Novi satelitski posnetki, ki jih je objavil Maxar, kažejo, kakšne so razsežnosti poplav, ki so v nedeljo prizadele vzhod Libije. Posnetki so nastali v sredo, torej tri dni po silovitih poplavah. Ponekod se voda še vedno ni umaknila, tam, kjer se je, pa je pustila razdejanje in mulj. Satelitski posnetki kažejo uničene ceste in avtoceste, poškodovan jez, uničena naselja ...
Poplave so najbolj prizadele libijsko mesto Derna, kjer naj bi bilo več kot 11.300 mrtvih, mednarodna pomoč pa začenja prihajati v to pristaniško mesto, poroča BBC. Več kot 10.000 prebivalcev Derne še pogrešajo, vendar upanje, da bi jih našli žive, počasi izginja. Župan Derna je na podlagi uničenih mestnih četrti v sredo ocenil, da bi poplave samo v tem mestu lahko terjale 20.000 življenj.
Razseljenih je več kot 30.000 ljudi, infrastruktura pa je popolnoma uničena, navaja CNN. Da bi bila situacija še hujša, so nekateri predeli še vedno nedostopni za humanitarne delavce, od sedmih vstopnih točk v Derno sta zdaj na voljo le dve.
Trupla ležijo povsod, preživelim grozijo bolezni
"Morje nenehno naplavlja na desetine trupel," je opozoril minister za civilno letalstvo Hichem Abu Chkiouat. Ob obali sicer zdaj delujejo morske patrulje, ki skušajo poiskati trupla in jih prepeljati v Tobruk, kjer jih bodo identificirali.
"Trupla so povsod, v hišah, na ulicah, v morju. Kamor koli greš, najdeš mrtve otroke, moške in ženske," je za AP pojasnil humanitarni delavec iz Bengazija. "Izgubljene so cele družine."
Kar zdaj dodatno grozi preživelim, so še bolezni. Da bi preprečili širjenje bolezni, so na stotine trupel pokopali skupaj v enem grobu. Od treh bolnišnic v mestu so dve na hitro spremenili v mrtvašnico, saj niso imeli prostora za shranjevanje.
Med žrtvami poplav je tudi več 10 migrantov iz Egipta, pojavlja pa se vprašanje, ali sta bila Derna in sosednje mesto Sousse središči za tisoče migrantov, ki so skušali prečkati Sredozemsko morje. Migranti naj bi bili nastanjeni v slabih stanovanjih v bližini pristanišča, kar pomeni, da jih je le malo lahko preživelo poplave, poroča britanski The Guardian.
V Derni, kjer so številna območja nedostopna za reševalce, se izpod ruševin še vedno slišijo glasovi preživelih, ki prosijo za pomoč, vendar zaman. Zaradi težkih ruševin reševalne ekipe preprosto ne morejo priti do njih.
Eden od prebivalcev Derne je dejal, da še kar išče svojo ženo in pet otrok. "Šel sem jih iskat peš, obiskal sem vse bolnišnice in šole, vendar brez uspeha," je v solzah povedal za novinarsko ekipo Reutersa. Drugi prebivalec je dejal, da je izgubil vsaj 50 članov očetove družine, nekateri so še kar pogrešani, nekateri pa so proglašeni za mrtve.
Reševalne ekipe so že v Libiji
Egipt, Tunizija, Združeni arabski emirati in Katar so poslali svoje reševalne ekipe, Turčija je poslala tudi ladjo z opremo za vzpostavitev dveh terenskih bolnišnic in 148 zdravnikov. Združeno kraljestvo je napovedalo začetni paket finančne pomoči.
Združeni narodi so danes napovedali 10 milijonov dolarjev (okoli 9,4 milijona evrov) nujne pomoči Libiji po uničujočih poplavah. Po besedah koordinatorja ZN za nujno pomoč Martina Griffithsa je sedaj najbolj nujna naloga preprečiti širjenje bolezni. "Razsežnost poplavne katastrofe v Libiji je šokantna in je srce parajoča. Celotne soseske so bile izbrisane z zemljevida," je dejal Griffiths. Dodal je, da je voda odnesla s seboj cele družine, ki jih je ujma presenetila.
Združeni narodi opozarjajo na nevarnost bolezni zaradi slabe oskrbe z vodo. "Ljudje morajo piti in če bodo začeli piti onesnaženo vodo, lahko pride do razmaha bolezni in smrti," je poudaril tiskovni predstavnik Urada ZN za koordinacijo humanitarnih zadev Jaens Laerke. "Pošiljamo specializirano ekipo za pomoč, ki bo sodelovala z reševalci na terenu in pomagala pri usklajevanju številnih nalog." Rivalski vladi pa sta se glede pomoči začeli usklajevati.
EU krepi pomoč Libiji po katastrofalnih poplavah
Tudi Evropska unija v okviru mehanizma civilne zaščite povečuje pomoč Libiji. Po pomoči Nemčije, Romunije in Finske ter sprostitvi pol milijona evrov za humanitarno pomoč, so Libiji v okviru mehanizma pomoč ponudile še Francija, Italija in Nizozemska, so danes sporočili iz Bruslja.
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je ob tem izpostavil, da so Libiji po poplavah države članice EU nemudoma zagotovile pomoč. "Francija, Italija in Nizozemska so ponudile medicinsko osebje in opremo, reševalne čolne, helikopterje in drugo nujno pomoč za okrepitev odziva," je povedal. Zahvalil se je vsem državam članicam za nesebično podporo in pomoč pri reševanju življenj v Libiji v teh kritičnih razmerah.
Francija je ponudila 53-člansko ekipo medicinskega osebja, Italija skupino potapljačev s čolni in transportnimi vozili ter helikopterje, Nizozemska pa ekipo tehničnih strokovnjakov, vključno s strokovnjaki za informacijsko tehnologijo, logistiko in kartiranje. Pomoč v okviru mehanizma so že zagotovile Nemčija, Romunija in Finska, in sicer šotore, zložljive postelje, odeje, generatorje, hrano, bolnišnične šotore in rezervoarje za vodo.
EU pa je ob sprožitvi mehanizma civilne zaščite za pomoč Libiji v sredo sprostila začetnih pol milijona evrov za humanitarno pomoč za zagotovitev najnujnejših potreb prizadetih prebivalcev. Sredstva bodo v državo posredovali preko partnerjev na terenu.
Strokovnjaki EU za humanitarno pomoč medtem na terenu že ocenjujejo potrebe po pomoči.
'Z boljšim usklajevanjem bi se lahko izognili večini človeških žrtev'
Kot je novinarjem v Ženevi povedal vodja Svetovne meteorološke organizacije (WMO) pri ZN Petteri Taalas, bi z boljšim usklajevanjem v državi lahko izdali opozorila, sile za obvladovanje izrednih razmer pa bi izvedle evakuacijo ljudi, s čimer bi se lahko izognili večini človeških žrtev.
Zaradi velikih količin vode – po nekaterih podatkih je padlo skoraj toliko dežja kot sicer v povprečju v skoraj treh letih - sta popustila dva jezova blizu mesta Derna z okoli 100.000 prebivalci, voda pa je odplaknila celotne mestne četrti in številne ljudi. Po ocenah strokovnjakov je mesto zalilo 30 milijonov kubičnih metrov vode.
Taalas je ocenil, da so k obsegu katastrofe v veliki meri prispevale pomanjkljive vremenske napovedi ter neustrezno obveščanje in ukrepanje na podlagi zgodnjih opozoril. Zaradi dolgoletnega konflikta v tej severnoafriški državi po strmoglavljenju samodržca Moamerja Gadafija je mreža meteoroloških opazovalnic uničena, prav tako informacijski sistemi, je pojasnil.
Povedal je še, da zato ob poplavah ni bilo evakuacije, ker ni bilo ustreznih sistemov zgodnjega opozarjanja. "Če bi izvedli evakuacijo, bi bilo število žrtev veliko manjše," je poudaril in dodal, da bi lahko s posredovanjem pristojnih služb lahko zmanjšali gospodarsko škodo zaradi povodnji.
Libijski nacionalni meteorološki center (NMC) je sicer izdal zgodnja opozorila za ekstremne vremenske razmere 72 ur pred divjanjem neurja Daniel, ki je v Libijo prispel iz Grčije. Po elektronski pošti je obvestil pristojne organe ter jih pozval, naj sprejmejo preventivne ukrepe. Po navedbah WMO ni jasno, ali so opozorila dosegla vse, ki bi jih morala.
Organizacija je še sporočila, da je bilo sodelovanje med meteorološkimi službami in službami za obvladovanje naravnih nesreč v Libiji nekoč dobro, zdaj pa ga ni več.
Unicef opozarja na najranljivejše skupine
Unicef medtem opozarja, da bodo šele prihodnji dnevi razkrili dejanski obseg katastrofe in potreb na terenu. Po njihovih podatkih je v Libiji notranje razseljenih najmanj 20.000 oseb, ki so večinoma nastanjene v šolah, 7000 ljudi pa naj bi obtičalo na območjih, ki so težje dosegljiva. Dodajajo, da so med najranljivejšimi v Libiji otroci.
"Čeprav natančno število ubitih in ranjenih otrok še ni znano, vemo, da otroci predstavljajo skoraj tretjino prizadetih, zato je zelo verjetno, da je bilo zaradi neurja ubitih in ranjenih na stotine otrok, številni pa so tudi razseljeni," so sporočili z Unicefa.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.