Tiskovni predstavnik zdravstvenega ministrstva v Gazi, ki ga vodi Hamas, Ashraf al-Qudra je po poročanju BBC dejal, da bo število smrtnih žrtev po napadu na taborišče Al-Maghazi verjetno še naraslo, saj da na tem območju živi veliko družin.
Izraelska vojska je za medij potrdila, da je prejela "poročila o incidentu v taborišču Maghazi". "Kljub izzivom, ki jih predstavljajo teroristi Hamasa, ki delujejo na civilnih območjih v Gazi, so izraelske obrambne sile zavezane mednarodnemu pravu, vključno s sprejemanjem izvedljivih korakov za zmanjšanje škode civilistom," pa so dodali ob tem.
'Mojih vnukov, moje hčere, njenega moža ... nikogar ni več'
Na desetine ranjenih so iz Maghazija prepeljali v bližnjo bolnišnico Al-Aqsa. Posnetki, ki so zakrožili na spletu, med drugim prikazujejo krvave obrazke otrok in vreče za trupla.
Ministrstvo za zdravje je ob tem sporočilo, da so bile v zračnem napadu v nedeljo zvečer zadete tri hiše. Po besedah tiskovnega predstavnika ministrstva je bil v napadu uničen gosto poseljen stanovanjski blok.
Moški, ki je v božičnem napadu izgubil hčer in vnuke, je dejal, da je njegova družina pobegnila s severa ter se zatekla na varnejše območje osrednje Gaze. "Živeli so v tretjem nadstropju ene od stavb. Ob napadu se je nanje zrušil zid. Mojih vnukov, moje hčere, njenega moža ... nikogar ni več," je dejal skrušeni moški.
Kot poroča medij, je dodal še, da so tarča vsi, tudi civilisti, na območju. "Ni varnega kraja. Rekli so nam, naj zapustimo mesto. Zdaj smo prišli v osrednjo Gazo, da bi umrli."
V palestinski organizaciji Rdeči polmesec opozarjajo, da so intenzivni izraelski zračni napadi povzročili zaprtje glavnih cest med Maghazijem in dvema drugima begunskima taboriščema, Al-Bureij in Al-Nuseirat. "To ovira delo reševalnih vozil in reševalnih ekip," so sporočili.
Število žrtev z vsakim dnem večje
Po navedbah zdravstvenega ministrstva je bilo od 7. oktobra v Gazi ubitih več kot 20.000 ljudi, večinoma otrok in žensk, ranjenih pa 54.000 oseb.
Izraelska vojska je medtem sporočila, da je bilo od petka v Gazi ubitih več kot ducat njihovih vojakov. Sobota je bila sicer eden najbolj smrtonosnih dni, vendar je izraelski premier Benjamin Netanjahu dejal, da "druge izbire, kot da se še naprej borijo, nimajo".
Zadnji napad se je zgodil ravno v času, ko izraelski in arabski mediji poročajo, da je Egipt predložil nov predlog za prekinitev ognja med Izraelom in Hamasom, ki bi se izvajal v treh delih. Posredna pogajanja bi potekala v Egiptu, s sodelovanjem Katarja in ZDA, Hamas pa naj bi predlog preučeval.
Prva faza prekinitve ognja bi pomenila sedem do desetdnevni "humanitarni premor", med katerim bi Hamas izpustil vse civilne talce v zameno za nekaj palestinskih zapornikov v izraelskih zaporih.
V drugi fazi, ki bi trajala en teden, bi Hamas v zameno za več ujetnikov in izmenjavo trupel izpustil tudi vse izraelske vojakinje, ki so jih prijeli od 7. oktobra.
Tretja faza, ki bi trajala mesec dni, pa bi pomenila izpustitev preostalih talcev in več palestinskih zapornikov ter umik Izraela z območja Gaze in prekinitev vseh zračnih dejavnosti.
Netanjahu: Vojna v Gazi še ni blizu konca
"Pravkar sem se vrnil iz Gaze (...) ne ustavljamo se, nadaljujemo z bojem in ga bomo v prihodnjih dneh še okrepili. To bo dolga vojna, ki še ni blizu koncu," je Netanjahu povedal v izjavi, ki jo je objavila njegova skrajno desna stranka Likud.
Izraelski premier je od začetka vojne že večkrat izjavil, da bo ta dolgotrajna in da se vojska ne bo ustavila, dokler Hamas ne bo uničen. Po njegovih besedah sicer Izrael plačuje visoko ceno za vojno, a nima druge izbire, kot da z vojaškimi operacijami nadaljuje.
Hamas in skupina Islamski džihad sta medtem po navedbah egiptovskih virov zavrnila predlog Kaira o predaji nadzora nad Gazo v zameno za trajno prekinitev ognja. Edina koncesija, ki naj bi jo bili skupini pripravljeni izpolniti v zameno za prekinitev sovražnosti, je izpustitev več kot 100 izraelskih talcev, ki jih še vedno zadržujejo v Gazi.
Palestinsko ministrstvo za zdravje v Gazi pa je danes sporočilo, da je število smrtnih žrtev izraelskih napadov v enklavi naraslo na 20.674, še 54.536 ljudi je ranjenih. Na izraelski strani je bilo 7. oktobra v napadu pripadnikov Hamasa ubitih nekaj manj kot 1200 ljudi, v ofenzivi na Gazo pa je doslej umrlo 157 vojakov, kažejo podatki izraelskih oblasti.