaknila, tam, kjer se je, pa je pustila razdejanje in mulj. Satelitski posnetki kažejo uničene ceste in avtoceste, poškodovan jez, uničena naselja ...

Poplave so najbolj prizadele libijsko mesto Derna, kjer naj bi bilo več kot 11.300 mrtvih, mednarodna pomoč pa začenja prihajati v to pristaniško mesto, poroča BBC. Več kot 10.000 prebivalcev Derne še pogrešajo, vendar upanje, da bi jih našli žive, počasi izginja. Župan Derna je na podlagi uničenih mestnih četrti v sredo ocenil, da bi poplave samo v tem mestu lahko terjale 20.000 življenj.

Razseljenih je več kot 30.000 ljudi, infrastruktura pa je popolnoma uničena, navaja CNN. Da bi bila situacija še hujša, so nekateri predeli še vedno nedostopni za humanitarne delavce, od sedmih vstopnih točk v Derno sta zdaj na voljo le dve.

Trupla ležijo povsod, preživelim grozijo bolezni

"Morje nenehno naplavlja na desetine trupel," je opozoril minister za civilno letalstvo Hichem Abu Chkiouat. Ob obali sicer zdaj delujejo morske patrulje, ki skušajo poiskati trupla in jih prepeljati v Tobruk, kjer jih bodo identificirali.

"Trupla so povsod, v hišah, na ulicah, v morju. Kamor koli greš, najdeš mrtve otroke, moške in ženske," je za AP pojasnil humanitarni delavec iz Bengazija. "Izgubljene so cele družine."

Kar zdaj dodatno grozi preživelim, so še bolezni. Da bi preprečili širjenje bolezni, so na stotine trupel pokopali skupaj v enem grobu. Od treh bolnišnic v mestu so dve na hitro spremenili v mrtvašnico, saj niso imeli prostora za shranjevanje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Uničujoče poplave so vzhod Libije prizadele v nedeljo. Zaradi velikih količin vode – po nekaterih podatkih je padlo skoraj toliko dežja kot sicer v povprečju v skoraj treh letih – sta popustila dva jezova blizu mesta Derna z okoli 100.000 prebivalci. Voda je odplaknila celotne mestne četrti in številne ljudi. Po ocenah strokovnjakov je mesto zalilo 30 milijonov kubičnih metrov vode.

Med žrtvami poplav je tudi več 10 migrantov iz Egipta, pojavlja pa se vprašanje, ali sta bila Derna in sosednje mesto Sousse središči za tisoče migrantov, ki so skušali prečkati Sredozemsko morje. Migranti naj bi bili nastanjeni v slabih stanovanjih v bližini pristanišča, kar pomeni, da jih je le malo lahko preživelo poplave, poroča britanski The Guardian.

V Derni, kjer so številna območja nedostopna za reševalce, se izpod ruševin še vedno slišijo glasovi preživelih, ki prosijo za pomoč, vendar zaman. Zaradi težkih ruševin reševalne ekipe preprosto ne morejo priti do njih. 

Eden od prebivalcev Derne je dejal, da še kar išče svojo ženo in pet otrok. "Šel sem jih iskat peš, obiskal sem vse bolnišnice in šole, vendar brez uspeha," je v solzah povedal za novinarsko ekipo Reutersa. Drugi prebivalec je dejal, da je izgubil vsaj 50 članov očetove družine, nekateri so še kar pogrešani, nekateri pa so proglašeni za mrtve.

Reševalne ekipe so že v Libiji

Egipt, Tunizija, Združeni arabski emirati in Katar so poslali svoje reševalne ekipe, Turčija je poslala tudi ladjo z opremo za vzpostavitev dveh terenskih bolnišnic in 148 zdravnikov. Združeno kraljestvo je napovedalo začetni paket finančne pomoči.

Združeni narodi so danes napovedali 10 milijonov dolarjev (okoli 9,4 milijona evrov) nujne pomoči Libiji po uničujočih poplavah. Po besedah koordinatorja ZN za nujno pomoč Martina Griffithsa je sedaj najbolj nujna naloga preprečiti širjenje bolezni. "Razsežnost poplavne katastrofe v Libiji je šokantna in je srce parajoča. Celotne soseske so bile izbrisane z zemljevida," je dejal Griffiths. Dodal je, da je voda odnesla s seboj cele družine, ki jih je ujma presenetila. 

Združeni narodi opozarjajo na nevarnost bolezni zaradi slabe oskrbe z vodo. "Ljudje morajo piti in če bodo začeli piti onesnaženo vodo, lahko pride do razmaha bolezni in smrti," je poudaril tiskovni predstavnik Urada ZN za koordinacijo humanitarnih zadev Jaens Laerke. "Pošiljamo specializirano ekipo za pomoč, ki bo sodelovala z reševalci na terenu in pomagala pri usklajevanju številnih nalog." Rivalski vladi pa sta se glede pomoči začeli usklajevati.

EU krepi pomoč Libiji po katastrofalnih poplavah

Tudi Evropska unija v okviru mehanizma civilne zaščite povečuje pomoč Libiji. Po pomoči Nemčije, Romunije in Finske ter sprostitvi pol milijona evrov za humanitarno pomoč, so Libiji v okviru mehanizma pomoč ponudile še Francija, Italija in Nizozemska, so danes sporočili iz Bruslja.

Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je ob tem izpostavil, da so Libiji po poplavah države članice EU nemudoma zagotovile pomoč. "Francija, Italija in Nizozemska so ponudile medicinsko osebje in opremo, reševalne čolne, helikopterje in drugo nujno pomoč za okrepitev odziva," je povedal. Zahvalil se je vsem državam članicam za nesebično podporo in pomoč pri reševanju življenj v Libiji v teh kritičnih razmerah.

Francija je ponudila 53-člansko ekipo medicinskega osebja, Italija skupino potapljačev s čolni in transportnimi vozili ter helikopterje, Nizozemska pa ekipo tehničnih strokovnjakov, vključno s strokovnjaki za informacijsko tehnologijo, logistiko in kartiranje. Pomoč v okviru mehanizma so že zagotovile Nemčija, Romunija in Finska, in sicer šotore, zložljive postelje, odeje, generatorje, hrano, bolnišnične šotore in rezervoarje za vodo.

EU pa je ob sprožitvi mehanizma civilne zaščite za pomoč Libiji v sredo sprostila začetnih pol milijona evrov za humanitarno pomoč za zagotovitev najnujnejših potreb prizadetih prebivalcev. Sredstva bodo v državo posredovali preko partnerjev na terenu.

Strokovnjaki EU za humanitarno pomoč medtem na terenu že ocenjujejo potrebe po pomoči.

'Z boljšim usklajevanjem bi se lahko izognili večini človeških žrtev'

Kot je novinarjem v Ženevi povedal vodja Svetovne meteorološke organizacije (WMO) pri ZN Petteri Taalas, bi z boljšim usklajevanjem v državi lahko izdali opozorila, sile za obvladovanje izrednih razmer pa bi izvedle evakuacijo ljudi, s čimer bi se lahko izognili večini človeških žrtev.

Zaradi velikih količin vode – po nekaterih podatkih je padlo skoraj toliko dežja kot sicer v povprečju v skoraj treh letih - sta popustila dva jezova blizu mesta Derna z okoli 100.000 prebivalci, voda pa je odplaknila celotne mestne četrti in številne ljudi. Po ocenah strokovnjakov je mesto zalilo 30 milijonov kubičnih metrov vode.

Poplave v Libiji
Poplave v Libiji FOTO: AP

Taalas je ocenil, da so k obsegu katastrofe v veliki meri prispevale pomanjkljive vremenske napovedi ter neustrezno obveščanje in ukrepanje na podlagi zgodnjih opozoril. Zaradi dolgoletnega konflikta v tej severnoafriški državi po strmoglavljenju samodržca Moamerja Gadafija je mreža meteoroloških opazovalnic uničena, prav tako informacijski sistemi, je pojasnil.

Povedal je še, da zato ob poplavah ni bilo evakuacije, ker ni bilo ustreznih sistemov zgodnjega opozarjanja. "Če bi izvedli evakuacijo, bi bilo število žrtev veliko manjše," je poudaril in dodal, da bi lahko s posredovanjem pristojnih služb lahko zmanjšali gospodarsko škodo zaradi povodnji.

Libijski nacionalni meteorološki center (NMC) je sicer izdal zgodnja opozorila za ekstremne vremenske razmere 72 ur pred divjanjem neurja Daniel, ki je v Libijo prispel iz Grčije. Po elektronski pošti je obvestil pristojne organe ter jih pozval, naj sprejmejo preventivne ukrepe. Po navedbah WMO ni jasno, ali so opozorila dosegla vse, ki bi jih morala.

Organizacija je še sporočila, da je bilo sodelovanje med meteorološkimi službami in službami za obvladovanje naravnih nesreč v Libiji nekoč dobro, zdaj pa ga ni več.

Unicef opozarja na najranljivejše skupine

Unicef medtem opozarja, da bodo šele prihodnji dnevi razkrili dejanski obseg katastrofe in potreb na terenu. Po njihovih podatkih je v Libiji notranje razseljenih najmanj 20.000 oseb, ki so večinoma nastanjene v šolah, 7000 ljudi pa naj bi obtičalo na območjih, ki so težje dosegljiva. Dodajajo, da so med najranljivejšimi v Libiji otroci.

"Čeprav natančno število ubitih in ranjenih otrok še ni znano, vemo, da otroci predstavljajo skoraj tretjino prizadetih, zato je zelo verjetno, da je bilo zaradi neurja ubitih in ranjenih na stotine otrok, številni pa so tudi razseljeni," so sporočili z Unicefa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
14. 09. 2023 17.45
+1
.delat jezove je jako brihtno.izgleda
DR. RNR
14. 09. 2023 17.11
-2
Globalistom gre vse po nacrtu.
periot22
14. 09. 2023 16.19
+1
Uničevanje vremena za pobijanje ljudi!
Uporabnik1908615
14. 09. 2023 15.34
-6
oba jezova so se porušila, kedr enostavno nista bila dovolj dobro in kvalitetno zgrajena pod polovniko, Gadafijem, ki se za gradbene podvige bajemal gradbince iz prijateljskih komunističnih totalitarnih držav, tudi iz juge in SLO
c00kies
14. 09. 2023 15.57
+3
Izpraznili bi jez, preden jih je dosegel deževni sistem iz Sredozemlja, pa do tragedije sploh ne bi prišlo. Gradnja nima nič s tem, ker bi se tragediji zlahka izognili.
bu?e24 1
14. 09. 2023 15.25
+5
Ko so gadafija ubil ameri in njihovi muđahedini so ubili prihodnost afrike in zdaj prihaja afrika k nam hvala nato hvala usa usa usa usa usa usa usa usa usa usa
bu?e24 1
14. 09. 2023 15.26
+7
kryptix
14. 09. 2023 15.14
+9
Citat na enem od grobov ki v hipu strezne: kar ste vi to bil sem jaz kar sem jaz to čaka vas.
ertzuu
14. 09. 2023 14.35
-4
Mogoče imajo v Ukrajini kej viška?
marko1310
14. 09. 2023 13.47
+0
Saj imajo amer demokracijo!! Zakaj je jez popustil? a ja jez drži vodo ne nafto!
delfin11
14. 09. 2023 13.40
+7
Napišite resnico da je pri mestu Derna popustil jez,ki ga že 20 let od kdaj zda in francija prinesli z vojno demokracijo nihče ni vzdrzeval ..pomebna jim naftna polja..in ker nihce ni vzdrževal je prišlo do tragedije zdaj se pa ves zahod dela dvolicne
PomisliNaSonce
14. 09. 2023 13.29
+6
Pri nas je pritekel ruker iz Alp in bližnjih hribov skupaj z ogromno lesa, pri njih pa porušeni jezovi in ogrokno vode dobesedno zradiralo naselja...kot da nebi nikoli prej padal dež. No vsaj tako energično ni padalo pogosto, a vendarle poplave so bile in bodo
brusilec
14. 09. 2023 12.46
+14
to je poplava, na tisoče mrtvih ... groza .. .sej to kar se je zgodilo pri nas je hudo, ampak realno gledano je tole 1000x vecja katastrofa.. cele druzine zbrisane.
E.Nigma
14. 09. 2023 12.35
+9
Med žrtvami poplav je tudi več 10 migrantov iz Egipta.... Nepomemben podatek
E.Nigma
14. 09. 2023 12.41
+4
20.000 6.000 10.000 30.000 In 10 identificiranih migrantov.
razgledanec
14. 09. 2023 12.08
+6
Ker so jim vsilili demokracijo in jih naredili revne kot crveno mis in drzavo jim zdaj kot prinas vodi korupcija pol to tako je..se bodo jokali po gadafiju narod izdajalski
LuxVeritas
14. 09. 2023 12.49
+0
pod gadafijem so morale zrtve same prinesti vrecke in skociti notr, p jih je bilo letno veliko vec. je pobijal kot stalin, vse ki so ga grdo pogledali.
Delavec_Slo
14. 09. 2023 11.45
-3
Bolje tu kot pa v evropi!
brusilec
14. 09. 2023 12.57
+1
JApajaDAja
14. 09. 2023 11.41
+9
ta jez je gradila srbijanska firma,tam nekje v 70-ih,ko je bilo gibanje "neuvrščenih" na višku! ko nekaj zgradiš,je to treba tudi vzdrževati, sicer je katastrofa....
leski111
14. 09. 2023 11.13
+19
No to so poplave, ki lahko drzavo spravijo na kolena, kdo bo njim pomagal? V Sloveniji pa za 500hiš in nekaj porusenih mostov uvajajo dodaten davek za vse drzavljane.
Na pol ovca
14. 09. 2023 11.10
-3
sadovi ameriške demokracije
Sorry
14. 09. 2023 11.18
+6
arctic
14. 09. 2023 11.18
+9
pred 1776 ocitno ni bilo poplav, vojn, bolezni, vsi so bili srecni in so ziveli tisoc let.
devote
14. 09. 2023 12.01
-1
a si slisal mogoce kdaj za charlesa hatfielda? vprasam...
flojdi
14. 09. 2023 17.48
+1
alicante1234
14. 09. 2023 11.08
+7
Tisti posnetek iz Twitterja, ki ste ga povzeli ni Libija, ampak Atami Japonska pred dvemi leti.
sophie25
14. 09. 2023 12.42
+4
se mi je zdelo, da je preveč zelenja za Libijo, pa še arhitektura se ne ujema
borjac
14. 09. 2023 10.52
+27
Kje je Gadafi ?? ubili so človeka ki je imel državo porihtano, od sociale, šolstva, bolnišnic........ Gadafi je v tej "diktaturi" jezove gradil, ceste gradil, vodovode, električna omrežja....... sedaj pa vsega tega niti vzdrževati niso sposobni, neki generali se vozijo sem ter tja v limuzinah in se tolčejo za oblast, infrastruktura propada, Libijsko bogastvo pa odteka v ZDA in še kakšno Zahodno državo, kje si Gadafi.
_Heisenberg_
14. 09. 2023 11.02
+14
Zuzaa11
14. 09. 2023 11.03
+11
biggbrader
14. 09. 2023 11.12
+3
LuxVeritas
14. 09. 2023 13.30
+0
haha drzavo porihtano, on jih je izven sodno pobil na leto vec kot pa vse naravne nesrece skupaj. da ne govorimo o njegovi teroristicni enoti aka "islamska legija" ki je glavni krivec za darfur.
Zuzaa11
14. 09. 2023 10.45
+20
Niso se pobrali se po napadu in umoru predsednika s strani Zahoda, kjer so jim unicili drzavo in jih pustili v rusevinah, sedaj pa se poplave.. RIP
LuxVeritas
14. 09. 2023 13.31
-1
predsednika so ubili libijci, se posnwtek obstaja kako so ga nasli v kanalizaciji kot podgano. in prav je tako bul je navaden terorist in diktator.