Preiskovalci so po neuspelem poskusu v začetku meseca danes Jun Suk Jeolu izročili nalog za pridržanje in ga pospremili na zaslišanje na urad za boj proti korupciji po večurnih napetostih, med katerimi je prišlo tudi do nasilja. Pred predsedniško palačo so jim namreč vstop v poslopje preprečevali predsednikovi varnostniki in podporniki.
Prek številnih ovir se je preiskovalcem med drugim uspelo prebiti tudi s pomočjo lestev in rezalnikov žic. Glavno stavbo v Seulu naj bi jim na koncu uspelo doseči prek ene od pohodniških poti za zadnjim delom poslopja.
Pri varovanju dostopa do poslopja je sodelovalo okoli 3000 policistov, prišlo je tudi do fizičnih obračunov med preiskovalci in Junovimi podporniki.
Z njegovim pridržanjem se končuje več tednov trajajoč konflikt med njim in oblastmi. Jun je tako postal prvi predsednik v zgodovini države, ki so ga pridržali medtem, ko je zasedal položaj.
Kot je sporočil v izjavi po aretaciji, je pristal na zaslišanje, čeprav da gre za nezakonito preiskavo, da bi preprečil prelivanje krvi.
Preiskovalci iz posebnega urada za preiskovanje korupcije visokih uradnikov ga že zaslišujejo v zvezi z neuspelim poskusom uvedbe vojnega stanja v državi, zaradi katerega se sooča z obtožbami vstaje in zlorabe položaja. Jun ima pravico do molka, ki jo po navedbah zasliševalcev tudi koristi.
Preiskovalci ga lahko zadržijo do 48 ur, po tem pa imajo možnost sodišču podati prošnjo za daljše, 20-dnevno pridržanje. V nasprotnem primeru se bo Jun lahko vrnil v svojo rezidenco.
Jun se je v izogib pridržanju v torek ni pojavil že na ustavnem sodišču, kjer se je začel formalni postopek odločanja o njegovi razrešitvi, ki so jo pred tem izglasovali poslanci.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.