Množice ljudi, ki želijo pobegniti iz Afganistana, so se v preteklih dneh zgrnile na letališče v Kabulu. Fotografije in posnetki so v objektiv ujeli kaotične prizore, ko so se nekateri skušali vkrcati kar na premikajoča letala, ki so se pripravljala na vzlet. Med njimi je bil tudi nogometaš afganistanske mladinske reprezentance Zaki Anwari.
Po poročanju afganistanske tiskovne agencije Ariana je 19-letni nogometaš mladinske reprezentance v ponedeljek padel z ameriškega Boeinga C-17. Njegovo smrt je potrdil tudi generalni direktorat za šport.
Po poročanju naj bi nogometaš umrl potem, ko se je skušal oprijeti zunanjega dela ameriškega vojaškega letala. Medtem pa je ameriško letalstvo že sporočilo, da že ugotavljajo, kaj se je pred vzletom letala pravzaprav zgodilo.
Športnicam svetujejo, naj uničijo športno opremo in se izogibajo družbenim omrežjem
V četrtek je medtem nekdanja kapetanka ženske nogometne reprezentance v Afganistanu Kalida Popal ekipo pozvala, naj iz varnostnih razlogov zdaj, ko je Afganistan pod talibansko oblastjo, izbrišejo družbena omrežja ter poskušajo izničiti svojo identiteto. Prav tako jim je svetovala, naj uničijo tudi svojo športno opremo.
"Za aktivistko, za nekoga, ki je naredil vse, da bi to identiteto dosegel, je to zelo boleče. Bili smo zelo ponosni, ko smo si prislužili značko na prsih, ko smo imeli pravico igrati in zastopati svojo državo," je dejala.
Popalova, ki se trenutno nahaja v Kobenhavnu, je dejala, da so militanti v preteklosti že ubijali, posiljevali in kamenjali ženske, nogometašice. Nogometašice so zaradi tega prestrašene, saj ne vejo, kaj bi jim lahko prinesla prihodnost.
Oglasil se je tudi tiskovni predstavnik Fife, ki je dejal, da delijo zaskrbljenost in sočutje z vsemi tistimi, na katere vplivajo trenutne razmere. "V stiku smo z afganistansko zvezo in drugimi zainteresiranimi stranmi, še naprej bomo spremljali lokalne razmere. Prav tako bomo v naslednjih tednih in mesecih še naprej ponujali svojo podporo," je dejal.
Podobno kot Popalova so svetovali tudi članicam kolesarske zveze. Dejali so jim, naj ostanejo doma in naj se za vsako ceno izogibajo objavam na družbenih omrežjih, poroča The Guardian. Te naj bi bile sicer trenutno na varnem, vendar pa ne more nihče zagotoviti, da bo tako tudi ostalo.
Neimenovan vir, ki ga navajajo, pravi, da je hitrost, s katero so talibani prevzeli oblast, ženskam preprečila, da bi lahko pobegnile. "V 48 urah se je vse spremenilo. Nikomur ni uspelo pobegniti. Če bi imeli vsaj en teden, bi jih poslali v sosednje države, vendar pa se je vse zgodilo istega dne," je dejal.
Že pretekli mesec so kolesarke izrazile skrb, da bi talibani prevzeli oblast ter jim prepovedali kolesarjenje. "Molim, da bi bila dežela varen kraj za takšne ženske, kot smo me, ter da bi lahko kolesarile po ulicah," je dejala ena med njimi ter dodala, da talibanske skupine ženskam ne bodo nikoli dovolile študija, dela ali zaposlitve. Zato je prepričana, da jim tudi kolesariti ne bodo dovolili.
Že v sredo pa so državo zapustile tudi članice skupine za robotiko, stare med 12 in 18 let. Dekleta so lani dobila priznanje za izdelavo ventilatorjev iz starih avtomobilskih delov za covidne bolnike.
Ustanoviteljica ekipe in afganistanska tehnološka podjetnica Roja Mahbob je dejala, da so nekatera dekleta odšla v Katar, da bi tam nadaljevala z izobraževanjem. Vendar pa so druge članice ostale v Afganistanu. "Talibani so obljubili, da bodo omogočili izobraževanje deklet, kolikor to dovoljuje šeriatsko pravo," je povedala ter dodala, da bodo morali še počakati in videti, kaj to pravzaprav pomeni.
V času zadnje vladavine talibanov, ki je bila med letoma 1996 in 2001, ženskam ni bilo dovoljeno delati, dekleta pa niso smela hoditi v šolo ali se ukvarjati s športom. Ob odhodu iz hiše so morala nositi burke, spremljati pa jih je moral tudi moški sorodnik.
Družbena omrežja uvajajo varnostne ukrepe za zaščito prebivalcev v Afganistanu
Družbeno omrežje Facebook je medtem ob talibanskem prevzemu oblasti uvedlo nove varnostne ukrepe za uporabnike, ki jih skrbi njihova varnost v Afganistanu. Pravijo, da so odstranili "možnost ogleda in iskanja po seznamu prijateljev" za profile v Afganistanu, s čimer želijo zaščititi tamkajšnje ljudi, ki bi lahko postali tarča talibanov.
Dodatne varnostne ukrepe je včeraj napovedal Facebookov vodja varnostne politike Nathaniel Gleicher. "Zagnali smo orodje, s katerim lahko ljudje v Afganistanu hitro zaklenejo svoj račun. Ko je njihov profil zaklenjen, ljudje, ki niso njihovi prijatelji, ne morejo prenesti ali dati v skupno rabo fotografije na profilu ali videti objav na njihovi časovnici," je zapisal na spletu.
Tehnološki gigant je že pred tem potrdil, da bo še naprej prepovedoval objavo talibanskih vsebin na svoji platformi, saj meni, da gre pri skupini za teroristično organizacijo.
Na Instagramu, ki je v lasti Facebooka, prav tako uvajajo določene ukrepe. "Uvajamo opozorila s posebnimi koraki, kako zaščititi svoj račun," so dejali ter dodali, da podjetje tesno sodeluje tudi z ostalimi podjetji, civilno družbo in vlado ter da si prizadeva zagotoviti kakršno koli podporo pri zaščiti ljudi.
Varnostne ukrepe je sprejelo tudi družbeno omrežje Linked IN ter prekinilo povezave vseh v državi, poroča BBC. Sumijo namreč, da bi lahko talibani za iskanje in spremljanje nasprotnikov uporabljali družbena omrežja. "Naša ekipa pozorno spremlja pogovore o dogajanju v Afganistanu in ukrepa glede vseh vsebin, ki ne sledijo naši politiki strokovne skupnosti. Sprejeli smo tudi nekaj začasnih ukrepov, vključno z omejevanjem vidnosti povezav za svoje člane v državi," so dejali v podjetju.
Medtem pa so pri Twitterju dejali, da je njihova glavna prioriteta varovanje ljudi ter da ostajajo pozorni. "Razmere v Afganistanu se hitro razvijajo. Prav tako pa opažamo, da ljudje v Afganistanu Twitter uporabljajo tudi za iskanje pomoči," so dejali.
To družbeno omrežje je bilo sicer v preteklosti zaradi ravnanja z vsebino, povezano s talibani, že pod drobnogledom. Predstavniki talibanov so namreč med prevzemom oblasti platformo uporabljali za osveščanje svojih privržencev.
Afganistanci so pokončni, pošteni ljudje, a vojna ima v tej skoraj 40-milijonski državi že državljansko pravico. Prihodnost tistih, ki so 20 let upali in sodelovali s koalicijskimi silami, da bi vendarle že zaživeli človeka vredno življenje, je zdaj strašljivo mračna. Zakaj je bila morala afganistanske vojske tako nizka, da se 300.000 mož ni uspelo ali hotelo postaviti po robu 60.000 Talibanom? Kje se je zalomilo, kdo je odgovoren in kaj so tam počeli Slovenci in Slovenke. Pričanja iz prve roke, v nedeljo v 24UR Fokus.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.