79-letnega bolnika so v bolnišnici v Genovi 7. marca začeli eksperimentalno zdraviti z zdravilom remdesivir. Gre za protivirusno zdravilo širokega spektra, ki ga je za zdravljenje ebole razvilo ameriško podjetje Gilead Sciences. Remdesivir so v Italiji na podlagi priporočil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) začeli uporabljati kot eksperimentalno terapijo proti novemu koronavirusu.
"Imamo prvi primer ozdravitve z eksperimentalnim zdravilom remdesivir," je v torek zvečer na novinarski konferenci sporočil Mattero Bassetti, vodja Klinike za infekcijske bolezni Poliklinike San Martino v Genovi. "Ker sta bila dva brisa negativna, bo kmalu odpuščen iz bolnišnice in se bo lahko vrnil domov v Lombardijo. To nas je res navdušilo: očitno zdravilo deluje. Z njim zdravimo tudi nekaj drugih bolnikov," je dejal Bassetti.
Zdravilo so v okviru klinične študije pred tednom dni začele uporabljati tudi nekatere druge bolnišnice v Italiji. S tem zdravilom trenutno zdravijo tudi 13 bolnikov, ki so bili hospitalizirani, potem ko so se z virusom okužili na križarki Diamond Princess.
Zdravilo naj bi začeli testirati tudi na Hrvaškem
WHO je predlagala poskusno zdravljenje z remdisivirom tudi zato, ker se je zdravilo izkazalo za uspešno tudi pri zdravljenju opic, okuženih z MERS-CoV, ki prav tako spada v skupino koronavirusov. To sicer še zdaleč ne pomeni, da bo zdravilo potrjeno za zdravljenje covida-19, prinaša pa novo upanje v boju proti pandemiji.
Čeprav so zdravilo razvili za boj proti eboli, se na koncu v tem primeru ni izkazalo za najbolj uspešno. Zato je stroka tudi v primeru covida-19 bolj previdna pri tem, da bi zdravilo razglasili za povsem učinkovito. Na Kitajskem od februarja potekata dve večji klinični študiji glede učinkovitosti tega zdravila, saj je podjetje Gilead Sciences na Inštitut za virologijo v Vuhanu podalo zahtevo za patentiranje remdesivira pri zdravljenju covida-19. Prvi rezultati študije naj bi bili znani konec aprila.
Klinične študije s tem zdravilom potekajo tudi v nekaj centrih v ZDA, prav tako pa naj bi klinično študijo izvajali tudi v Nemčiji. Testiranju učinkovitosti zdravila proti koronavirusu pa naj bi se kmalu pridružila tudi Hrvaška, je nedavno napovedala direktorica zagrebške infekcijske klinike Alemka Markotić.
Preizkušajo tudi druge terapije
Čeprav se remdisivir trenutno kaže kot uspešen pri zdravljenju covida-19, pa to ni edino zdravilo, ki ga testirajo v boju proti tej bolezni. Med drugim zdravniki v različnih državah uporabljajo tudi druga že znana in preizkušena protivirusna zdravila, kot so denimo tista, ki jih uporabljajo pri zdravljenju bolnikov s HIV-om/aidsem, pa tudi nekatere protimalarike.
Svetovna zdravstvena organizacija je včeraj sporočila, da pripravlja mednarodno študijo zdravil proti covidu-19. V okviru študije bodo primerjali pet še nepreizkušenih zdravil in ugotavljali, katero je najbolj učinkovito. Študijo so poimenovali SOLIDARITY trial (oziroma Preizkus Solidarnost).
Sodelovanje v projektu je potrdilo že več držav, med drugim Švica, Španija, Iran, Kanada, Francija, Norveška in Tajska. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je izrazil prepričanje, da se bodo številne države še pridružile.
Število globalnih okužb z novim koronavirusom je sicer danes preseglo 225.000, od tega je umrlo že več kot 9200 okuženih.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.