Karim Masimov sicer velja za zaveznika nekdanjega dolgoletnega kazahstanskega voditelja Nursultana Nazarbajeva, ki so ga v sredo odstavili z mesta vodje varnostnega sveta. Nazarbajev je danes zanikal navedbe, da zapušča Kazahstan, ter vse državljane pozval, naj podprejo sedanje vodstvo države pri soočanju z izzivi.
Njegov tiskovni predstavnik je na Twitterju sporočil, da je Nazarbajev v neposrednem stiku s predsednikom Kasim-Žomartom Tokajevom, ki ga je sam izbral za naslednika leta 2019.
81-letni nekdanji voditelj se od začetka protestov ni pojavil v javnosti. Čeprav je predal vodenje države Tokajevu, naj bi še vedno ohranjal močan vpliv v ozadju.
Masimova so, kot so danes sporočile kazahstanske oblasti, aretirali v četrtek in zaradi utemeljenih sumov začeli preiskavo o veleizdaji.
Kot je znano, se je Kazahstan, ki je dolgo veljal za eno najstabilnejših nekdanjih srednjeazijskih sovjetskih republik, zaradi večdnevnih protestov znašel v največji krizi v zadnjih desetletjih.
Povod za proteste, ki so izbruhnili konec minulega tedna, je bilo občutno povišanje cen goriva v z nafto in plinom bogati državi z več kot 18 milijonov prebivalcev. Protesti so se nato deloma sprevrgli v nasilne, protivladne proteste s smrtnimi žrtvami in poškodovanimi.
V petek je Tokajev sporočil, da je bil v državi večinoma vzpostavljen ustavni red in napovedal, da se bodo varnostne operacije nadaljevale do popolnega uničenja skrajnežev. Dodal je, da je dal pooblastilo varnostnim silam, da streljajo brez opozorila.
V državo so medtem prispele tudi sile Organizacije pogodbe o kolektivni varnosti pod vodstvom Rusije.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.