Po informacijah slovenskega veleposlaništva v Tel Avivu ne vlada prevelika panika, saj ljudje možnost raketnih napadov upoštevajo in se zato manj gibljejo na prostem. A nevarnost še ni minila, opozarja Andrej Šter z Ministrstva RS za zunanje zadeve (MZZ) in Slovence, ki nameravajo potovati v Izrael, poziva, naj dobro pretehtajo, ali je to res nujno.
Novinarka oddaje Svet na Kanalu A se je pogovarjala s Petrom Ahcinom – Slovencem, ki že tri leta živi v Tel Avivu. Pripoveduje, da bi v roku 90 sekund vsi morali biti v zaklonišču, če si pa bližje meji, pa v 20 sekundah. Ob prvi sireni sta bila s partnerico v zaklonišču 20 minut, nekateri so bili tam dve uri ali dlje. Ob treh pa se je sirena spet oglasila. "Nekako je bilo pričakovano, jaz se sicer nisem zelo ustrašil. Nekaj strahu seveda je, ker gre zares, ampak je celotna družba tukaj že kar navajena na te situacije, so postale nekakšna rutina," pravi.
Za zdaj so slovenski državljani, ki bivajo v Izraelu, varni, je medtem pojasnil Šter: "Naša ambasada v Tel Avivu nima podatka, da bi kdorkoli od njih želel pomoč ali da bi se nahajal v kakšni stiski." Je pa nevarnost zračnih napadov še vedno prisotna, razmere se zaostrujejo tudi s protesti arabskega prebivalstva znotraj Izraela. "Tokrat kamne mečejo v avtomobile, jih zažigajo, veliko konfliktov se dogaja na cesti. Nekako se ljudje pripravljajo na to, da bo to po več letih daljši obračun," pravi Ahcin.
Slovenci naj zato pred odhodom v Izrael dobro premislijo, apelira Šter. "Predlagamo in prosimo, naj se ljudje prej podučijo o tem, kaj se dogaja v Izraelu, in da – če je le možno – svoje potovanje preložijo na ugodnejše čase." Vsem, ki so trenutno v Izraelu, pa predlaga, da se povežejo s slovenskim veleposlaništvom, ki jim bo posredovalo najbolj točne napotke glede na trenutno stanje.
Slovenija Izrael in Palestince poziva, naj preprečijo nadaljnje civilne žrtve
Tudi slovensko zunanje ministrstvo z zaskrbljenostjo spremlja dogajanje in stopnjevanje nasilja v Izraelu in Palestini v preteklih dneh. "Raketni napadi na Izrael kot tudi nasilje v vsakršni obliki so nesprejemljivi in se morajo takoj končati. Edina pot do mirne rešitve konflikta je brez nasilja. Pozivamo vse strani, vpletene v izraelsko-palestinski konflikt, naj preprečijo nadaljnje civilne žrtve," so sporočili z MZZ.
"Poudarjamo še, da Slovenija podpira vsa prizadevanja za ponovno oživitev mirovnega procesa, temelječega na načelu dveh držav. V zvezi s tem se v okviru Evropske unije zavzema za krepitev dialoga z vsemi ključnimi akterji: Izraelom, Palestino, ZDA in relevantnimi arabskimi državami, pa tudi s preostalima članicama Kvarteta (Rusijo in OZN), z namenom uresničevanja skupnega interesa dolgoročnega miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu. Prav tako podpira vsa prizadevanja za vzpostavitev političnega dialoga med Izraelom in Palestino tudi preko posrednikov (Kvartet plus)," so še dodali.
V stranki Levica medtem obsojajo nasilje nad Palestinci. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, dejanja Izraela opozarjajo, da nihče ni imun na fašizem, tudi tisti, ki so v zgodovini zaradi njega ogromno pretrpeli.
Po mnenju Levice je sramotno, da se Slovenija uvršča v manjšino držav, ki Palestincem pravice odreka in si potiho želi njihovo izginotje. Molčanje prejšnjih vlad je zamenjala odkrita podpora razčlovečevalskim politikam izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, s katerim je predsednik vlade Janez Janša sklenil pakt zaradi nekaj političnih točk in zasebnega interesa, so še poudarili.
Premier Janša je sicer v torek stopil v bran Izraelu. "Izrael ima neizpodbitno pravico, da se brani pred napadi Hamasa. Njihove rakete padajo na civilno prebivalstvo. Stojimo ob Izraelu," je sporočil.
Najnovejše nasilje med Izraelom in Palestinci je izbruhnilo po nemirih v Jeruzalemu minuli konec tedna. V obstreljevanju med izraelsko vojsko in palestinskimi gibanji z območja Gaze je bilo do zdaj ubitih najmanj 59 ljudi, od tega 53 na palestinski strani, ob stopnjevanju nasilja pa narašča strah pred obsežno vojno. Palestinci so od ponedeljka na izraelsko ozemlje izstrelili več kot 1000 raket, izraelska vojska pa je izvedla več sto letalskih napadov.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.