Med podpisniki referendumske pobude je tudi novinar in pisatelj Roberto Saviano, ki je v knjigi Gomora razkril delovanje neapeljske mafije v Italiji. "Podpisal sem, ker danes brez zakona, ki bi to urejal, evtanazija ni pravica, ki je dostopna vsem. Podpisal sem zaradi svobodne izbire tistih, ki nimajo možnosti odhoda v države, kjer je evtanazija zakonita," je pojasnil.
V Italiji je trenutno za pomoč pri samomoru, ki se jo imenuje tudi asistirani samomor, zagrožena zaporna kazen med 5 in 12 leti zapora. Italijansko ustavno sodišče je leta 2019 presodilo, da nudenje pomoči bolnemu človeku, ki stori samomor zaradi "nevzdržnega trpljenja", ni vedno zločin. Kot je navedlo sodišče, posameznika, "ki pomaga pri samomorilskih namenih bolnika, ki se ga pri življenju ohranja s terapijami za ta namen in ki trpi za nepovratno patologijo", pod določenimi pogoji ne bi smeli kaznovati.
Navedlo je še, da mora stanje bolniku povzročati "takšno fizično in psihološko trpljenje, ki je zanj nevzdržno". Nato bi moral po mnenju ustavnih sodnikov asistirani samomor odobriti pristojni lokalni odbor za etiko, na koncu pa bi morale vse preveriti še zdravstvene oblasti.
Kot poudarjajo predlagatelji, bi na referendumu odločali o tem, ali dovoliti medicinsko pomoč pri samomoru "bolnim ljudem, ki potrebujejo pomoč, da bi odpravili lastno trpljenje".
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.