Na križarki Costa Smeralda v pristanišču v Civitavecchii v bližini Rima italijanske oblasti od jutra zadržujejo okoli 6000 potnikov zaradi suma koronavirusa pri 54-letni Kitajki.
Po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa, je prvi test negativen. Kot je ob tem povedal vir na italijanskem ministrstvu za zdravje, so nato čakali še na končne rezultate testiranj. Vzorce so testirali na inštitutu Lazzaro Spallanzani, okužbe pa niso potrdili niti kasnejši testi. Neuradno naj bi šlo za gripo.
Zakonski par iz Macaa v izolaciji v ladijski ambulanti
Sprva so se sicer pojavile navedbe, da okužbo sumijo pri dveh potnikih - poleg 54-letnice iz Macaa naj bi znake okužbe z novim koronavirusom 209-nCoV kazal še njen mož. Oba ostajata v izolaciji na bolnišničnem oddelku križarke.
Kot piše Reuters, je kitajski par v Italijo prispel 25. januarja in se še isti dan v Savoni vkrcal na križarko. Sčasoma so pri ženski opazili simptome, podobne tistim pri okužbi s koronavirusom - vročino, težave z dihanjem in blage simptome gripe. Njenega soproga so izolirali preventivno.
Ladja se je po vkrcanju potnikov v Savoni nato ustavila še v Franciji, v španski Barceloni in na otoku Majorka, preden so se danes zasidrali v obmorskem mestu Civitavecchia, severno od Rima.
"Nihče od 6000 potnikov in članov posadke ne sme zapustiti ladje, medtem ko zdravniki pri paru ugotavljajo, ali sta okužena z novim virusom," pa je popoldne povedal predstavnik podjetja Costa.
Potniki, ki so v karanteni na križarki, se se po naših podatkih pritoževali nad pomanjkanjem informacij - češ, da več izvedo preko družbenih omrežij, kot od posadke.
Na ladji je tudi najmanj šest Slovencev (MMC sicer poroča o devetih) in pet Hrvatov. Da so na ladji tudi slovenski potniki, so potrdili v turistični agenciji Palma in dejali, da se dobro počutijo.
Na Costi Smeraldi je tudi Lea Filipovič, znana kot Lepa Afna. "S partnerjem sva se na križarjenje odpravila v soboto. S transferjem sva do Savone potovala skupaj še s šestimi Slovenci, ki so se tam - tako kot midva - vkrcali na ladjo. Potovanje je vse do danes zjutraj potekalo po načrtu, mirno," pripoveduje Filipovičeva. Danes ob 8.30 pa bi morali na kopno - na avtobus, ki bi jih peljal na izlet v Rim. "Po zvočnikih so sporočili, da je v teku sanitarni pregled in naj počakamo. Kakšne tri ure nato nismo vedeli, kaj točno se dogaja. Oglašali so se sicer na vsake pol ure, sporočilo je bilo isto - da je pregled sanitarne narave," pravi sogovornica. To, da so bili potniki ves ta čas bolj ali manj neobveščeni, da gre pravzaprav za sum na okužbo z novim virusom, pa ne ocenjuje kot kaj slabega. "Nismo vedeli ničesar, kar pa je pravzaprav vredu - v smislu, da se ne povzroča panika."
Nekaj po 12. uri pa so jim sporočili, da so vsi za danes predvideni izleti odpovedani in da bodo dobili povrnjene stroške. "Dejali so nam, naj se udobno namestimo in počakamo. Preplaha ni čutiti - ljudje se kopajo v bazenu, se zadržujejo v kavarni ... Ni nekih strogih omejitev oziroma karantene, nismo na primer dobili mask," pravi Filipovičeva. "Ob 14. uri se je nato oglasil kapitan, povedal za kaj gre in dejal, da moramo počakati na rezultate. Zdi se mi prav, da gremo korak za korakom. Počakajmo torej na rezultate in bomo nato videli, kako naprej," je še dodala.
Pozno popoldne pa se je izkazalo, da bodo - kljub temu, da prvi test okužbe ni potrdil - počakali še na uradne in zanesljivejše rezultate. Precej besen župan Civitavecchie Ernesto Tedesco naj bi zjutraj pridrvel v pristanišče in pristojnim na križarki zagrozils tožbo, v kolikor bi potnike spustili na kopno. Zahteva odgovore, želi pa tudi, da potniki do takrat ostanejo v karanteni, ladja pa v pristanišču. Izplutje ob 19. uri je tako odpadlo.
Potnike, ki bi se v Civitavecchii morali vkrcati na križarko, pa so popoldne prepeljali v hotel. Tam je tudi naša novinarka Natalija Švab, ki pravi, da ljudje vse skupaj prenašajo mirno. Pravzapav so veseli, da bodo pristojni sum ovrgli oziroma potrdili, še preden so se vkrcali. Upajo, da je gripa in da bodo lahko kmalu šli na križarko. Strah jih, kot pravijo, ni.
Proti večeru pa se je pri njih oglasil tudi predstavnik Coste in se jim opravičil za nevšečnosti. V roku petih ur naj bi prejeli dovoljenje za vkrcanje in izplutje. Tudi inštitut, kjer testirajo vzorce, jim je obljubil da se bodo potrudili, da bodo rezultati znani v kar najkrajšem možnem času.
Zdaj jim bodo tako kmalu sporočili, če se lahko vkrcajo oziroma kakšni bodo ukrepi. Danes bi se po urniku prav tako moralo izkrcati 1143 potnikov, saj se je potovanje zanje zaključilo. Ti so okoli 21. ure nato le dobili zeleno luč z ato, da lahko zapustijo ladjo.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.