Novi koronavirus je v Italiji tako samo danes zahteval štiri smrtne žrtve. Najprej je umrl 84-letnik, ki se je zdravil v bolnišnici v Bergamu v Lombardiji. Kasneje je vodja italijanske civilne zaščite Angelo Borrelli sporočil, da je peta žrtev 88-letni moški iz kraja Caselle Landi v Lombardiji.
Zatem pa je v Brescii umrla bolnica z rakom, ki so jo v bolnišnico prepeljali v nedeljo. Pozneje so italijanske oblasti zanikale, da je smrt posledica koronavirusa. Šesta smrtna žrtev, o kateri poroča Ansa, je 80-letni moški z Milana.
Po poročanju italijanskega portala Corriere della Sera je za posledicami okužbe z novim koronavirusom umrl tudi 62-letnik iz mesteca Castiglione d'Adda v Lombardiji. Umrl je v bolnišnici. Bil je na dializi in trpel zaradi več kroničnih stanj, poročajo italijanski mediji.
Štiri današnje in skupno šest od sedmih žrtev so iz Lombardije, ki je žarišče novega koronavirusa v Italiji.
Znova je močno naraslo število okuženih, po zadnjih podatkih jih je že 219, daleč največ v Lombardiji. O prvem primeru poročajo tudi iz 1,3-milijonske prestolnice Lombardije Milana, kjer so prisotnost koronavirusa potrdili pri dermatologu s tamkajšnje poliklinike.
V iskanju 'pacienta nič'
Italijanskim okuženim je skupno, da nihče od njih ni bil na Kitajskem, to pa je podatek, ki zelo skrbi epidemiologe, virologe in infektologe, poroča Corriere della Sera. Nikakor namreč ne uspejo ugotoviti, kje se je virus začel širiti oziroma kdo je "pacient nič", torej prvi okuženi. Iščejo obolele, ki so bili v kontaktu z osebami, ki so se vrnile iz Vuhana, a za zdaj neuspešno. Prvi "osumljenec", podjetnik iz mesteca Castiglione d’Adda, je bil na testih negativen.
Preverili so tudi 60-letnika, ki živi v bližini kraja Vo Euganeo. Moški, ki je kazal simptome bolezni, sicer ni bil v Vuhanu, je pa pred nekaj tedni obiskal središče lombardijskega izbruha virusa. Oblasti so ugibale, da bi bil lahko prav on tisti, ki je virus prinesel v Vo Euganeo, nam najbližji od enajstih krajev, ki so jih povsem zaprli. Zapustiti ali obiskati jih je mogoče le s posebnim dovoljenjem, vse dostope varuje policija, če bo treba, pa bo na pomoč priskočila tudi vojska. Tam živi okoli 50 tisoč ljudi, oblasti so vse pozvale, naj ne zapuščajo domov, če to ni zares nujno. Po zadnjih podatkih so testi pokazali, da 60-letnik ni okužen s koronavirusom.
Opustele ulice, prestrašeni ljudje, pošle zaloge nekaterih potrebščin
Življenje v severnih italijanskih deželah je zaradi izrednih ukrepov, ki so jih sprejeli v prizadevanju, da bi ustavili širjenje virusa, zastalo. Do 1. marca, morda pa tudi dlje, bodo zaprti vrtci, šole in univerze, prav tako so prepovedali delovanje nočnim lokalom, bari morajo svoja vrata zapreti najkasneje ob 18. uri. Odpovedane so maše, zaprte ostajajo cerkve, med njimi znamenita milanska katedrala, v operah in gledališčih ne bo predstav, odpadel je celo znameniti beneški karneval. Pustno rajanje so prav tako odpovedali v nam bližnjem Trstu, odpovedani so športni dogodki.
Strah pred koronavirusom je na Tržaškem povzročil splošen naval na lekarne, veleblagovnice in najrazličnejše trgovine, kjer so ljudje pokupili higienski gel za roke, razkužila in zaščitne maske. Ponekod so pošle zaloge nekaterih živil, kot je moka.
Čeprav doslej v Furlaniji-Julijski krajini, ki meji na Slovenijo, uradno nimajo primera koronavirusa, so tam že v soboto razglasili izredne razmere, ki bodo ostale v veljavi vsaj do 31. julija. Trenutno čakajo na rezultate dodatnih testov za dekle iz Lignana, ki je kazalo znake okužbe. Prvi testi so bili negativni. V karanteni je 20 ljudi, večina na območju Vidma, a doslej pri noben od njih niso potrdili prisotnosti virusa.
Center za izolacijo tik ob meji s Slovenijo
Vlada Furlanije-Julijske krajine je sprejela odločitev, da bodo v prostorih nekdanje vojašnice v Miljah (Lazaret) uredili center za izolacijo. Drugi bo v kraju Tricesimo nedaleč od Vidma.
Minister za zdravje Aleš Šabeder je še včeraj sicer miril, da preplah zaradi pojava koronavirusa v Italiji ni potreben. "Tam izvajajo intenzivna epidemiološka poizvedovanja in če se bo izkazalo, da so bili v stiku z okuženimi tudi slovenski državljani, nas bodo italijanski kolegi o tem takoj obvestili in bomo ustrezno ukrepali," je dejal.
O koronavirusu je razpravljal tudi Svet za nacionalno varnost. Da ga bomo prej ali slej zabeležili tudi pri nas, stroka ne dvomi.
Rajske počitnice so se končale, preden so se začele
Hladen tuš pa so doživeli turisti iz Lombardije in Benečije, ki so na Mauritius prispeli z letom iz Rima. Na izbiro so jim dali dvoje: ali greste v 14-dnevno karanteno ali se nemudoma vrnete domov. Izbrali so drugo možnost.
KOMENTARJI (1061)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.