Od 7. oktobra, ko so izraelske vojaške sile na napad Hamasa odgovorile s silovitim obleganjem Gaze, je bilo po podatkih palestinskih oblasti v zračnih napadih ubitih najmanj 5500 otrok. To pomeni, da je bil vsakih 10 minut v Gazi ubit en otrok. Ali povedano drugače: če vzamemo slovenski normativ za osnovne šole (28 otrok na razred), je bilo ubitih za okoli 196 razredov otrok. S tem, da je med ubitimi tudi veliko predšolskih otrok, malčkov in dojenčkov.
Poleg tega je še okoli 1800 otrok ujetih pod ruševinami, za katere obstaja resna bojazen, da so prav tako mrtvi. Še okoli 9000 otrok je ranjenih, mnogi so ostali brez prstov, pesti, rok ali nog, ali pa so utrpeli druge hude poškodbe, ki jih bodo čutili vse življenje.
Okoli 40 odstotkov ranjencev, ki jih pripeljejo v bolnišnice, je otrok, je pred časom za BBC Radio 4 povedal britanski zdravnik Ghassan Abu Sittah, ki je delal v bolnišnici Al Šifa v mestu Gaza. Pogosto otroke pripeljejo ljudje, ki jih najdejo pod ruševinami. Tako se je v Gazi pojavila tudi nova kratica WCNSF, ki pomeni "ranjen otrok brez preživelih družinskih članov" (angleško: wounded child, no surviving family).
"Ni bolj osamljenega mesta v tem univerzumu kot je okoli postelje ranjenega otroka, ki nima več družine, ki bi skrbela zanj," je Abu Sittah pred časom objavil na družbenih omrežjih.
Na območju Gaze je razseljenih okoli 1,5 milijona ljudi – več kot polovica jih je otrok. Po podatkih Unicefa je palestinski otrok, ki je danes star 15 let, v svojem življenju prestal že šest večjih vojaških spopadov in nešteto drugih nasilnih incidentov. A trenutno obleganje Gaze je zagotovo eno najbolj smrtonosnih in krutih. Poleg nenehne grožnje iz zraka, so ljudje na območju že več kot mesec dni brez dostopa do čiste pitne vode in elektrike. Primanjkuje tudi hrane, goriva in zdravil. Številni domovi so uničeni, mnogi otroci so ostali brez enega ali obeh staršev.
Najtemnejši svetovni dan otroka doslej
20. novembra obeležujemo svetovni dan otrok, in letošnji je "najtemnejši" doslej, saj številni otroci ne vedo, ali bodo preživeli in dočakali jutrišnji dan, je opozorila prva dama Turčije, Emine Erdogan.
"Ker se za nemočne otroke, ki še vedno živijo v Gazi, čas izteka, moramo še posebej danes vsi še bolj glasno pozvati k takojšnji prekinitvi ognja," je dejala po poročanju turške televizije TRT World.
"Tudi vojne imajo pravila. Noben otrok ne sme biti odrezan od osnovnih storitev, niti ne sme pasti iz dosega humanitarnih rok. Noben otrok ne sme biti talec ali kakorkoli uporabljen v oboroženih spopadih. Bolnišnice in šole morajo biti zaščitene pred bombardiranjem in se v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom ne smejo uporabljati v vojaške namene. Noben otrok ne bi smel trpeti zaradi groženj z bombami v svoji postelji. Cene tega nasilja nad otroki in njihovimi skupnostmi bodo čutile tudi prihodnje generacije," so opozorili v Skladu ZN za otroke (Unicef).
Na nujnost takojšnjega humanitarnega premirja, saj so razmere v Gazi "grozljive, tragične in se iz dneva v dan slabšajo", je na neformalnem videokonferenčnem srečanju ministrov EU za zunanje zadeve opozorila tudi naša zunanja ministrica Tanja Fajon.
"Na mednarodni dan otrok smo priča grobišču več tisoč otrok, bombardiranju šol. To so grobe kršitve mednarodnega humanitarnega prava. Naša odgovornost je, da zaščitimo najbolj ranljive," je poudarila ministrica.
Otrokove pravice so človekove pravice, in te so resno kršene milijonom otrok po svetu, med drugim v Gazi, Ukrajini in Sudanu, so opozorili tudi na slovenskem zunanjem ministrstvu ob današnjem svetovnem dnevu otrok. Pri tem so poudarili, da ima vsak otrok pravico živeti v miru in varnem okolju. Vsak otrok ima pravico živeti v miru ter v čistem in varnem okolju. Prav tako ima pravico biti slišan in vključen v odločitve, ki vplivajo nanj, so zapisali v današnjem sporočilu ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ).
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.