Grossi je sporočil, da deset sodov s koncentratom uranove rude na lokaciji ob pregledu inšpektorjev ni bilo tam, kjer bi morali biti glede na prijavo oblasti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
IAEA je še sporočila, da bo izvedla nadaljnje dejavnosti za "razjasnitev okoliščin odstranitve jedrskega materiala in njegove trenutne lokacije". Uran naj bi se pred tem nahajal na lokaciji, ki ni na ozemlju pod nadzorom libijske vlade, poroča britanski BBC.
Predstavnik uporniškega generala Kalife Haftarja, ki nadzira to območje, je sporočil, da so sode z uranom našli "samo pet kilometrov" daleč od kraja, kjer bi morali biti skladiščeni v okrožju Sabha na jugu Libije.
General Haled al-Mahdžub, poveljnik oddelka za komunikacije, je na Facebooku objavil tudi video, na katerem je videti moškega v zaščitni obleki, kako šteje 18 modrih sodov.
Za AFP je še povedal, da so zadeve pod nadzorom in da so o najdbi obvestili IAEA. Meni, da so sode ukradle in nato zapustile milice iz sosednjega Čada, ki so mislile, da je v njih orožje ali strelivo. Nekatere čadske milice naj bi sicer imele na jugu Libije oporišča.
Libija, ki ji je desetletja vladal Moamer Gadafi, je sicer svoj jedrski program opustila leta 2003. Od padca in smrti Gadafija leta 2011 je država zapadla v politično krizo in je še vedno razdeljena med nominalno začasno vlado v prestolnici Tripoli na zahodu in drugo vlado na vzhodu države, ki jo podpira Haftar.
Dostop do lokacije na jugu Libije naj bi bil v zadnjem času precej zapleten. Inšpektorji IAEA so si želeli lokacijo obiskati že lani, vendar so morali potovanje preložiti zaradi spopadov med različnimi libijskimi milicami.
Na Tajskem pogrešajo jeklenko z radioaktivno snovjo
Očitno pa nevarne stvari ne izginjajo samo v Libiji. Tajske oblasti se namreč trudijo najti jeklenko z nevarno radioaktivno vsebino, ki je ta teden izginila iz elektrarne. Javnost so tajske oblasti že opozorile, da obstaja veliko tveganje za zdravje.
Do tega razkritja prihaja okoli dva meseca po tem, ko je bila Avstralija prisiljena začeti lov na majhno radioaktivno kapsulo, ki so jo nazadnje našli ob avtocesti.
Toda medtem, ko se je avstralska kapsula izgubila v odročnem zaledju države, več sto kilometrov od najbližjega večjega mesta, je tajska kapsula izginila na veliko bolj naseljenem območju. Jeklenka, dolga okoli 30 in široka 13 centimetrov, bi morala med rutinskim pregledom v premogovni elektrarni v Prachin Buri, provinci v osrednjem delu Tajske, biti na svojem mestu, a je tam ni več. V provinci živi skoraj pol milijona ljudi, tam pa se nahajajo tudi nekateri najbolj znani narodni parki, vključno z znamenitim Khao Yai parkom.
Jeklenka je bila del silosa in vsebuje cezij-137, zelo radioaktivno snov, ki je po mnenju znanstvenikov lahko smrtna nevarna.
Po izjavi Urada za atome za mir (OAP), vladnega regulatorja za radioaktivne in jedrske raziskave na Tajskem, so bile v iskanje pogrešane jeklenke napotene iskalne ekipe in brezpilotna letala. "Iščemo v trgovinah za recikliranje odpadkov na tem območju," je sporočila namestnica generalnega sekretarja Pennapa Kanchana za CNN. "Za odkrivanje jeklenke uporabljamo raziskovalno opremo. Na območja, ki jih ne moremo doseči, pa smo poslali brezpilotna letala."
V iskanje so vključili tudi tajsko policijo, ki meni, da je bila jeklenka pogrešana veliko prej, preden so izginotje prijavili. "Ni jasno, ali je bil predmet ukraden in prodan trgovini za recikliranje ali pa je bil napačno nameščen drugje," je dejal vodja policijskega okrožja Si Maha Phot Mongkol Thopao.
Strokovnjaki opozarjajo, da lahko cezij-137 pri ljudeh, ki pridejo z njim v stik, povzroči resne zdravstvene težave, kot so kožne opekline, radiacijska bolezen in rakava obolenja, zlasti pri tistih, ki so mu izpostavljeni dlje časa.
"Če bodo ljudje prišli v stik nevede, bodo učinki na zdravje odvisni od stopnje intenzivnosti. Če bo visoka, bo prva stvar, ki jo bomo opazili, draženje kože," je dejala Kanchana.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.