Urad za preiskavo korupcije je danes sporočil, da je bilo nemogoče izvesti aretacijo in da so se zaradi skrbi za varnost osebja odločili ustaviti postopek.
Pri tem so označili odnos predsednika, ki se upira pravnim postopkom, za globoko razočaranje.
Podporniki Jun Suk Jeola so se pred palačo začeli veseliti in preklic aretacije označili za zmago, poroča britanski BBC.
Preiskovalci so poskusili v četrtek aretirati Juna, vendar so se pred palačo zbrali podporniki suspendiranega predsednika, ki so ovirali postopek. Čeprav je preiskovalcem uspelo priti mimo protestnikov in varnostnih barikad, pa so se zataknili pri predsednikovi varnostni ekipi, ki še vedno po uradni dolžnosti varuje Juna.
Domnevno naj bi se preiskovalci več ur pogajali z varnostno ekipo, ampak jim glede na preklic poskusa aretacije ni uspelo skleniti dogovora.
Sodišče v Seulu je v torek izdalo nalog za Junovo pridržanje, ker se ni udeležil zaslišanj v povezavi z razglasitvijo vojnega stanja v državi v začetku meseca. Med drugim ga obtožujejo vstaje in zlorabe oblasti.
Junovi odvetniki so nalog označili za nezakonit in vložili zahtevo za njegovo začasno odpravo. Veljavnost naloga za pridržanje se sicer izteče v ponedeljek.
Jun je 3. decembra nepričakovano razglasil vojno stanje, ki ga je parlament v roku nekaj ur odpravil. Poslanci so predsednika odstavili 14. decembra, nato je ustavno sodišče dva dni pozneje začelo postopek njegove razrešitve, ki ga mora končati v 180 dneh. V primeru potrditve bi v Južni Koreji sledile nove volitve.
Položaj vršilca dolžnosti predsednika je zasedel Han Duck-soo, ki pa je bil odstavljen, potem ko so mu opozicijski poslanci očitali, da ni zapolnil prostih sodniških mest na ustavnem sodišču, kar so videli kot poskus zapletanja postopka obtožbe. Prejšnji teden je vršilec dolžnosti predsednika postal nekdanji finančni minister in podpredsednik vlade Čoj Sang Mok.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.