Najbolj znan ruski opozicijski aktivist Aleksej Navalni je 16. februarja nenadno preminil v zaporniški koloniji v Jamalo-nenškem avtonomnem okrožju, v starosti 47 let. Navalni je bil eden najbolj glasnih političnih nasprotnikov ruskega predsednika Vladimirja Putina, v desetletju pred svojo smrtjo, ki jo je po mnenju mnogih zakrivil prav Kremelj, pa je zaslovel ravno zaradi svojih elegantnih protikorupcijskih preiskav.
In zaradi svojih številnih zanimivih in tudi nevarnih aktivnosti, je začel pisati svoje spomine. Vse se je začelo leta 2020, ko je preživel zastrupitev z živčnim strupom novičok, med okrevanjem naj bi napisal večino svoje knjige.
"Ta knjiga ni le pričevanje o Aleksejevem življenju, ampak tudi o njegovi neomajni predanosti boju proti diktaturi – boju, za katerega je dal vse, tudi svoje življenje," je po poročanju New York Timesa dejala Navalna. "V knjigi bodo bralci spoznali človeka, ki sem ga globoko ljubila. Človeka globoke integritete in neomajnega poguma."
Ameriška in britanska podružnica založniškega konglomerata Penguin Random House sta sporočili, da bo njegova avtobiografija izšla 22. oktobra. Kot je povedala Navalna, je bila knjiga že prevedena v 11 jezikov, izšla bo tudi v ruščini.
Njegovi spomini bodo najprej natisnjeni v 500.000 izvodih.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.