Spopadi v Almatiju so se močno zaostrili. Mediji poročajo o obstreljevanju med vojsko, policijo in protestniki, med katerimi naj bi bile tudi oborožene skupine. V mestu naj bi se zgodilo tudi več ropov trgovin in drugih poslovnih prostorov. Za nekaj časa je bil v državi tudi prekinjen dostop do interneta.
Protestniki so za nekaj časa prevzeli celo nadzor nad letališčem. Temu je sledila "protiteroristična akcija" vojske, ki je obnovila nadzor nad letališčem. Pri tem sta umrla dva vojaka, so sporočili z obrambnega ministrstva.
Protestniki so se dopoldne zbrali na enem od mestnih trgov v gospodarski metropoli na jugovzhodu države in se odpravili proti glavnemu upravnemu poslopju v mestu. Policija je v mestu, kjer so sicer v veljavi izredne razmere, proti protestnikom uporabila šok granate, vendar jim ni mogla preprečiti vdora v mestno hišo. Protestniki so napadli in zavzeli tudi več drugih pomembnih zgradb v mestu.
Lokalni mediji so poročali o uničevanju oken restavracij ter blokadah cest in železniških povezav. Na fotografijah je videti tudi goreče avtomobile. Spopadi med policisti in protestniki so v Almatiju izbruhnili že ponoči. Po navedbah oblasti je bilo ranjenih 190 ljudi, med njimi 137 policistov. 40 ljudi so morali prepeljati v bolnišnice. Pridržanih je bilo več sto ljudi.
Proteste, ki so se začeli v nedeljo, je sprožila rast cen utekočinjenega plina. Protestnikov ni pomirilo niti znižanje cen, ki ga je odredila vlada premierja Askarja Mamina.
Tokajev Moskvo poziva na pomoč
Kazahstanski predsednik Kasim-Žomart Tokajev je danes sprejel odstop vlade. Obenem je v Almatiju in pokrajini Mangistau, kjer so izbruhnili protesti, razglasil izredne razmere, ki bodo trajale do 19. januarja. Vključujejo nočno policijsko uro in omejitev gibanja. Rusijo poziva, naj jim pomaga v boju proti terorističnim združbam, ki stojijo za protesti.
"Bili so mrtvi in ranjeni. (...) Dogajanje ogroža varnost vseh prebivalcev Almatija. Tega ne moremo tolerirati," je Tokajev sporočil svojim sodržavljanom. Obenem je napovedal odločno ukrepanje varnostnih sil proti izgrednikom. Po njegovih besedah gre za kršitve, ki morajo biti kaznovane. Kazahstanski predsednik je sporočil še, da bo javnosti kmalu predstavil predloge za politično prenovo države.
Kazahstanski predsednik je pozval članice Organizacije pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO), varnostno zavezništvo pod vodstvom Moskve, naj pomagajo pri zadušitvi protestov. "Danes sem pozval vodje držav CSTO, naj pomagajo Kazahstanu pri premagovanju te teroristične grožnje," je dejal na državni televiziji. Dodal je, da so bile "teroristične združbe", ki vodijo proteste, "deležne obsežnega usposabljanja v tujini". Članice organizacije za kolektivno varnost so sicer poleg Rusije in Kazahstana tudi Belorusija, Armenija, Kirgizistan in Tadžikistan.
Tokajev se je pred tem izogibal ostri retoriki ter obljubil, da bo upošteval vse legitimne zahteve in pozive protestnikov. Na jutranji seji vlade je naročil, naj za leto dni preložijo odločitev o prenosu trgovine z utekočinjenim plinom na elektronske borze in platforme. Vlada je sicer nato odstopila.
Prvi predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev je danes sporočil, da zapušča mesto predsednika varnostnega sveta, zadnjega od ključnih mest v državi, ki ga je obdržal po prenosu vodenja vladajoče politične stranke Nur Otan na Tokajeva novembra 2021. Tokajev v svojem nagovoru prebivalcem ni pojasnil razlogov za to odločitev. Tokajev je medtem "finančno motivirane zarotnike" obtožil vplivanja na nemire in napovedal sprejetje najstrožjih možnih ukrepov.
"Kot vodja države in od danes naprej predsednik varnostnega sveta nameravam delovati čim ostreje," je dejal. Po njegovih besedah gre za vprašanje varnosti Kazahstancev in njihove države, pri tem pa izrazil prepričanje, da ga bodo ljudje podprli.
Rusija poziva Kazahstan k dialogu, ZDA oblasti pozivajo k zadržanosti
Rusija je danes pozvala k dialogu v nekdanji sovjetski državi Kazahstan, potem ko so v državi zaradi zvišanja cen energentov izbruhnili nasilni protesti. Prav tako so v Moskvi izrazili upanje, da se bodo razmere v Kazahstanu čim prej normalizirale. "Pozorno spremljamo dogajanje v bratski sosednji državi," so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva. Dodali so, da podpirajo mirno reševanje vseh težav znotraj zakonskega in ustavnega okvira ter z dialogom, ne z uličnimi izgredi in kršenjem zakonov.
Kazahstan je kot gospodarski partner za Rusijo ključnega pomena, njegov dolgoletni voditelj Nursultan Nazarbajev pa je tesen zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je kazahstanske oblasti po razglasitvi izrednih razmer v državi pozvala k zadržanosti. Podoben poziv pa je izdal tudi tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujarric, ki je dodal, da Združeni narodi z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje v državi. Psakijeva je dejala, da ZDA podpirajo pozive k miru in menijo, da bi morali protestnikom dovoliti mirno izražanje mnenj. Kazahstanske oblasti je zato pozvala k zadržanosti.
Psakijeva je obtožbe Rusije, da za množičnimi demonstracijami stojijo ZDA, razglasila za nore ter povsem skregane z resnico in del standardnih ruskih dezinformacij.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.